Reklama

Zrób to sam - generalne porządki kominka

Dbając o kominek możemy sprawić, że będzie on przede wszystkim czysty i ekologiczny, a dodatkowo doskonale będzie pełnił swoją funkcję przez wiele lat. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest całoroczna troska o bezpieczne działanie kominka, a przede wszystkim jego przegląd - nie tylko przed sezonem, ale i po każdym sezonie...
Zrób to sam - generalne porządki kominka
Generalne porządki kominka

Dbając o kominek możemy sprawić, że będzie on przede wszystkim czysty i ekologiczny, a dodatkowo będzie doskonale pełnił swoją funkcję przez wiele lat. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest całoroczna troska o bezpieczne działanie kominka, a przede wszystkim jego przegląd - nie tylko przed każdym sezonem, ale i po każdym sezonie. Po co aż dwa przeglądy? Przyczyna jest prosta - sezon główny się skończył, ale do jesieni zwykle jeszcze wiele razy, choć z pewnością mniej intensywnie, będziemy korzystać z kominka. Zauważone w czasie posezonowego przeglądu uszkodzone elementy można zamówić i spokojnie na nie poczekać, a jak dotrą, zamontować przed kolejnym sezonem. Obecnie czas oczekiwania na niektóre towary może być w związku z sytuacją pandemii wydłużony, więc to dobry czas, by o tym pomyśleć. Dodatkowo w przeciągu okresu, gdy kominka używamy sporadycznie, mogą pojawić się np. gniazda ptaków na kominie, czy inne problemy, których na zakończenie sezonu głównego nie było.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe

Przegląd kominiarski

Ważne, aby nie zapomnieć o wizycie pewnego jegomościa w czerni. Przegląd kominiarski to temat ważny, choć wizyta kominiarza obecnie może być utrudniona, ale można to zorganizować w sposób ograniczający bezpośredni kontakt albo przełożyć na lato, kiedy mamy nadzieję, że sytuacja w związku z epidemią się uspokoi. Przeglądy kominiarskie stanowią podstawę naszej troski o bezpieczne funkcjonowanie kominków czy pieców, a kontrola przewodu kominowego powinna być zwieńczeniem naszych porządkowych działań. Korzystając bowiem z fachowej wiedzy dobrego kominiarza (a dbajmy o to, by właśnie tacy przekraczali progi naszych domów), mamy szansę na skonfrontowanie własnych uwag, zgłoszenie ewentualnych usterek czy wątpliwości. Z takim podejściem z pewnością zyskamy przychylność losu nie tylko dla siebie, ale i dla naszego kominka.

Przegląd usterek

Warto wspomnieć także o wszelkiego rodzaju kosmetycznych poprawkach. W obecnym okresie warto poczynić kroki, które możemy zrobić sami. Wymianę popękanych kafli czy elementów z kamienia, które wymagają obecności fachowca, zostawmy na później. Samodzielnie można choćby wyczyścić palenisko i zaobserwować usterki, które będą wymagały w przyszłości wizyty fachowca.

Czysta szyba

Wśród podstawowych czynności znajdzie się też sumienne mycie szyby. Do mycia szyb w kominkach jest wiele preparatów dedykowanych, które obecnie można kupić przez Internet np.: płyn do szyb kominkowych Criss. Jeśli jednak takiego w domu nie posiadamy, ograniczamy wychodzenie z domu i nie chcemy czekać na dostawę, to możemy skorzystać z „domowych” sposobów. Internet pełen jest sprawdzonych pomysłów – jak np. czyszczenie wilgotną szmatką z popiołem – trzeba tylko uważać, by nie było w nim niedopalonych drobinek drewna, bo można porysować szybę. Można też skorzystać z płynu do mycia naczyń. Co najważniejsze, używając środków chemicznych musimy uważać, by agresywne środki nie miały styczności z uszczelkami, gdyż mogą je uszkodzić.

Uszkodzony szamot lub ruszt

Porządki to też dobry moment, by zajrzeć czy nie są uszkodzone szamoty, ruszt. Jeśli te elementy są powyginane lub popękane, to z powodzeniem możemy je zamówić. Samodzielnie możemy też zdjąć deflektor z górnej części i sprzątnąć zgromadzony tam pył czy sprawdzić smar w drzwiczkach i jeśli go brakuje, to go uzupełnić. 

Wymiana uszczelek, impregnacja kamienia, pomalowanie kominka - to zrobisz sam!

Możemy przyjrzeć się stanowi uszczelek w palenisku i jeśli ich stan wymaga wymiany, można zakupić zestaw do wymiany uszczelek (uszczelki znajdziecie między innymi w ofercie Dortech II i Agkom) i samodzielnie ją wymienić. W przypadku obudowy z kamienia naturalnego warto pomyśleć o impregnacji kamienia. Ponadto mamy szansę dać upust swoim artystycznym pasjom, chociażby w ponownym odmalowaniu okapu kominka.

Przegląd stanu kominkowego wyposażenia

Pamiętajmy również o narzędziach codziennego użytku, takich jak pogrzebacze, szczotki czy kosze. Warto dokładniej się im przyjrzeć – być może ich aktualny kształt jest daleki od tego, kiedy to po raz pierwszy zawitały w naszym domu. W takiej sytuacji należy odrzucić zbędne sentymenty i bez skrupułów wymienić je na nowe. W wolnym czasie możemy pobuszować po internetowych sklepach.

Podsumowując

Całoroczne dbanie o kominek czy piec służy ekologii i utrzymaniu go jak najdłuższej w dobrej, a przede wszystkim bezawaryjnej formie. Absolutną podstawą pielęgnacji są regularne wizyty kominiarza i palenie odpowiednio wysuszonym drewnem, a reszta zabiegów pielęgnacyjnych powinna uzupełniać te dwa podstawowe obowiązki – trzeba o tym zawsze pamiętać. Sumienne wypełnianie tego obowiązku sprawia, że w prosty sposób możemy przyczynić się do poprawienia jakości nie tylko naszego, ale i kominkowego życia.


 

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

 


Oceń

Reklama
Reklama