Kominkowy niezbędnik:

Porady

W tym dziale znajdziesz artykuły na temat:

  • budowa kominka, budowa pieca kaflowego
  • instalacja wolno stojącego piecyka
  • technika zduńska, akumulacja w kominkach i piecach
  • kominek z płaszczem wodnym czy powietrzny
  • kominek z systemem DGP - jak projektować system dystrybucji gorącego powietrza, konserwacja systemu, elementy DGP
  • problemy z ciągiem kominowym, podłączenie kominka, piecyka do komina, rozpalanie kominka od góry

 

Piecyk peletowy po sezonie - o tym pamiętaj!
Piecyk peletowy po sezonie - o tym pamiętaj!

Dni robią się coraz cieplejsze! Jeżeli czujesz, że już pora wyłączyć piec na pelet, który dotrzymywał Ci towarzystwa przez całą zimę – zapamiętaj kilka rad udzielonych przez Giuliano, technika grupy MCZ, odpowiedzialnego za treningi w centrach szkoleniowych w całej Europie.

11.04.2024 00:00
Kominkowy wkład wodny plus… niezbędne dodatki
Kominkowy wkład wodny plus… niezbędne dodatki

Ekologiczne i estetyczne źródło ciepła w całym domu, nie tylko w salonie, to kiedyś kominek z płaszczem wodnym, a ostatnio coraz częściej ze względu na szereg zalet kominek z wymiennikiem wodnym.

19.03.2024 00:00
Problem z systemem DGP. Porady eksperta
Problem z systemem DGP. Porady eksperta

Wydostający się dym z systemu DGP to powód do niepokoju? Czy konieczna jest wymiana rur spalinowych łączących kominek z kominem? O tym przeczytacie w krótkim poradniku.

11.03.2024 13:28
Przegląd pieca kaflowego - na ratunek zapchanemu piecowi kaflowemu
Przegląd pieca kaflowego - na ratunek zapchanemu piecowi kaflowemu

O piec kaflowy, tak jak o każde urządzenie, należy dbać. Okresowe czyszczenie nie tylko komina, ale i kanałów w piecu jest niezbędne i zapobiega zapchaniu pieca. Co jednak zrobić, gdy ten problem wystąpi? Problem z zapchaniem pieca pojawia się albo po wizycie kominiarza, albo też stopniowo, samoistnie. Jak sobie z tym radzić przeczytaj w przygotowanym przez nas artykule.

24.01.2024 00:00    8
Budujemy pokojowy piec kaflowy - praktyczne porady
Budujemy pokojowy piec kaflowy - praktyczne porady

Zaprezentowane poniżej wiadomości i porady przydadzą się osobom, które chcą zbudować piec, i tym, którzy już go mają. Kiedyś wszyscy wiedzieli, jak przygotowuje się drewno na opał i jak najlepiej nim palić w piecu. Rozwój innych metod ogrzewania spowodował, że wiedza o budowie i obsłudze pieców została częściowo zapomniana. Na szczęście wiedza na ten temat ostatnio jest przywracana.

21.01.2024 00:00    2
Czuj się bezpiecznie – kup czujnik! O czujnikach czadu, dymu i gazu.
Czuj się bezpiecznie – kup czujnik! O czujnikach czadu, dymu i gazu.

Sytuacje losowe zdarzają się i będą się zdarzały. Czasami jest to wina ludzi, innym razem będzie to kwestia wadliwej instalacji, a w innych przypadkach to po prostu jest to zbieg kilku niekorzystnych okoliczności. Jednak gdy już „coś” się wydarzy, coś się zapali w domu lub powstanie nieszczelność instalacji, albo stężenie tlenku węgla osiągnie groźne dla życia parametry nie będziemy bez szans, jeśli tylko uzbroimy się wcześniej w odpowiednie detektory.

13.12.2023 13:54
Twój pierwszy kominek na drewno- jak w nim palić?
Twój pierwszy kominek na drewno- jak w nim palić?

Każdy kiedyś zaczynał. Kominkowa przygoda też zaczyna się od pierwszego kominka i pierwszego rozpalenia. Rok 2022 to rok, kiedy do „normalnych”, planowych nabywców i użytkowników kominków dołączają ci, dla których palenisko na drewno ma być istotnym wsparciem ogrzewania domu i zabezpieczeniem na tzw. „wszelki wypadek”. Kominkowe inwestycje były ‒ z powodu kosztów i czasu realizacji ‒ często przypadkowe, a czasu na naukę palenia też nie było. By życie z kominkiem było bezpieczne, a może nawet przerodziło się w gorącą przyjaźń, warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

28.11.2023 14:31
Czy remontować stary piec kaflowy? Przebudowa pieca kaflowego
Czy remontować stary piec kaflowy? Przebudowa pieca kaflowego

W Polsce nadal jest wiele starych pieców kaflowych i kuchni kaflowych. Czy warto taki piec kaflowy remontować? Kiedy lepiej sobie odpuścić i nie naprawiać pieca kaflowego tylko postawić nowy? Jakie elementy pieca kaflowego lub kuchni można ponownie wykorzystać? Zduni podpowiadają jak remontować piec kaflowy?

10.10.2023 10:28    1
obudowa-akumulacyjna-tom-bet
Zatrzymaj ciepło na dłużej dzięki akumulacyjnej obudowie kominka

10 lat temu, gdy zaczynałem swoją przygodę z serwisowaniem i sprzedażą kominków, zdecydowana większość kominków miała charakter „ozdobny” i „odpalano” je wyłącznie na święta. Dziś wielu konsumentów docenia korzyści z uzyskiwania energii ze spalania w sposób ekologiczny drewna w kominkach. Tymczasem większość z nas nadal nie poświęca swojej uwagi na właściwości akumulacyjne kominka - a to duży błąd, poniżej wyjaśnię Wam dlaczego.

12.09.2023 14:12
pierscienie-akumulacyjne-do-kominka
Efektywna akumulacja dzięki pierścieniom HOXTER

W kontekście dzisiejszych czasów i wzrastających kosztów ogrzewania, wzrasta zapotrzebowanie na jak najbardziej wydajne wykorzystanie ciepła z drewna, jest to też coraz częstszym tematem przy planowaniu kominka. Tu swoją rolę odgrywa Hoxter, a liczba sprzedawanych wkładów z dodatkowymi pierścieniami do akumulacji wciąż rośnie. To także zasługa naprawdę szerokiego asortymentu, łącznie 30 modeli Hoxter może być wyposażonych w ten rodzaj akumulacji - są to modele proste, narożne, ale także trójstronne. Dzięki pierścieniom akumulacyjnym możliwe jest zbudowanie kompleksowego kominka akumulacyjnego ze 100% gwarancją prawidłowej funkcjonalności bezpośrednio od producenta.

07.09.2023 09:56
Estetyka płomienia - jakim drewnem palić w kominku?
Estetyka płomienia - jakim drewnem palić w kominku?

W czasach ogrzewania podłogowego bardzo często kominek pełni typowo dekoracyjną rolę. Miło jest patrzeć na migające płomienie, które działają odprężająco. Ostatnie zimy jakoś tęgim mrozem nam domów nie wychładzają, a jest wiele weekendowych wieczorów bardziej jesiennych niż zimowych. W takich sytuacjach chcemy palić drewnem dekoracyjnie i dla nastroju i jedynie w niewielkim stopniu dla podniesienia temperatury. Nie jesteśmy specjalnie zainteresowani nadmiarem ciepła i intensywnym grzaniem. W takiej sytuacji sprawdzają się wszystkie lekkie gatunki drewna. Szybko spalają się dużym płomieniem, dając przy tym niewiele ciepła.

07.08.2023 13:04    1
Czym palić w kominku - rady na trudny sezon!
Czym palić w kominku - rady na trudny sezon!

Sezon grzewczy 2022/2023 nie zapowiada się optymistycznie. Braki i wysokie ceny praktycznie wszystkich paliw stały się codziennością, a relacje ze składów węgla czy kolejek do kopalń wypełniają program telewizyjny, konkurując popularnością z serialami! Bo na dobrą sprawę ogrzewanie NASZEGO domu jest nam bliższe niż los jakiejś brazylijskiej senhora. Wiele wskazuje na to, że w tym sezonie trudno będzie palić „idealnym”, a więc liściastym i dobrze wysezonowanym drewnem, za to pogodzić się trzeba z różnymi gatunkami drewna i większą jego wilgotnością.

06.11.2022 11:48
Przeczytaj także
Reklama