Kominki.org   >   Kominki  >   Kominy i wentylacja  >   Co to jest komin?

Kominy i wentylacja

Co to jest komin?artykuł

drukuj

Schiedel

Norma PN EN 1443:2004 definiuje komin jako drogę odprowadzania spalin w przypadku komina spalinowego i odprowadzania zużytego powietrza w przypadku komina wentylacyjnego. Konstrukcja stanowi integralną część budowli lub też jest wolno stojąca murowana, betonowa, metalowa lub inna zawierająca jeden lub więcej pionowych przewodów to wedle tej definicji - obudowa komina.

Według unormowania w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w §266: 

- Przewody spalinowe i dymowe powinny być wykonane z materiałów niepalnych.

- Przewody lub obudowa przewodów spalinowych i dymowych powinny spełniać wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej badań ogniowych małych kominów.

 Do tego dochodzą oczywiście normy europejskie, których spełnienie jest wymogiem dopuszczenia wyrobu na rynek. Systemowe kominy, zarówno stalowe jak i ceramiczne podlegają ocenie technicznej odpowiedniej instytucji (tzw. badanie typu), której skutkiem jest wydanie aprobaty technicznej, bądź znaku CE przez producenta (jeśli obowiązuje na ten typ komina stosowna norma zharmonizowana).

 Warto zwrócić uwagę na to, by system kominowy, na który decydujemy się przy budowie lub renowacji domu posiadał stosowne dopuszczenia, gwarantuje to bowiem, iż segmenty, z których wykonywany jest komin zostały odpowiednio przebadane i sprawdzone w pracy w specyficznych warunkach do których jest on przeznaczony (czyli na przykład dla kotłów na drewno – w warunkach wysokiej temperatury spalin oraz występowania ryzyka zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym). Dodatkowo brak aprobaty lub znaku CE może skutkować odmową odebrania przewodu kominowego przez uprawnionego kominiarza.

 

Zadania komina

 Jak to wynika z definicji komina – ma on zapewnić skuteczne odprowadzenie powietrza lub spalin na zewnątrz budynku. Konstrukcja komina powinna zagwarantować prawidłową wartość „ciągu kominowego” czyli podciśnienia powodującego ruch powietrza (lub spalin) w górę i na zewnątrz budynku – oczywiście nie zawsze ta funkcja musi być spełniona (np. w przypadku przewodów kominowych pracujących w nadciśnieniu - dla urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania). Najważniejszą funkcją komina w przypadku kominów odprowadzających spaliny z urządzeń grzewczych – jest kwestia bezpieczeństwa. Komin musi zapewnić odpowiedni poziom szczelności (tak, by spaliny nie przedostawały się do pomieszczeń) oraz powinien być wykonany z materiałów gwarantujących odporność na niebezpieczne związki (zwłaszcza kwasy) wytwarzające się na ścianach komina (kondensacja pary wodnej). Te ostatnie, w przypadku przeniknięcia do ścian (tworzących osłonę komina lub ścian przyległych do komina) spowodują osłabienie jego konstrukcji, przemakania (co uwidacznia się plamami na kominach, a także odpadaniem tynku) oraz wykruszanie się ceramiki, co z kolei w skrajnym przypadku może doprowadzić do osunięcia się ściany komina.

 

Łukasz Darłak

 

TAGI: kominy

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: