Kuchnie na drewno – ciepło i smak

Obecne czasy dotkliwie nam pokazują, że warto liczyć na siebie! W tych niepewnych czasach coraz bardziej doceniane są walory kuchni opalanych drewnem, które nie tylko ogrzeją, ale też zapewnią ciepły posiłek, a nawet więcej – pozwolą na pełnoprawne gotowanie i pieczenie.
Kuchnie na drewno – ciepło i smak
Kuchnia na drewno Nordica

Kuchnia na drewno od ręki 

Na rynku nie brakuje propozycji gotowych urządzeń kuchennych. Jest to stosunkowo szybki sposób na zabezpieczenie dwóch z najważniejszych potrzeb ludzi mieszkających w klimacie umiarkowanym: ogrzewania i gorącego jedzenia. W zależności od posiadanych funduszy, w tej grupie znajdziemy zarówno wyspecjalizowane i drogie gotowe kuchnie na drewno o dopracowanym dizajnie i wysokiej klasy osprzęcie, jak i typowe kuchenki pochodzące od „kominkowych” producentów. Tacy producenci mają nie tylko bardziej przystępne ceny, ale też rozbudowaną sieć sprzedaży, przez co są też bardziej dostępne.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziecie w dziale KUCHNIE NA DREWNO

kuchnia na drewno gotowa
Zdjęcia od góry: kuchnia na drewno La Nordica, kuchnia angielka Thorma, kuchnia na drewno czerwona Eilkamin Kitchen Kamin, kuchnia steatytowa Tulikivi

Wśród wszystkich dostępnych modeli znajdziemy małe kuchenki jedynie z płytą grzewczą do przyrządzania potraw, które zmieszczą się nawet w niewielkim pomieszczeniu, jak i kuchnie bardziej rozbudowane, np. ze sporym piekarnikiem. Kuchnie z małą lub całkiem okazałą wizją ognia. Żeliwne, wykończone w surowej stali lub malowane proszkowo na różne kolory czy – jak wspomniałam wyżej – ze steatytu. Zwolennicy innych materiałów wykończeniowych znajdą propozycje z wykorzystaniem kafli czy szkła.

Kuchnia na drewno szyta na miarę czyli kuchnia kaflowa od zduna

W Polsce kuchnia na drewno na miarę to kuchnia od zduna. Taka realizacja to inwestycja, która trwa, a w obecnym czasie, kiedy na dobrego fachowca trzeba poczekać dłużej – będzie jeszcze bardziej rozciągnięta w czasie. Jednak jeśli marzymy o urządzeniu szytym na miarę, o kuchni zduńskiej wyposażonej w wybrany osprzęt i ubranej w ciekawą, dostosowaną do upodobań ceramikę, to warto poczekać. Pamiętajmy, że budowy kuchni kaflowej według indywidualnego projektu nie warto zlecać niedoświadczonemu w tej dziedzinie wykonawcy. Nie są to tanie realizacje, a doradztwo fachowej firmy może okazać się bezcenne. 

kuchnia kaflowa od zduna
Kuchnie na drewno budowane zdjęcia od góry od lewej: Pracownia Rękodzieła Mateusz Gębala, zielona kuchnia realizacja Ceramisart Paweł Narowski, kuchnia z białych kafli Zdunbud, kuchnia na drewno Riwal

Cały proces budowy trzeba zacząć od określenia oczekiwań odnośnie wymarzonej kuchni na drewno, jej gabarytów oraz wyposażenia. Tradycyjny osprzęt (piekarnik i płyta na fajerki) może być dodatkowo uzupełniony współczesnym wyposażeniem z nowoczesną płytą grzewczą i dodatkowym piekarnikiem na prąd. Wszystko jest możliwe, a właśnie takie rozwiązania 2 w 1 – ze względu na większe możliwości wykorzystania – zyskują coraz większą popularność. Realizując marzenie o indywidualnej kuchni na drewno, można się pokusić o wzbogacenie bryły o piec chlebowy, duchówkę do utrzymywania temperatury przygotowanych dań czy nawet o wędzarkę. Podobnie jak i przy gotowych kuchniach wodnych, również i w tradycyjnej kuchni kaflowej możemy zastosować wymiennik wodny, nazywany często podkową. Pozwala to nie tylko grzać wodę użytkową, ale też wspomagać systemem centralnego ogrzewania. 

  

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama