Reklama

Piece kaflowe

W dziale piece kaflowe piszemy o:

  • piece kaflowe budowane zduńskimi metodami
  • piece kaflowe nowoczesne
  • tradycyjne techniki zduńskie
  • nowoczesna technika zduńska
  • piec kaflowy tradycyjny
  • kafle kominkowe, kafle piecowe, 
  • akumulacyjne piece na drewno
  • piec kaflowy - zdjęcia, aranżacje, inspiracje
Poznajcie Muzeum Zduńskie Opowieści w Szczecinie
Poznajcie Muzeum Zduńskie Opowieści w Szczecinie

W Szczecinie, w dawnej stajni w podwórzu kamienicy przy ul. Małkowskiego 26 powstało niezwykłe muzeum - Muzeum Zduńskie Opowieści, którego pierwszych zwiedzających przywita 21 stycznia 2023 roku. W muzeum zwiedzający będą mieli niezwykłą okazję podziwiać eksponaty zduńskie i to nie tylko pięknie zdobione kafle, ale wśród 1800 eksponatów zgromadzonych w pięciu pomieszczeniach o łącznej powierzchni 80 m2 można zobaczyć też atrapy pieców kaflowych, oryginalną kuchnię kaflową z piecem piekarniczym, kolekcję drzwiczek piecowych, często pięknie zdobionych z wyeksponowanymi sygnaturami zakładów z których pochodzą oraz stare ogłoszenia prasowe zdunów. A to jeszcze nie koniec bo można zobaczyć też pięknie zaaranżowaną ścianę z kolekcją cegieł z sygnaturami oraz historyczne narzędzia zduńskie czy wykonane z pietyzmem ceramiczne miniatury pieców kaflowych.

17.01.2023 13:36
Czy to jeszcze piec?
Czy to jeszcze piec?

Świat się zmienia. Razem z nim zmieniają się też urządzenia, które nas otaczają, w tym także piece. Oczywiście zwolennicy tradycyjnych wzorów pieców nadal mogą stawiać na klasykę i nic w tym złego. Jednak Ci którzy chcą czegoś innego, nowoczesnego, a co jednocześnie nadal jest piecem - z zachowaniem wszystkich walorów grzewczych jakie daje to urządzenie, mają także coraz większy wybór form i nowoczesnych materiałów wykończeniowych.

03.11.2022 00:00
Współczesny  piec pokojowy –  główne ogrzewanie domu
Współczesny piec pokojowy – główne ogrzewanie domu

Współczesne piece pokojowe – piecokominki, technologicznie umożliwiają już ich wykorzystywanie jako instalacji głównego, stabilnego i niezależnego ogrzewania budynków mieszkalnych. W obecnej sytuacji kryzysu energetycznego i ze względu na realizowaną europejską transformację energetyczną w kierunku zwiększenia wytwarzania neutralnej klimatycznie energii ze źródeł odnawialnych OZE.

17.10.2022 14:01    1
Steatyt – magiczna skała
Steatyt – magiczna skała

Steatyt znajduje szerokie zastosowanie w produkcji pieców i kominków ze względu na doskonałe właściwości akumulacyjne i świetne przewodzenie ciepła. Steatyt przejmując energię spalanego drewna rozgrzewa się powoli i równomiernie i w ten sam sposób oddaje ciepło do pomieszczeń. Nie przez konwekcję, lecz przez promieniowanie (radiację, promieniowanie podczerwone).

13.09.2022 12:05
Zrekonstruowano renesansowy piec w Hawłowicach Górnych
Zrekonstruowano renesansowy piec w Hawłowicach Górnych

W Hawłowicach Górnych w budynku zabytkowego lamusa wiernie odtworzono renesansowy piec, który w XVI wieku znajdował się w tym budynku. To jedyna tego typu realizacja w Polsce. Prace trwały dwa lata, a udało się je zrealizować, dzięki wsparciu podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz samorządu gminy Pruchnik.

11.08.2022 13:10
Zdrowotne walory pieców kaflowych
Zdrowotne walory pieców kaflowych

Co daje piec, czego nie sposób osiągnąć za pomocą innych grzejników? Naukowcy znaleźli odpowiedź: tajemnica kryje się w kaflach, w zdolności kumulowania oraz zdrowym promieniowaniu ciepła. Tym tematem od wielu lat zajmuje się...

10.08.2022 00:00
Kaflarnia Kafel-Kar - połączenie tradycji z nowoczesnością
Kaflarnia Kafel-Kar - połączenie tradycji z nowoczesnością

Szukasz pomysłu na kominek lub piec? Proponujemy kafle – materiał, który jest pomostem łączącym piękną, obecną w Polsce od wieków tradycję ze współczesnymi możliwościami i nowoczesnością.

13.07.2022 12:23
Przegląd pieca kaflowego
Przegląd pieca kaflowego

O piec kaflowy, tak jak o każde urządzenie, należy dbać. Okresowe czyszczenie nie tylko komina, ale i kanałów w piecu jest niezbędne i zapobiega zapchaniu pieca. Co jednak zrobić, gdy ten problem wystąpi? Problem z zapchaniem pieca pojawia się albo po wizycie kominiarza, albo też stopniowo, samoistnie. Jak sobie z tym radzić przeczytaj w przygotowanym przez nas artykule.

23.06.2022 00:00    3
Ceramiczne trendy
Ceramiczne trendy

Mody, trendy i tendencje zmieniają się z roku na rok zarówno w dizajnie, jak i w technologiach. Co sezon powstają nowe kolekcje ubrań, modele samochodów, gadżetów elektronicznych czy nowoczesne, innowacyjne rozwiązania w budownictwie oraz branży kominkowej. Zmieniają się także trendy w ceramice. Na przestrzeni lat kafle zmieniały się i dostosowywały do obowiązujących trendów w architekturze i wystroju wnętrz. Popularne stawały się coraz to nowsze faktury, barwy czy rozmiary kafli. Zmieniało się także ich zastosowanie. Przestały być traktowane jedynie jako materiał idealny do budowy pieców czy kuchni, a zaczęły być wykorzystywane także do obudowy palenisk kominkowych czy jako materiał wykorzystywany w aranżacji wnętrz, do wykończenia ścian czy elementów SPA.

01.06.2022 00:00
Budownictwo Naturalne Ryszard Buczek
Budownictwo Naturalne Ryszard Buczek

Jesteśmy firmą z siedzibą w Powiecie Cieszyńskim, zlecenia wykonujemy na terenie całej Polski i za granicą. Firma Budownictwo Naturalne Ryszard Buczek oferuje budowę pieców akumulacyjnych, kominków, pieców Kuzniecowa oraz trzonów kuchennych. Oferujemy indywidualne projekty, montaż kominów oraz inne usługi zduńskie. Prowadzimy także warsztaty szkoleniowe z budownictwa naturalnego oraz budowy pieców. Zapraszamy do współpracy.

27.05.2022 12:00
Trzeba chronić piece kaflowe jako element dziedzictwa kulturowego
Trzeba chronić piece kaflowe jako element dziedzictwa kulturowego

Ewa Zybała starosta powiatu lubartowskiego, wypowiedziała się, że na lubelskich wsiach trzeba chronić piece kaflowe jako element dziedzictwa kulturowego. Jak mówi: "Ciepły kaflowy piec czy kuchnia pod którą buzuje ogień. Ilu z nas ma w pamięci klimat domu dziadków lub rodziców, gdzie od pokoleń piece grzały wnętrze domu, były miejscem przygotowywania posiłków czy pieczenia chleba. Uważam, że nie powinno się ich likwidować na terenach wiejskich, gdzie stanowią element dziedzictwa kulturowego. Zwłaszcza teraz, w obliczu kryzysu energetycznego wywołanego przez Rosję."

21.04.2022 11:42
Ciepło kaflowego pieca
Ciepło kaflowego pieca

Obecnie mamy zdecydowanie mniej kaflarni i zdunów, a więcej instalatorów gazu. Czy ta marginalizacja oznacza, że piece znikną, a zawód zduna stanie się zawodem ginącym? Niektórzy by tak chcieli, ale następuje zamiana ilości w jakość. Zamiast masowości pojawiła się wyjątkowość, niemal elitarność pieca.

18.01.2022 12:42
Przeczytaj także
Reklama