Kuchnie na drewno

W tym dziale naszego serwisu piszemy o:

  • kuchnie opalane drewnem,
  • kuchnie na pellet
  • trzon kuchenny, kuchnia kaflowa, domowy piec chlebowy, piec do pizzy
  • kuchnia z fajerkami, kuchnia angielka, kuchnia budowana metodą zduńską
Kuchenka, która gotuje i ogrzewa dom jednocześnie
Kuchenka, która gotuje i ogrzewa dom jednocześnie

Przygotowaniu posiłków poświęcano kiedyś znacznie więcej czasu, bo nie było długiej listy półproduktów, mrożonek, sieciowych dyskontów, a nawet... pizzy i burgerów z dostawą! Jak więc żyło się w tak trudnych dzisiaj do wyobrażenia warunkach? Wizyty na lokalnych targach, robienie własnych przetworów i zapasy w piwnicach i spiżarniach były podstawą. Potem jednak trzeba to było przetworzyć termicznie, a płyt indukcyjnych, termomiksów i kuchenek mikrofalowych nie było. Były budowane przez zdunów trzony kuchenne lub wolno stojące kuchenki, zwane angielkami lub westfalkami. One dominowały aż do czasu kuchenek gazowych, a potem również elektrycznych.

02.01.2024 10:29
Przegląd kuchni kaflowej
Przegląd kuchni kaflowej

O kuchnię kaflową trzeba dbać by służyła nam wiele lat. Jak zabrać się do przeglądu kaflowej kuchni tej którą mamy czy tej którą przy okazji kupna starego domu na wsi staliśmy się właścicielem. Od czego zacząć? Najpierw może krótki wykład, czym jest kuchnia kaflowa. Jak każdy widzi, jest ona często piecem wielofunkcyjnym, przeznaczonym do grzania, gotowania, pieczenia, wędzenia, grzania wody, i tak dalej.

23.09.2023 15:17    3
Budowa kuchni kaflowej na drewno
Budowa kuchni kaflowej na drewno

Na początek by zbudować kuchnię kaflową należy wybrać komin i podłoże. Następna sprawa, to zdefiniowanie potrzeb, czyli co to ma być: sam piec kuchenny, a może jakieś dodatki - piekarnik, wędzarnia, grzanie wody, okap, piec chlebowy? Kolejna rzecz, to ile miejsca mamy na budowę kuchni kaflowej? Następnie po ustaleniu powyższych szczegółów, należy przystąpić do realizacji budowy wymarzonej kuchni kaflowej.

05.09.2023 09:23    1
Kuchnie na drewno – ciepło i smak
Kuchnie na drewno – ciepło i smak

Obecne czasy dotkliwie nam pokazują, że warto liczyć na siebie! W tych niepewnych czasach coraz bardziej doceniane są walory kuchni opalanych drewnem, które nie tylko ogrzeją, ale też zapewnią ciepły posiłek, a nawet więcej – pozwolą na pełnoprawne gotowanie i pieczenie.

29.06.2023 06:08
akademia-zdunska
Akademia Zduństwa – uczymy jak budować piece, kuchnie, kominki

Akademia Zduństwa to spółka, która powstała jako połączenie młodej krwi i wieloletniego doświadczenia, stworzyli ją zdunowie z dwóch pokoleń: młody Dawid Kozar i doświadczony Piotr Batura. Akademia skupia się na działalności edukacyjnej i szkoleniowej.

16.05.2023 15:05
Kuchenni pomocnicy - garnki do gotowania na drewnie
Kuchenni pomocnicy - garnki do gotowania na drewnie

Wraz z modą na programy kulinarne zaczęła wzrastać popularność na gotowanie i eksperymentowanie w kuchniach i ogrodach. Odkrywamy smaki dzieciństwa i powracamy do gotowania na drewnie, ale nie jak za czasów naszych babć na tradycyjnych kuchniach kaflowych, lecz coraz częściej na nowoczesnych kuchenkach na drewno. Oprócz samych urządzeń ważne są też akcesoria do gotowania. Ważne jest nie tylko, co jemy, ale też w czym gotujemy. Na szczęście wybór mamy szeroki.

21.02.2023 00:00
Segmentowe kuchnie kaflowe z piekarnikiem, piecem chlebowym, a nawet wężownicą do grzania wody
Segmentowe kuchnie kaflowe z piekarnikiem, piecem chlebowym, a nawet wężownicą do grzania wody

Kuchnie Cerkafel mogą mieć różne wyposażenie – nie tylko żeliwne fajerki, ale też piekarnik, piec chlebowy, dwa paleniska: jedno letnie z wężownicą do ogrzewania wody użytkowej drugie zimowe – akumulacyjne. Funkcjonalność kuchni możemy modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb na przykład na fajerkach ustawić dodatkowy moduł z wędzarką lub piekarnikiem. Taki moduł można też zdjąć i otrzymać w ten sposób ceramiczną ławkę. Co ważne całość powstaje w pracowni firmy w Łążku Garncarskim z kafli wykonanych z miejscowej gliny i materiałów szamotowych wykonanych według własnej receptury.

13.10.2022 14:36    1
Kuchnia na drewno budowana czy gotowa?
Kuchnia na drewno budowana czy gotowa?

Włączam telewizję, i na każdym kanale ktoś gotuje. Już nie tylko profesjonalni kucharze czy pasjonaci-amatorzy, ale i dzieci. Odpalam Internet i kuszą mnie zdjęcia smakowicie wyglądających przysmaków. Boom na gotowanie, pieczenie i eksperymentowanie w kuchni trwa i zapewne trwać będzie – bo jeść musi każdy.

25.08.2022 10:32
Kuchenne rewolucje - kuchnie na drewno
Kuchenne rewolucje - kuchnie na drewno

Od kilku lat panuje moda na gotowanie. Renesans przeżywają też urządzenia do przygotowania potraw – tradycyjne kuchnie na drewno. Kuchnia kaflowa opalana drewnem stała się obiektem pożądania wielu kobiet i… mężczyzn. Bo chociaż dwie polskie edycje MasterChefa temu przeczą, to podobno mężczyźni są najlepszymi kucharzami – jeśli już ruszą się sprzed telewizora.

16.08.2022 00:00
Naprawa pieca kuchennego (kuchni kaflowej) na drewno
Naprawa pieca kuchennego (kuchni kaflowej) na drewno

Jakimi materiałami, czym w ogóle naprawiać stary piec? Czy użyć gotowej zaprawy szamotowej, czy starać się o glinę? Występują tu dwa przeciwstawne zagadnienia. Z jednej strony, zaprawa szamotowa jest już gotowa i zdejmuje z laika konieczność mieszania gliny z piaskiem w prawidłowych proporcjach, ale – no właśnie – jeżeli jest fabrycznie, prawidłowo wymieszana.

26.05.2022 00:00    2
Kuchnie na drewno na targach Progetto Fuoco 2022
Kuchnie na drewno na targach Progetto Fuoco 2022

Gotowanie na drewnie ma niezwykłe walory, jedzenie jest bardziej energetyczne i aromatyczne dlatego warto pomyśleć i poznać trendy i propozycje kuchni na drewno. Tego typu gotowe kuchnie na drewno były prezentowane oczywiście podczas największych targów urządzeń na drewno i pellet - targach Progetto Fuoco 2022 w Weronie, które odbyły się w dniach 4-7 maja.

25.05.2022 09:17
Na duży głód - kuchnie na drewno, piece chlebowe, wędzarki
Na duży głód - kuchnie na drewno, piece chlebowe, wędzarki

Coraz częściej wracamy do tradycyjnego przygotowywania potraw na „ogniu”. Wybór urządzeń do przygotowania czegoś „na duży głód” jest spory. Wszystko zależy od naszych potrzeb, preferencji i tego, czy planujemy być mistrzem kuchni w domu, czy może w ogrodzie.

04.11.2021 14:58    1
Przeczytaj także
Reklama