Reklama
Kominkowy niezbędnik:

Porady

W tym dziale znajdziesz artykuły na temat:

  • budowa kominka, budowa pieca kaflowego
  • instalacja wolno stojącego piecyka
  • technika zduńska, akumulacja w kominkach i piecach
  • kominek z płaszczem wodnym czy powietrzny
  • kominek z systemem DGP - jak projektować system dystrybucji gorącego powietrza, konserwacja systemu, elementy DGP
  • problemy z ciągiem kominowym, podłączenie kominka, piecyka do komina, rozpalanie kominka od góry

 

Etapy budowy kominka. Sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę!
Etapy budowy kominka. Sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę!

I etap budowy kominka - wywiad z ekspertem firmy Spartherm: "Wymarzyłem sobie kominek. Wie pan: tlące się płomienie, ciepło w całym domu, rodzinna atmosfera. No i chciałbym to marzenie zrealizować".

16.04.2020 00:00
10 działań, które uchronią Cię przed czadem
10 działań, które uchronią Cię przed czadem

Tlenek węgla, nazywany również czadem, określany przez wielu cichym zabójcą, jest bezbarwnym i bezwonnym, silnie trującym gazem. Powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw, takich jak gaz czy olej. Domownicy nie są w stanie go wyczuć, dlatego stanowi niezwykle duże zagrożenie. Zachęcamy do zapoznania się z 10 sposobami na uchronienie się przed jego zgubnymi skutkami.

15.04.2020 00:00
Wyobraź sobie, że Twoja ciepła woda pochodzi z kominka!
Wyobraź sobie, że Twoja ciepła woda pochodzi z kominka!

Ogień i woda to żywioły, które towarzyszą nam od początku! To one sprawiły, że życie oraz rozwój cywilizacyjny stał się możliwy. Na pierwszy rzut oka są całkowitymi przeciwieństwami, w swojej „ujarzmionej“ formie jawią się jako doskonale dobrana para, inteligentny sposób efektywnego wykorzystania energii. Tak jak pod ziemią ogień sprawia, że istnieją ciepłe źródła i jeziora, tak ogień widoczny w kominku ogrzewa - poprzez wbudowany wymiennik ciepła - zimną wodę ze zbiornika buforowego.

15.04.2020 00:00
DBAMY O CZYSTE POWIETRZE: Jak palić w kominku?
DBAMY O CZYSTE POWIETRZE: Jak palić w kominku?

Przekonanie, że palenie w kominkach jest nieekologiczne to mit. Warto poznać kilka prostych zasad, by cieszyć się jednocześnie przytulną i ciepłą atmosferą oraz czystym powietrzem. Najwięcej zanieczyszczeń emitują te piece i kominki, do których wrzucane są śmieci, tworzywa sztuczne, opakowania, stare meble, sprzęty elektroniczne, szkło, butelki plastikowe, stare gazety, gumy…

14.11.2019 00:00
Sposób na czystą szybę w kominku - radzą eksperci
Sposób na czystą szybę w kominku - radzą eksperci

Mam kłopot z szybą w kominku i proszę o radę. Szyba została zakupiona razem z wkładem kominkowym, ale już po pół dnia palenia suchym drewnem (jesion i brzoza) cała zachodzi sadzą. To samo drewno palone u znajomych nie powoduje takiego czernienia szyby. Czy problem jest w szybie? Czy jest jakieś szkło, którego sadza bardzo nie brudzi? A może przyczyna jest zupełnie gdzie indziej?

07.06.2019 00:00
Problemy z instalacją DGP - jak je rozwiązać?
Problemy z instalacją DGP - jak je rozwiązać?

Mam instalację DGP, turbina i przewody są poprowadzone na poddaszu nie ogrzewanym i nie zaizolowanym. Z kratek nawiewnych w czasie, gdy nie pali się w kominku i nie pracuje turbina, leci strumień zimnego powietrza, wychładzając pomieszczenie. Czy to normalne, czy też świadczy o jakichś nieszczelnościach w układzie doprowadzającym (zimne powietrze z poddasza dostaje się do układu i spływa do mieszkania)?

15.05.2019 00:00
Brak komina a kominek. Instalacja systemu kominowego
Brak komina a kominek. Instalacja systemu kominowego

Mieszkam w domu zakupionym od dewelopera. Niestety, w salonie nie mamy przewodu kominowego. Dom: szeregowiec, trzy kondygnacje (piwnica, parter z salonem - o nim mowa), piętro z pokojami i użytkowe poddasze. Żona wymyśliła sobie, że w salonie powinien stanąć kominek, a najlepiej piec kaflowy z szybą, żeby był widoczny ogień. Niestety, jak wspomniałem, nie ma komina. Czy trzeba kupić system kominowy i ciągnąć go od piwnicy, czy też wystarczy przewiercić się w stropach i zamontować czarne rury?

05.03.2019 00:00
Modernizacja kominka otwartego - jak to zrobić?
Modernizacja kominka otwartego - jak to zrobić?

Kupiłem dom z ładnym otwartym kominkiem z kamienia polnego. Chciałbym jednak zwiększyć jego skuteczność. Czy zastosowanie drzwiczek kominkowych z otworami na wlot powietrza do paleniska coś pomoże? Palenisko jest wykonane z cegły szamotowej. Z kolei rozważam też kasetę kominkową – czy ostatecznie decydując się na to rozwiązanie, mogę lub muszę rozebrać ściany paleniska? O ile procent mogę ewentualnie zwiększyć skuteczność kominka w tych dwóch przypadkach?

07.02.2019 00:00
Jak pogodzić wentylację mechaniczną z kominkiem?
Jak pogodzić wentylację mechaniczną z kominkiem?

Chcę zainstalować w domu wentylację mechaniczną z rekuperatorem oraz kominek. Mam doprowadzoną rurę w posadzce z powietrzem z zewnątrz w miejsce, gdzie będzie stał kominek. Czy w przypadku wentylacji mechanicznej powinno być szczelne połączenie wkładu kominka z tą rurą? Czy takie szczelne połączenie zapewni maksimum bezpieczeństwa w korzystaniu z kominka?

21.01.2019 00:00
Podłączenie kominka z płaszczem wodnym do istniejącej instalacji
Podłączenie kominka z płaszczem wodnym do istniejącej instalacji

Posiadam obecnie starą instalację centralnego ogrzewania podłączoną do kuchni węglowej z podkową. Na strychu znajduje się otwarty zbiornik wyrównawczy. Kuchnia ta działa na dwa kaloryfery. Chciałabym kupić piec kominkowy o mocy około 14 kW z płaszczem wodnym. Czy mogę podłączyć go do tej samej instalacji? Ktoś ze sklepu od takich kominków pisał mi, że potrzebuję pompy i sterownika, żeby to działało. Jakoś teraz nie mam żadnych pomp i wszystko grzeje.

26.11.2018 00:00
Kominek z płaszczem wodnym - zasady użytkowania
Kominek z płaszczem wodnym - zasady użytkowania

Chciałam uzyskać informację, czy w kominku z płaszczem wodnym można palić tak jak w zwykłym? Miałam wpięty kominek z płaszczem wodnym do instalacji grzewczej (piec na ekogroszek). Obecnie zmieniłam piec na pompę ciepła i są problemy, chociaż nie jest to niemożliwe, z jego ponownym wpięciem do instalacji. Czy czasowo mogę palić w takim kominku tak jak w zwykłym?

12.10.2018 00:00
Wysokość komina a problemy z ciągiem kominowym
Wysokość komina a problemy z ciągiem kominowym

Mam mieszkanie na piętrze (ostatnie) i deweloper zainstalował komin mierzący od trójnika, do którego się włączam, do jego wierzchu na dachu 1,5 m. Średnica ø wynosi 200 mm, dodam, że nie jest ocieplony. Podłączyłem kominek, ale palenie w nim pozostawia wiele do życzenia, chucham i dmucham, a po 2 godzinach potrafi zgasnąć. Projektant wstępnie powiedział, że nie ma normy określającej wysokość komina, lecz śmiem twierdzić, że w tym jest problem. Czy mógłby Pan wypowiedzieć się na ten temat?

28.09.2018 00:00
Reklama
Przeczytaj także
Reklama