Historie z ogniem

W tym dziale znajdziesz artykuły o:

  • stare, zabytkowe piece kaflowe
  • kafle malowane, kafle zdobione, unikatowe, zabytkowe
  • zabytkowe kominki
  • kominkowe i piecowe ciekawostki
  • pałace, dwory, zamki z kominkami i piecami kaflowymi
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Piękne kominki na zamku w Gołuchowie
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Piękne kominki na zamku w Gołuchowie

Są takie miejsca, których nie trzeba reklamować. Należy do nich znany zamek w Gołuchowie, w woj. wielkopolskim. Jest to kilkukondygnacyjna budowla obronna zbudowana w okresie renesansu, która dziś stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

02.01.2024 00:00
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To czas, w którym warto przypomnieć sobie postacie ważne dla naszej historii i miejsca z nimi związane. My proponujemy krótką podróż do miejsc związanych z twórcami polskiej literatury: Henrykiem Sienkiewiczem oraz Marią Konopnicką.

11.11.2023 00:00
Poznajcie Muzeum Zduńskie Opowieści w Szczecinie
Poznajcie Muzeum Zduńskie Opowieści w Szczecinie

W Szczecinie, w dawnej stajni w podwórzu kamienicy przy ul. Małkowskiego 26 powstało niezwykłe muzeum - Muzeum Zduńskie Opowieści, którego pierwszych zwiedzających przywita 21 stycznia 2023 roku. W muzeum zwiedzający będą mieli niezwykłą okazję podziwiać eksponaty zduńskie i to nie tylko pięknie zdobione kafle, ale wśród 1800 eksponatów zgromadzonych w pięciu pomieszczeniach o łącznej powierzchni 80 m2 można zobaczyć też atrapy pieców kaflowych, oryginalną kuchnię kaflową z piecem piekarniczym, kolekcję drzwiczek piecowych, często pięknie zdobionych z wyeksponowanymi sygnaturami zakładów z których pochodzą oraz stare ogłoszenia prasowe zdunów. A to jeszcze nie koniec bo można zobaczyć też pięknie zaaranżowaną ścianę z kolekcją cegieł z sygnaturami oraz historyczne narzędzia zduńskie czy wykonane z pietyzmem ceramiczne miniatury pieców kaflowych.

17.01.2023 13:36
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI Z POMORZA: Zduńskie pocztówki
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI Z POMORZA: Zduńskie pocztówki

Dzisiaj piękny zwyczaj pisania pocztówek i listów zanika... Pozdrowienia i życzenia wysyła się sms-em. Ważne wiadomości i listy przychodzą na skrzynkę e-mailową. Dawniej ten zwyczaj był szeroko rozpowszechniony. Nawet do niedawna...

28.10.2022 00:00
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI Z POMORZA: Chatka z bajki, a w niej piec
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI Z POMORZA: Chatka z bajki, a w niej piec

Dawno, dawno temu… za górami, za lasami… na środku polany stała tajemnicza chatka… Tak mogłaby zaczynać się ta opowieść. I nikt, oglądając dom Bartosza Podgórskiego, nie wyrzekłby się bajkowych skojarzeń. Sześć lat temu na podarowanej od rodziców działce budowlanej, na popularnym w Szczecinie pobliskim Mierzynie, zaczął powstawać dom, któremu bliżej do Shire z twórczości J. R. R. Tolkiena niż do sąsiednich, tradycyjnych „parterówek”, różniących się tylko kształtem dachu czy kolorem elewacji.

09.08.2022 00:00    1
PIECOBLOG: W poszukiwaniu kaszubskich pieców ludowych
PIECOBLOG: W poszukiwaniu kaszubskich pieców ludowych

Piece ludowe wywodziły się przeważnie z pieców barokowych. Już od XVIII w., a nawet od XVII w., znane były piece ludowe, do budowania których stosowano kafle malowane ręcznie. Przedstawiane na nich motywy zdobnicze zależały od regionu i typowego dla niego ludowego wzornictwa. Warsztaty specjalizujące się w tego rodzaju wytwórczości działały na Mazurach, Kaszubach, Pomorzu, w Małopolsce, na Huculszczyznie i na Śląsku.

07.07.2022 10:00
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI Z POMORZA: Kilka starych pieców i kominków...
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI Z POMORZA: Kilka starych pieców i kominków...

Poezja o kominkach i piecach ilustrowana starymi zdjęciami urządzeń grzewczych

23.05.2022 00:00
Zabytkowy kominek w Pałacu Hasbacha odnowiony
Zabytkowy kominek w Pałacu Hasbacha odnowiony

Zakończyły się prace konserwatorskie kominka z XIX wieku znajdującego się w zabytkowym Pałacu Hasbacha w Białymstoku. Kominek był w złym stanie, dlatego konieczne było przeprowadzenie prac konserwatorskich. Poza ubytkami formy widoczne były zadrapania powierzchni ceramicznej oraz spękanie szkliwa. Można było zauważyć lekkie przesunięcia względem siebie poszczególnych elementów.

20.01.2021 00:00
PIECOBLOG: Domniemana kaflarnia
PIECOBLOG: Domniemana kaflarnia

Podczas naszych eskapad pokonujemy trasy zazwyczaj od 200 – 400 km (choć zdarza się i więcej). Efekty są różne, czasem uda się zarejestrować kilka pieców (bywało, że i dziesięć), a czasem tylko jeden.

10.06.2020 00:00
Pałac w Nieborowie
Pałac w Nieborowie

Nieborowski pałac tętni życiem. Odbywają się w nim konferencje, wystawy, spotkania autorskie, spotkania dyplomatyczne. Wiele osób przyjeżdża również zwiedzać ten zabytkowy obiekt. Zaglądali tam także wielcy tego świata: Raisa Gorbaczow...

06.04.2020 00:00
W czasach pandemii wracamy do korzeni... - TAK dla kominka
W czasach pandemii wracamy do korzeni... - TAK dla kominka

W ciągu kilku dni, tygodni, świat się zmienił. Jako ludzkość odbieramy surową lekcję. Mam tylko nadzieję, że człowiek znowu wyjdzie z tego, na pewno nie bez strat, ale cało jako ludzkość. W tym trudnym dla wszystkich czasie walki z koronawirusem wracamy do tego co nam najbliższe, do zachowań jakie miały nasze mamy i babki. Zaczynamy toczyć na miarę naszych możliwości walkę o przetrwanie i zapewnienie bytu i bezpieczeństwa naszym najbliższym.

06.04.2020 00:00
Kominek w czasie pandemii (a również „po”) -  TAK dla kominka
Kominek w czasie pandemii (a również „po”) - TAK dla kominka

Ogień ze spalania drewna towarzyszy ludzkości od bardzo dawna. Od kilkuset lat „płomienne towarzystwo” stało się bardziej intensywne i urozmaicone. W formie kominków z płonącymi polanami, ciepłych kaflowych pieców, dostępnych i praktycznych żeliwnych piecyków i kuchenek do przygotowania posiłków, palenisk opalanych drewnem, spotkać można było w prawie każdym domu. W Europie, Ameryce, Azji...

06.04.2020 00:00
Przeczytaj także
Reklama