Reklama

Wyspy gorące - luksusowe kominki wyspowe

Czym w kominkowym świecie jest luksus? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, bo granica pomiędzy standardem a luksusem jest bardzo indywidualna i wynika z tego, że każdy luksus inaczej rozumie. Luksusowy może być odtworzeniowy piec kaflowy, podwieszany do sufitu designerski Gyrofocus czy piecyk na pellet stworzony przy udziale domu mody Prada. Takich propozycji w kominkowym portfolio znajdziecie więcej, ale skupiając się tylko i wyłącznie na wizji ognia, bez wątpienia najbardziej luksusowa będzie wersja ognia otwartego na cztery strony, czyli takiego, który oglądać można praktycznie bez ograniczeń.
Wyspy gorące - luksusowe kominki wyspowe
Brunner, Urfeuer 4 free. Realizacja Ofenbau Robert Welscher

Luksusowa ekspozycja ognia w nowoczesnym wnętrzu

Kominkowa wyspa to chyba najbardziej spektakularna forma kominkowa, eksponująca płomień w pełnej okazałości. Nie stawia niemal żadnych ograniczeń w wizji ognia i pozwala obserwować płomienie z każdej perspektywy. Wkłady kominkowe, które oferują taką wizję ognia, to zdecydowanie produkty luksusowe i jako takie nie są dedykowane do każdego wnętrza. Przede wszystkim kominek w formie wyspy jest wymagający, bo potrzebuje przestrzeni. Decydując się na kominkową wyspę, stawiamy na ekspozycję ognia. To ona ma być sercem aranżacji strefy dziennej i to wokół ognia powinno się układać wszystkie strefy dzienne. Kominek w takiej aranżacji jest jak słońce, wokół którego tworzymy całą aranżację przestrzeni. Taki układ jest jak najbardziej właściwy i oczekiwany, choć wprawny projektant przy odrobinie pomysłowości i wysiłku może zaproponować inne rozwiązanie.

 

Przestrzeń i finanse dla kominka wyspowego

Lista proponowanych rozwiązań nie jest długa, zaledwie kilku producentów ma takie modele palenisk i kominków w swojej ofercie. I nawet jeśli są to modele powtarzalne, to i tak wykonywane są na zamówienie, bo i lista potencjalnych nabywców długa nie jest. Dla kogo więc ma być wyspowy kominek? Po pierwsze, trzeba mieć odpowiedniej wielkości dom i salon. Po drugie, trzeba mieć bardzo specyficzne oczekiwania co do wizji ognia. I po trzecie, i chyba najważniejsze, trzeba dysponować odpowiednimi środkami finansowymi na realizację takiej formy kominkowego marzenia.

kominek wyspowy
Na górze po lewej stronie JC Bordelet, EVA 992. Po prawej stronie na górze Rocal, Gala. Na dole po lewej stronie Brunner, Urfeuer 4 free. Na dole po prawej stronie Rüegg, Cubeo. 

 

Dlaczego kominek z paleniskiem z wizją ognia 360 stopni wymaga dużych, przestronnych wnętrz o sporym metrażu i kubaturze? Ponieważ tylko w takim miejscu może odpowiednio eksponować swoje wdzięki i pozwala na swobodną aranżację i zmieszczenie wszystkich potrzebnych sprzętów bez ich upychania. Również z tego względu jest to rozwiązanie luksusowe, gdyż kompaktowy salon połączony z kuchnią w niewielkim domu, niestety, nie będzie w stanie zmieścić takiego kominka, aby nie stał się przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu. W takich salonach lepiej postawić na kominek o innym formacie, np. narożnym lub dwustronnym, gdzie ściana kominkowa jednocześnie rozdzieli nam strefy funkcjonalne wnętrza.

Duży metraż i kubatura są także potrzebne ze względu na komfort cieplny. Wiadomo, że ciepło promieniuje przez szybę do wnętrza, im większa szyba, tym więcej ciepła w krótkim czasie przedostaje się do wnętrza. Dlatego paleniska na drewno o przeszkleniu z każdej strony całą swoją powierzchnią oddają ciepło do wnętrza. Dla zachowania komfortu cieplnego użytkowników wymaga to dostosowania odległości miejsca wypoczynku od samego paleniska. Oczywiście, skoro mówimy o rozwiązaniach luksusowych, które powstają na indywidualne zamówienie, to takie palenisko może być wyposażone podwójną szybę ograniczającą emisję ciepła do wnętrza albo w specjalne szkło kominkowe IR MAX, odbijające promieniowanie cieplne do środka paleniska. Wiadomo, w rozwiązaniach luksusowych tylko „sky is the limit”.

Kominek wyspa – wymagania i możliwości

W ciągu ostatnich lat w kominkowych aranżacjach królują kanciaste formy palenisk. Również w kominkowych wyspach obecnie one dominują, chociaż wciąż trafiają się i krągłości, co w przypadku „wyspy” oznacza cylindryczny kształt zarówno paleniska, jak i obudowy. Warto pamiętać, że instalacja kominka wyspowego wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. Konieczne jest nie tylko wspomniane zaplanowanie przestrzeni, w której urządzenie będzie mogło być swobodnie umieszczone, ale także zapewnienie odpowiednich instalacji kominowych i wentylacyjnych, które znajdą się w centrum wnętrza. Wymaga to uwzględnienia już na etapie projektowania domu, staranności w projektowaniu wnętrza oraz wyspecjalizowanych fachowców, którzy przeprowadzą cały proces zgodnie ze sztuką.

kominkowa wyspa, kominek wyspowy, cylindryczny kominek wyspowy
Na górze po lewej stronie Totem, Panoramic Suspended. Na górze po prawej stronie Spartherm, palenisko na indywidualne zamówienie. Na dole po lewej stronie JC Bordelet, Zelia 908. Po prawej stronie na dole Focus, FilioVitre. 

 

Ogień spaja, przyciąga i gromadzi. Sprawia, że wnętrza stają się ciepłe i przyjazne. W bogatym świecie kominkowych rozwiązań znajdują się zarówno propozycje popularne, jak i luksusowe, dzięki którym producenci mogą ukazać swoje ponadprzeciętne możliwości. Kominek wyspowy to zdecydowanie rozwiązanie nie dla każdego, ale z pewnością to propozycja, która pozwala na pełne doświadczenie ciepła i piękna płomieni.

Otwarty na cztery strony wyspowy kominek to prowokacja dla wszystkich, którzy uważają, że kominek, który nie „trzyma” ciepła, jest passe. Jasne, że w przypadku tak dużego przeszklenia i braku tony szamotu akumulacji brakuje. Ale czy brak stalowego dachu przeszkadza nabywcom wielu modeli luksusowych samochodów sportowych? Jadąc kabrioletem czy roadsterem chcą czuć wiatr we włosach, i za to płacą. Dobrze, że są osoby, które chcą oglądać niemal nieograniczony ogień i czuć ciepło promieniujące z gorącej wyspy, i które na ten luksus stać. Dobrze, że można marzyć o takich kominkach...

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama