Reklama

Historie z ogniem

W tym dziale znajdziesz artykuły o:

  • stare, zabytkowe piece kaflowe
  • kafle malowane, kafle zdobione, unikatowe, zabytkowe
  • zabytkowe kominki
  • kominkowe i piecowe ciekawostki
  • pałace, dwory, zamki z kominkami i piecami kaflowymi
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI Z POMORZA: Chatka z bajki, a w niej piec
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI Z POMORZA: Chatka z bajki, a w niej piec

Dawno, dawno temu… za górami, za lasami… na środku polany stała tajemnicza chatka… Tak mogłaby zaczynać się ta opowieść. I nikt, oglądając dom Bartosza Podgórskiego, nie wyrzekłby się bajkowych skojarzeń. Sześć lat temu na podarowanej od rodziców działce budowlanej, na popularnym w Szczecinie pobliskim Mierzynie, zaczął powstawać dom, któremu bliżej do Shire z twórczości J. R. R. Tolkiena niż do sąsiednich, tradycyjnych „parterówek”, różniących się tylko kształtem dachu czy kolorem elewacji.

09.08.2022 00:00
PIECOBLOG: W poszukiwaniu kaszubskich pieców ludowych
PIECOBLOG: W poszukiwaniu kaszubskich pieców ludowych

Piece ludowe wywodziły się przeważnie z pieców barokowych. Już od XVIII w., a nawet od XVII w., znane były piece ludowe, do budowania których stosowano kafle malowane ręcznie. Przedstawiane na nich motywy zdobnicze zależały od regionu i typowego dla niego ludowego wzornictwa. Warsztaty specjalizujące się w tego rodzaju wytwórczości działały na Mazurach, Kaszubach, Pomorzu, w Małopolsce, na Huculszczyznie i na Śląsku.

07.07.2022 10:00
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI Z POMORZA: Kilka starych pieców i kominków...
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI Z POMORZA: Kilka starych pieców i kominków...

Poezja o kominkach i piecach ilustrowana starymi zdjęciami urządzeń grzewczych

23.05.2022 00:00
Zabytkowy kominek w Pałacu Hasbacha odnowiony
Zabytkowy kominek w Pałacu Hasbacha odnowiony

Zakończyły się prace konserwatorskie kominka z XIX wieku znajdującego się w zabytkowym Pałacu Hasbacha w Białymstoku. Kominek był w złym stanie, dlatego konieczne było przeprowadzenie prac konserwatorskich. Poza ubytkami formy widoczne były zadrapania powierzchni ceramicznej oraz spękanie szkliwa. Można było zauważyć lekkie przesunięcia względem siebie poszczególnych elementów.

20.01.2021 00:00
PIECOBLOG: Domniemana kaflarnia
PIECOBLOG: Domniemana kaflarnia

Podczas naszych eskapad pokonujemy trasy zazwyczaj od 200 – 400 km (choć zdarza się i więcej). Efekty są różne, czasem uda się zarejestrować kilka pieców (bywało, że i dziesięć), a czasem tylko jeden.

10.06.2020 00:00
Pałac w Nieborowie
Pałac w Nieborowie

Nieborowski pałac tętni życiem. Odbywają się w nim konferencje, wystawy, spotkania autorskie, spotkania dyplomatyczne. Wiele osób przyjeżdża również zwiedzać ten zabytkowy obiekt. Zaglądali tam także wielcy tego świata: Raisa Gorbaczow...

06.04.2020 00:00
W czasach pandemii wracamy do korzeni... - TAK dla kominka
W czasach pandemii wracamy do korzeni... - TAK dla kominka

W ciągu kilku dni, tygodni, świat się zmienił. Jako ludzkość odbieramy surową lekcję. Mam tylko nadzieję, że człowiek znowu wyjdzie z tego, na pewno nie bez strat, ale cało jako ludzkość. W tym trudnym dla wszystkich czasie walki z koronawirusem wracamy do tego co nam najbliższe, do zachowań jakie miały nasze mamy i babki. Zaczynamy toczyć na miarę naszych możliwości walkę o przetrwanie i zapewnienie bytu i bezpieczeństwa naszym najbliższym.

06.04.2020 00:00
Kominek w czasie pandemii (a również „po”) -  TAK dla kominka
Kominek w czasie pandemii (a również „po”) - TAK dla kominka

Ogień ze spalania drewna towarzyszy ludzkości od bardzo dawna. Od kilkuset lat „płomienne towarzystwo” stało się bardziej intensywne i urozmaicone. W formie kominków z płonącymi polanami, ciepłych kaflowych pieców, dostępnych i praktycznych żeliwnych piecyków i kuchenek do przygotowania posiłków, palenisk opalanych drewnem, spotkać można było w prawie każdym domu. W Europie, Ameryce, Azji...

06.04.2020 00:00
Malarskie wyprawy w świat ognia
Malarskie wyprawy w świat ognia

Grażyna Piórko, z wykształcenia i zamiłowania artysta-malarz, od lat projektuje wnętrza oraz unikatowe meble, pozostawiając na nich ślad swojej pasji.

25.03.2020 00:00
Muzeum Ognia w Żorach
Muzeum Ognia w Żorach

Intrygująca bryła przypominająca płomień, pokryta elewacją wykonaną z miedzi, w pełnym słońcu wydaje się płonąć. Czyż nie jest to idealne entrée do „świata ognia”? W jej wnętrzu, a mówiąc precyzyjniej w podziemiu, równie nowoczesna co sam budynek multimedialna i interaktywna ekspozycja poświęcona wiedzy na temat żywiołu ognia oraz energii od prehistorii, przez antyk i wieki średnie, do współczesności.

19.11.2019 00:00
Antyczna Hypokausta w Parku Archeologicznym w Xanten, Niemcy
Antyczna Hypokausta w Parku Archeologicznym w Xanten, Niemcy

Niewielka miejscowość Xanten położona jest w Zagłębiu Ruhry w Niemczech. W tym małym miasteczku odnaleziono ślady obecności Rzymian i odtworzono na tej podstawie niektóre z zabudowań. Jest amfiteatr, świątynia. Archeolodzy odtworzyli też pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze oraz słynną rzymską łaźnię ogrzewaną przy pomocy hypocausty.

15.05.2019 00:00
Piece kaflowe Pałacu w Kozłówce
Piece kaflowe Pałacu w Kozłówce

Za bramą pałacu w Kozłówce czas się jakby zatrzymał. Architektura budynku, okazałość i rozmach otaczającego pałac ogrodu przenoszą myśli zwiedzających w inny, odległy czas.

09.05.2019 00:00
Reklama
Przeczytaj także
Reklama