Reklama
Kominkowy niezbędnik:

Paliwa i akcesoria

W tym dziale znajdziesz informacje na temat:

  • drewno - paliwo do kominka jak je przygotować, składować, drewutnia, stojaki, kosze na drewno
  • jak rozpalać w kominku, jak ekologicznie palić w kominku, palenie od góry w kominku
  • jaki pellet do piecyka na pellet wybrać, parametry dobrego pelletu
  • brykiet do kominka, podpałki do kominka
  • akcesoria do kominka, akcesoria do grillowania
Akademia Barlinek - najważniejsze jest dobre paliwo, dobry pellet
Akademia Barlinek - najważniejsze jest dobre paliwo, dobry pellet

Szczególnie w obecnych, niepewnych czasach, warto pomyśleć o bezpieczeństwie energetycznym i postawić na alternatywne źródło ciepła i paliwa - takie jak pellet. Dostateczna ilość krajowych wytwórców wysokiej klasy urządzeń na pellety, spełniających ostre normy emisyjne dyrektywy Ekoprojekt powoduje, że wybór ogrzewania pelletem przyczynia się do osiągnięcia celu bezpieczeństwa  i eliminacji węgla z ogrzewania domów. Ważna jest także jakość samego pelletu, by osiągnąć jak największe cele ekologiczne.

01.04.2022 10:59
ALE O CO CHODZI z drewnem i pelletami? - część trzecia
ALE O CO CHODZI z drewnem i pelletami? - część trzecia

Okazuje się, że niektórzy polscy urzędnicy chyba przespali co najmniej kilka jeśli nie kilkadziesiąt lat!

20.05.2021 00:00
Pellet z certyfikatem czy bez? Dlaczego ma to znaczenie?
Pellet z certyfikatem czy bez? Dlaczego ma to znaczenie?

Pellet z certyfikatem czy bez? Początkujący użytkownicy kotła lub piecyka na pellet muszą podjąć decyzję jakie paliwo wybrać. Droższy, certyfikowany pellet drzewny czy tańszy produkt bez certyfikatu? Co gwarantuje certyfikat i dlaczego wybór niewłaściwego paliwa może skończyć się awarią urządzenia?

24.03.2021 00:00
Opał kominkowy od Eco-Pal w nowej odsłonie
Opał kominkowy od Eco-Pal w nowej odsłonie

Ekologiczna podpałka ECOSTARTER® XXL oraz ekologiczny opał kominkowy ECOMAX® Premium dostępne teraz w nowych opakowaniach. ECOSTARTER® XXL to w 100% ekologiczna podpałka z wełny drzewnej, nasączonej stearyną pochodzenia roślinnego – teraz dostępna w nowym, ekonomicznym opakowaniu. Dzięki specjalnej szufladce korzystanie z podpałki staje się czyste i komfortowe. W nowym opakowaniu dostępny jest ekologiczny opał kominkowy ECOMAX® Premium. Na opakowaniu znajdują się porady i instrukcja obrazkowa.

22.01.2021 00:00
Ogrzewanie domu pelletem - nie tylko ekologiczne
Ogrzewanie domu pelletem - nie tylko ekologiczne

Jednym z kluczowych kosztów utrzymania domu jest jego ogrzewanie, dlatego wybór najbardziej korzystnego, optymalnego sposobu ogrzewania jest niezmiernie istotny. Każdy chce, aby system grzewczy, na który się zdecyduje, był przede wszystkim tani. Wiemy jednak, że ceny paliw zmieniają się dynamicznie i jako użytkownicy nie mamy na to żadnego wpływu. Drugim ważnym kryterium jest wpływ na środowisko.

17.12.2020 00:00
Niezależny test podpałek do kominka
Niezależny test podpałek do kominka

Drewno i brykiet drzewny to dopiero szansa na ogień w kominku. Dobrze, by drewno było sezonowane, a brykiet był dobrej jakości. Palenisko i drewno to jednak ciągle zbyt mało, trzeba przecież ogień rozpalić. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, a harcerskie sposoby dobre są może do zastosowania na survivalowym trekkingu, ale nie w codziennej eksploatacji kominka lub pieca. Tutaj z pomocą przychodzą producenci oferujący tzw. podpałki.

08.12.2020 00:00
Drewno - klucz do zrównoważonego rozwoju
Drewno - klucz do zrównoważonego rozwoju

Zrównoważona gospodarka leśna jest dobra dla nas wszystkich, dostarcza wartościowego materiału stosowanego w budownictwie i meblarstwie, jest źródłem wartościowego opału i służy środowisku naturalnemu. Czy wiesz, że 1 hektar lasu dostarcza 9m3 drewna co roku, w tym czasie filtrując powietrze i produkując tlen w ilości wystarczającej dla 35 osób każdego dnia!

07.12.2020 00:00
Biomasa drzewna - korzyści w walce ze smogiem i krok ku neutralności klimatycznej
Biomasa drzewna - korzyści w walce ze smogiem i krok ku neutralności klimatycznej

"Drewno kawałkowane i pelet to źródła (według opracowania wykonanego przez nas na zlecenie Instytutu Ochrony Środowiska), które dają nam największą przewagę i największe korzyści jeśli chodzi o równoległą walkę o poprawę jakości powietrza oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. W połączeniu z zaawansowanymi urządzeniami zgodnymi z Ekoprojektem można potwierdzić twardymi danymi, że możliwa jest skuteczna, równoległa walka ze smogiem i jednocześnie wypełnienie naszych zobowiązań związanych z neutralnością klimatyczną, która to jest jednym z elementów Zielonego Ładu." - mówił prof. Robert Kubica (specjalista od spalania paliw i technologii grzewczych) w rozmowie z Pawłem Sałkiem doradcą prezydenta RP odnośnie środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

23.11.2020 00:00
Ciepło z drewna jest dobre - uczmy się od Austriaków
Ciepło z drewna jest dobre - uczmy się od Austriaków

Drewno może zastępować importowane paliwa co prowadzi do znaczącej wartości dodanej w gospodarce i do wzrostu zatrudnienia. Austriacki przykład przedstawiony na filmie poniżej pokazuje jak być eko i dbać o lokalny biznes. Warto uczyć się od Austriaków, którzy mają duże doświadczenie w wykorzystywaniu biomasy drzewnej: drewna, brykietów, peletów do ogrzewania.

10.11.2020 00:00
Wilgotnościomierz do drewna Wöhler HF 550
Wilgotnościomierz do drewna Wöhler HF 550

Wilgotność paliw stałych jest często przyczyną reklamacji przy monitorowaniu wartości progowych domowych kominków. A przecież stosowanie paliw o odpowiedniej wilgotności może znacznie zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. Nowy wilgotnościomierz Wöhler HF 550 zapewnia idealne wsparcie - mierzy wilgotność zarówno kłód drewna opałowego jak i zrębków, peletu lub ziaren zgodnie z obowiązującymi normami (testowany przez TÜV). Wilgotnościomierz znajdziemy w ofercie firmy Pascal.

14.08.2020 00:00
Dlaczego warto wybrać pelet? - wygoda i ekologia
Dlaczego warto wybrać pelet? - wygoda i ekologia

Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem. Aby uzyskać ten efekt, oprócz posiadania urządzeń spełniających wymogi Ekoprojektu, ważne jest również stosowanie dobrego paliwa. Czy używanie peletu do ogrzewania domu się opłaca? Czy faktycznie jest on tak wygodny i ekologiczny? Wspólnie z europejskim producentem peletu – firmą Barlinek – odpowiadamy, jak jest w rzeczywistości. O to, co jest silną stroną peletu, zapytaliśmy pana Rafała Węcka, dyrektora firmy Barlinek.

27.03.2020 00:00
Akcesoria kominkowe - praktyczna dekoracja kominka
Akcesoria kominkowe - praktyczna dekoracja kominka

Akcesoria kominkowe kojarzą nam się ze sprzętem niezbędnym i przydatnym, ale niestety nie zawsze odpowiadającym naszym oczekiwaniom odnośnie dizajnu. Próbując zaspokoić nawet najbardziej wysmakowane gusta klientów powstaje coraz więcej ciekawych propozycji w tym segmencie w których równie istotna jak funkcja jest także forma. Fantazyjne kosze, schowki i półki na drewno mogą być wykonane z różnych materiałów: stali, drewna czy nawet skóry w różnych kolorach.

02.09.2019 00:00
Reklama
Przeczytaj także
Reklama