Reklama
Kominkowy niezbędnik:

Porady

W tym dziale znajdziesz artykuły na temat:

  • budowa kominka, budowa pieca kaflowego
  • instalacja wolno stojącego piecyka
  • technika zduńska, akumulacja w kominkach i piecach
  • kominek z płaszczem wodnym czy powietrzny
  • kominek z systemem DGP - jak projektować system dystrybucji gorącego powietrza, konserwacja systemu, elementy DGP
  • problemy z ciągiem kominowym, podłączenie kominka, piecyka do komina, rozpalanie kominka od góry

 

Czym palić w kominku - rady na trudny sezon!
Czym palić w kominku - rady na trudny sezon!

Sezon grzewczy 2022/2023 nie zapowiada się optymistycznie. Braki i wysokie ceny praktycznie wszystkich paliw stały się codziennością, a relacje ze składów węgla czy kolejek do kopalń wypełniają program telewizyjny, konkurując popularnością z serialami! Bo na dobrą sprawę ogrzewanie NASZEGO domu jest nam bliższe niż los jakiejś brazylijskiej senhora. Wiele wskazuje na to, że w tym sezonie trudno będzie palić „idealnym”, a więc liściastym i dobrze wysezonowanym drewnem, za to pogodzić się trzeba z różnymi gatunkami drewna i większą jego wilgotnością.

06.11.2022 11:48
Twój pierwszy kominek - jak w nim palić?
Twój pierwszy kominek - jak w nim palić?

Każdy kiedyś zaczynał. Kominkowa przygoda też zaczyna się od pierwszego kominka i pierwszego rozpalenia. Rok 2022 to rok, kiedy do „normalnych”, planowych nabywców i użytkowników kominków dołączają ci, dla których palenisko na drewno ma być istotnym wsparciem ogrzewania domu i zabezpieczeniem na tzw. „wszelki wypadek”. Kominkowe inwestycje były ‒ z powodu kosztów i czasu realizacji ‒ często przypadkowe, a czasu na naukę palenia też nie było. By życie z kominkiem było bezpieczne, a może nawet przerodziło się w gorącą przyjaźń, warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

04.11.2022 14:31
Kominkowy wkład wodny plus… niezbędne dodatki
Kominkowy wkład wodny plus… niezbędne dodatki

Ekologiczne i estetyczne źródło ciepła w całym domu, nie tylko w salonie, to kiedyś kominek z płaszczem wodnym, a ostatnio coraz częściej ze względu na szereg zalet kominek z wymiennikiem wodnym.

28.10.2022 00:00
Kominki z płaszczem wodnym - czego potrzebują?
Kominki z płaszczem wodnym - czego potrzebują?

Decydując się na kominek z płaszczem wodnym, musimy mieć świadomość pewnych wymagań, które trzeba spełnić, by cały system działał bez zarzutu. Jak pokazuje praktyka, nie warto szukać oszczędności w tego typu rozwiązaniach. Dlaczego? Ponieważ wiąże się to z obniżeniem żywotności wkładu, korozją, sadzą w kominie i niebezpieczeństwem pożaru. Jeżeli decydujemy się na kominek z płaszczem wodnym i połączenie go z instalacją centralnego ogrzewania, to konsekwentnie realizujmy wszystkie niezbędne wymagania.

22.06.2022 00:00
Komora dekompresyjna nad kominkiem
Komora dekompresyjna nad kominkiem

Czy potrzebna jest komora dekompresyjna nad kominkiem w przypadku, gdy można sufit nad kominkiem odizolować płytami termoizolacyjnymi?

02.06.2022 00:00    3
Nowe życie kominka - remontować czy wymienić?
Nowe życie kominka - remontować czy wymienić?

Pamiętajmy, że przebudowa kominka to nie „kara” a „szansa”. Również szansa na zupełnie nową aranżację, zupełnie inny rodzaj wkładu... Asortyment dostępnych w Polsce urządzeń kominkowych, zwanych w urzędniczej nomenklaturze „miejscowymi ogrzewaczami pomieszczeń”, rozrósł się przez ostatnich 10 lat bardzo i jest niezwykle szeroki.

23.05.2022 00:00
Konwekcja, woda czy akumulacja z kominka?
Konwekcja, woda czy akumulacja z kominka?

Możliwości „tuningu” kominka, wyciągnięcia większej ilości ciepła, zatrzymania go na dłużej lub wyprowadzenia dalej jest kilka. Są to różne rozwiązania, niektóre mało ingerujące, inne (woda) wręcz tworzące cały system grzewczy. Co wybrać? Są różne dostępne rozwiązania, a każdy musi zadecydować sam. Może nie sam, ale z pomocą fachowca, co ze względu na skomplikowanie niektórych rozwiązań i bezpieczeństwo polecam.

05.05.2022 19:15    1
Jak powinien wyglądać przegląd kominiarski?
Jak powinien wyglądać przegląd kominiarski?

Każdy właściciel nowo wybudowanego budynku lub jego użytkownik musi pamiętać o pewnych podstawowych zasadach eksploatacji urządzeń grzewczych i przewodów kominowych.

04.04.2022 11:28
Ciepłe słówka: NAPALENI cz.2 - jak palić drewnem by oszczędzać?
Ciepłe słówka: NAPALENI cz.2 - jak palić drewnem by oszczędzać?

Nie ma lepszej metody oszczędzania opału niż jego dobre wykorzystanie, najlepiej poprzez spalanie w nowoczesnych urządzeniach: kominkach i piecach o dużej sprawności. To oznaczać może nawet 50% zaoszczędzonego podczas palenia drewna!

16.03.2022 15:14
Kominek powietrzny czy kominek z płaszczem wodnym?
Kominek powietrzny czy kominek z płaszczem wodnym?

Budowa kominka w domu to wspaniały pomysł, ponieważ w ten sposób zapraszamy do nas żywy ogień, miejsce wokół którego będzie się skupiać życie rodziny.

01.06.2021 00:00
Zrób to sam - generalne porządki kominka
Zrób to sam - generalne porządki kominka

Dbając o kominek możemy sprawić, że będzie on przede wszystkim czysty i ekologiczny, a dodatkowo doskonale będzie pełnił swoją funkcję przez wiele lat. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest całoroczna troska o bezpieczne działanie kominka, a przede wszystkim jego przegląd - nie tylko przed sezonem, ale i po każdym sezonie...

27.05.2021 00:00
Popiół z kominka - nie wyrzucaj, bądź eko i wykorzystaj
Popiół z kominka - nie wyrzucaj, bądź eko i wykorzystaj

Drewno jest szlachetnym materiałem, więc warto go wykorzystać do samego końca, dlatego dowiedz się co robić z popiołem z kominka i oddaj naturze jak najwięcej z tego, co nam ona daje. Bądź eko i nie wyrzucaj popiołu z kominka, tylko go wykorzystaj.

26.05.2021 00:00
Przeczytaj także
Reklama