Reklama

Grille i piece chlebowe do ogrodu

Gotowanie na świeżym powietrzu to trend, który od lat się utrzymuje. Wraz ze wzrostem zainteresowania znacząco poszerzyła się też oferta dostępnych w tym segmencie urządzeń. To już nie tylko proste grille węglowe, ale także bogata oferta grilli gazowych, zasilanych pelletem czy opalanych drewnem pieców do wypieków nie tylko pizzy. Bardziej wymagający klienci mogą z kolei postawić na indywidualnie budowane kuchnie ogrodowe, zawierające całe spektrum urządzeń w zależności od potrzeb.
Grille i piece chlebowe do ogrodu
Kuchnia ogrodowa Kaufmann Grill + grill gazowy i grill ceramiczny

Jaki rodzaj grill wybrać ? 

Wśród najpopularniejszych rozwiązań królują nadal grille węglowe. Nawet wybierając metalowy, prosty grill warto zwrócić uwagę na praktyczne dodatki – typu pokrywa z termometrem, dodatkowe ruszty, rożen czy nawet nieduże zestawy z małą wędzarką. Różnorodność oferty grillowej może przyprawić o zawrót głowy. Coraz większe znaczenie ma dizajn. Dlatego znajdziemy propozycje w różnych wersjach kolorystycznych i urządzenia zróżnicowane pod kątem formy i stylu. Wykonane mogą być ze stali, żeliwa, a nawet z wyłożeniem ceramicznym. Takie grille – typu kamado – mają charakterystyczny kształt jaja i zewnętrzną szkliwioną na różne kolory – w zależności od marki – powłokę. Co ważne, dzięki zastosowaniu ceramiki akumulującej ciepło, umożliwiają osiągnięcie wewnątrz paleniska nawet temperatury 400 stopni Celsjusza. Dzięki tym walorom można w nim nie tylko grillować, ale też wypiekać chleb, pizzę, a nawet wędzić. Dodatkową praktyczną zaletą jest to, że dzięki nieprzewymiarowanym gabarytom grille te szybko się nagrzewają (w 15-20 minut), a jeden wsad paliwa pozwala na pełen cykl grillowania. Ceny tych rozwiązań mają rozpiętość od kilku tysięcy do ponad 20 tysięcy złotych (w większych i bardziej rozbudowanych wersjach).

Czytaj podobne treści w dziale Grille i ogień w ogrodzie 

 

Od kilku lat, głównie ze względu na wygodę użytkowania, rośnie popularność i asortyment grilli gazowych. Od małych, kompaktowych form, po bardziej rozbudowane, ale nadal mobilne, bo wyposażone w kółka, urządzenia. Ostatnio popularność zyskują też gazowe kuchnie zewnętrzne i grille do indywidualnej zabudowy ogrodowej. Grille na gaz pozwalają regulować wysokość płomienia i dostosować go do wymagań przygotowywanych potraw. Modele wyposażone w kilka palenisk pozwalają jednocześnie przygotować dania, które wymagają różnych temperatur, a niektóre modele mogą być wyposażone nawet w piekarnik i palniki do zadań specjalnych, np. do przygotowywania steków czy sosów. Oczywiście każdy dodatkowy sprzęt i opcja w grillu wpływa na wzrost ceny, a najbardziej rozbudowane modele to koszt 20 tysięcy złotych, a nawet więcej. 

 

grill żeliwny, grill gazowy, grill na pellet,  grill ceramiczny
Po lewej stronie na górze grill żeliwny Flare, Flare 80 Black, po prawej stronie ceramiczny grill Kamado Joe. Na dole po lewej stronie grill gazowy Napoleon, Legend, po prawej stronie na dole grill na pellet Pit Boss / Grillspot, 1600 PRO Series wifi Pellet grill. 

Grille na pellet to propozycja, która dopiero w ostatnich kilku latach pojawiła się na rynku. Wypełnia ona lukę, skierowaną do tych, którzy doceniają wygodę grilli gazowych, jednak przygotowywanie potraw na paliwie drzewnym ma to „coś”, czego błękitnemu paliwu brakuje. Dodatkowo podczas spalania pelletu powstaje mniej substancji smolistych, niż w klasycznych grillach węglowych, dym jest mniej gryzący, a palenisko jest łatwiej utrzymać w czystości. Grille pelletowe często mają moduł wi-fi lub Bluetooth, dzięki czemu można ich pracą sterować na odległość lub w niektórych modelach za pomocą aplikacji. Bez wysiłku można kontrolować i zmieniać temperaturę nie tylko grillowania, ale też smażenia, pieczenia, duszenia czy wędzenia. Wybierając tego typu urządzenie warto zwrócić uwagę na wielkość zasobnika na pellet, im większy, tym więcej godzin grillowania. Ceny tego rodzaju rozwiązań są w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Grillowe propozycje się na tym nie kończą. Jeśli zależy inwestorom na stworzeniu w ogrodzie stałego miejsca na grillowanie, może wybrać grill z konglomeratu (często zawierają one blat roboczy, półki czy szafki) lub stworzyć kuchnię ogrodową na bazie modułowych elementów. Będzie to rozwiązanie stacjonarne, więc warto przemyśleć jego wygodną logistycznie i komunikacyjnie lokalizację.  Jeśli taki wybór to nadal zbyt mało, to nic nie stoi na przeszkodzie, o ile pozwalają na to fundusze, stworzyć kuchnię ogrodową budowaną według indywidualnego projektu. Taka kuchnia letnia to coś więcej, niż miejsce do przygotowywania potraw. To często zadaszona, pełnoprawna kuchnia na świeżym powietrzu, skupiająca domowników i zachęcająca do wspólnego spędzania czasu. W takich konstrukcjach obok grilla może znaleźć się kuchnia letnia z płytą grzewczą, piec chlebowy czy wędzarka oraz dodatkowy osprzęt i wyposażenie, jak zlew z doprowadzoną wodą czy podciągnięte oświetlenie oraz prąd. Wszystko zależy od potrzeb i fantazji inwestorów.

 

Piece do chleba i pizzy na każdą przestrzeń 

Piece do pizzy: na górze po lewej stronie Morsø, Forno, po prawej stronie na górze Brunner. Na dole po lewej stronie Delvita, wood-fired oven, po prawej stronie Vitcas,  Pompei

 

Standaryzacja i dążenie do gotowego produktu nie ominęła pieców do pizzy. W produktach z tego segmentu prym wiodą włoscy producenci. Są piece malutkie – na jeden mały placek, które można postawić niemal wszędzie – jak i o większych gabarytach. Wiele modeli ma praktyczne kółka, które ułatwiają transport. Często piece te są dostępne w kilku kolorach, kompletne, zamykane drzwiczkami i wyposażone w termometr oraz w krótki przewód kominowy, a także doskonale zaizolowane oraz zabezpieczone przed śniegiem i deszczem. Po prostu stawiamy je w ogrodzie i możemy startować z wypiekami. W tym segmencie dostępne są też prefabrykowane paleniska do indywidualnej zabudowy – samodzielnej lub wkomponowanej w większą formę kuchni ogrodowej.

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama