Reklama

Ekologia

W tym dziale znajdziesz informacje na temat:

  • kominek a ekologia, ekologiczne palenie drewnem, kominek z Ekoprojektem
  • kominek dla bezpieczeństwa energetycznego
  • ogrzewanie drewnem przyjazne dla środowiska
  • drewno - paliwo odnawialne, kominek na drewno odnawialne źródło energii
  • pellet paliwo przyjazne dla środowiska
Filtr do kominka - sposób na modernizację?
Filtr do kominka - sposób na modernizację?

W Programach Ochrony Powietrza pojawił się już dawno termin „elektrofiltry”, które to rozwiązanie miało być panaceum na dalsze funkcjonowanie starych kominków i pieców na drewno. A we wspomnianych programach pisano o tych „filtrach do kominka”, jakby były powszechnie dostępne, leżały i czekały na półkach. Dla każdego zorientowanego w temacie były to takie same puste słowa, jak obietnica szybkiej wymiany 4 milionów przestarzałych kotłów, na kominki spełniające kryteria ekoprojektu.

05.12.2023 07:23
Twój pierwszy kominek na drewno- jak w nim palić?
Twój pierwszy kominek na drewno- jak w nim palić?

Każdy kiedyś zaczynał. Kominkowa przygoda też zaczyna się od pierwszego kominka i pierwszego rozpalenia. Rok 2022 to rok, kiedy do „normalnych”, planowych nabywców i użytkowników kominków dołączają ci, dla których palenisko na drewno ma być istotnym wsparciem ogrzewania domu i zabezpieczeniem na tzw. „wszelki wypadek”. Kominkowe inwestycje były ‒ z powodu kosztów i czasu realizacji ‒ często przypadkowe, a czasu na naukę palenia też nie było. By życie z kominkiem było bezpieczne, a może nawet przerodziło się w gorącą przyjaźń, warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

28.11.2023 14:31
POP dla podkarpackiego - wyraź poparcie dla kominków na drewno
POP dla podkarpackiego - wyraź poparcie dla kominków na drewno

Program Ochrony Powietrza dla województwa podkarpackiego- czyli dokument określający ramy dla tzw. uchwał antysmogowych będzie aktualizowany. Do 20-tego listopada trwają konsultacje społeczne w których każdy może wziąć udział i poprzeć nowoczesne, spełniające wymagania Ekoprojektu kominki na drewno. Możliwość ich użytkowania pozwala zachować tak ważną w dzisiejszych czasach niezależność energetyczną.

14.11.2023 13:36
Ile czasu na wymianę starego kominka na ekoprojektowy?
Ile czasu na wymianę starego kominka na ekoprojektowy?

Uchwały antysmogowe poszczególnych województw określają ile użytkownicy kominków i piecyków na drewno mają czasu by wymienić je na nowoczesne, ekologiczne kominki spełniające Ekoprojekt. W zależności od województwa terminy znacząco się różnią. Czasu na wymianę kominka nie mają już mieszkańcy województwa małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i śląskiego bo czas na wymianę kominka minął im z 1 stycznia 2023 roku, mieszkańcy Lubelszczyzny mają czas na wymianę kominka do końca 2023 roku, a najwięcej czasu na wymianę kominka na drewno mają mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego bo do końca 2029 roku.

26.10.2023 14:07
Małopolski POP powinien uwzględnić ekologiczne kominki na drewno
Małopolski POP powinien uwzględnić ekologiczne kominki na drewno

Do 20 października trwały konsultacje społeczne do małopolskiego Programu Ochrony Powietrza. Programu, który w kolejnym kroku na kolejne lata determinuje kształt uchwały antysmogowej dla Małopolski. Przy okazji konsultacji Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece zwróciło uwagę na potrzebę uwzględnienia w nowym POP nowoczesnych kominków na drewno i ograniczenie zakazów użytkowania kominków w tzw. dni smogowe do tych nie spełniających ekologicznych norm.

26.10.2023 10:26
Ogrzewanie domu w sezonie 2023/2024
Ogrzewanie domu w sezonie 2023/2024

Ostatni rok, jeśli chodzi o ceny paliw, pokazał, że można spodziewać się wszystkiego. Szczególnie odczuli to wszyscy ogrzewający węglem i pelletem, bo ich ceny latem i jesienią 2022 roku wzrosły najbardziej. Duże wzrosty zaliczył też gaz, a ceny prądu nawet mimo objęcia „tarczą” sprawiły, że użytkownicy pomp ciepła zamiast oszczędzać na rachunkach, musieli w wielu przypadkach do nich dołożyć – wszystko w związku z limitami zużycia prądu nałożonymi na gospodarstwa domowe.

15.10.2023 11:03
Aktualizacja POP dla województwa mazowieckiego - weź udział w konsultacjach
Aktualizacja POP dla województwa mazowieckiego - weź udział w konsultacjach

Program Ochrony Powietrza dla województwa mazowieckiego czyli dokument określający ramy dla tzw. uchwał antysmogowych będzie ponownie aktualizowany. Właśnie rozpoczęły się konsultacje społeczne do mazowieckiego POP w którym mogą wziąć udział nie tylko mieszkańcy Warszawy i innych miejscowości w województwie stołecznym, ale też wszyscy obywatele Polski. Niestety projekt zmian POP dla województwa mazowieckiego powiela wielokrotnie spotykany błąd jakim jest: ograniczenie eksploatacji kominków, miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe spełniających wymagania Ekoprojektu w tzw. dni smogowe. Warto dlatego wziąć udział w konsultacjach społecznych i wypowiedzieć się przeciw takim zapisom i dyskryminacji drewna - odnawialnego źródła energii.

10.10.2023 14:03
Do sądu za palenie w kominku - jest wyczekiwany finał
Do sądu za palenie w kominku - jest wyczekiwany finał

Małgorzata Zegarek, emerytka z krakowskich Bielan, nie przyjęła mandatu za palenie drewnem w kominku, walczyła o swoje prawa w sądzie i wygrała. Jak wygląda jej historia - przedstawiamy wywiad z Panią Małgorzatą.

06.10.2023 13:38    4
Zakaz używania kominków unieważniony przez WSA w Warszawie - opinia
Zakaz używania kominków unieważniony przez WSA w Warszawie - opinia

Alerty smogowe, działając w interesie sprzedawców importowanych urządzeń grzewczych oraz gazu ziemnego, od zawsze próbowały usunąć z rynku odnawialne i służące bezpieczeństwu energetycznemu paliwo jakim jest drewno kawałkowe. Działaniom tym ulegali urzędnicy, marszałkowie i nawet ministerstwa. Jednak już pierwsza sprawa sądowa, wygrana przez obrońców biomasy drzewnej, pokazała rzeczywisty obraz patologicznej transformacji energetycznej w Polsce.

14.09.2023 09:52
kotly-na-pellet-i-drewno
Hargassner - nowa jakość premium na polskim rynku kotłów c.o.

Hargassner to marka znana w całej Europie, wywodząca się z Austrii, której początki sięgają 1984 roku. Od początku firma stawia na jakość i innowacyjność dlatego jest pionierem w dziedzinie zautomatyzowanych systemów grzewczych zasilanych biomasą. Od wielu lat Hargassner osiąga międzynarodowe sukcesy i dlatego jest cenionym producentem na rynku kotłów na paliwa stałe. Firma może pochwalić się ponad 165 tys. zadowolonych klientów w ponad 42 krajach.

09.09.2023 13:58
Konsultacje do Programu Ochrony Powietrza w województwie lubuskim
Konsultacje do Programu Ochrony Powietrza w województwie lubuskim

Do 12 września trwają konsultacje do Programu Ochrony Powietrza tzw. POP-u w województwie lubuskim. Warto wziąć w nich udział i wypowiedzieć się w obronie wysokosprawnych i spełniających surowe wymagania Ekoprojektu urządzeń kominkowych na drewno. Zapisy uchwalane w POP-ach mają realny wpływ na możliwość użytkowania kominków np. w dni smogowe.

07.09.2023 12:16
Konsultacje do Programu Ochrony Powietrza w województwie śląskim
Konsultacje do Programu Ochrony Powietrza w województwie śląskim

Do 11 września trwają konsultacje do Programu Ochrony Powietrza tzw. POP-u w województwie śląskim. Warto wziąć w nich udział i wypowiedzieć się w obronie wysokosprawnych i spełniających surowe wymagania Ekoprojektu urządzeń kominkowych na drewno. Zapisy uchwalane w POP-ach mają realny wpływ na możliwość użytkowania kominków np. w dni smogowe.

05.09.2023 12:39
Reklama
Przeczytaj także
Reklama