Reklama

Ekologia

W tym dziale znajdziesz informacje na temat:

  • kominek a ekologia, ekologiczne palenie drewnem, kominek z Ekoprojektem
  • kominek dla bezpieczeństwa energetycznego
  • ogrzewanie drewnem przyjazne dla środowiska
  • drewno - paliwo odnawialne, kominek na drewno odnawialne źródło energii
  • pellet paliwo przyjazne dla środowiska
1000 zł dopłaty do drewna, 3000 zł do pelletu - ustawa weszła w życie
1000 zł dopłaty do drewna, 3000 zł do pelletu - ustawa weszła w życie

Zaczęła obowiązywać ustawa, która wprowadza jednorazowe dodatki pieniężne dla osób ogrzewających domy drewnem kawałkowym oraz pelletem. Jak pokazują dane z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w Polsce jest ponad 2 miliony domów ogrzewanych drewnem, Dobrze, że osoby ogrzewające domy drewnem zostały zauważone oraz Ci, którzy postanowili zmodernizować swoje ogrzewanie i przejść na ekologiczne kotły na pellet (według CEEB 300 tys. domów).

21.09.2022 14:23
Ciepłe słówka: Użytkownicy kominków - te pieniądze Wam się po prostu należą!
Ciepłe słówka: Użytkownicy kominków - te pieniądze Wam się po prostu należą!

Lato, wbrew panującym temperaturom, zdominowane było przez ogrzewanie. Niby do zimy daleko (jedna z posłanek PiS zwróciła na to uwagę: jest ciepło, więc po co mówić o ogrzewaniu?), ale zawsze tak było, że zapobiegliwi posiadacze domów i mieszkań właśnie latem myśleli o zimie. W przypadku oleju opałowego i gazu LPG oraz węgla, zwykle to był czas najkorzystniejszych zakupów. Lato 2022 to niestety czas dużych wydatków, bo taniego węgla już od dawna nie ma.

09.09.2022 11:17
3 tys. złotych dopłaty do pelletu, tysiąc złotych dopłaty do drewna opałowego
3 tys. złotych dopłaty do pelletu, tysiąc złotych dopłaty do drewna opałowego

5 sierpnia podczas konferencji prasowej Anna Moskwa Minister Klimatu i Środowiska przedstawiła szczegóły o dopłatach dla ogrzewających swoje domy drewnem i pelletem. Dopłaty te będą funkcjonowały podobnie jak dodatek węglowy.

07.08.2022 13:57
Ile kosztuje drewno opałowe? Jak kupić drewno opałowe?
Ile kosztuje drewno opałowe? Jak kupić drewno opałowe?

Drewno opałowe w nadleśnictwach jest tanie, ale często go brakuje, z kolei na składach i u sprzedawców drewna kominkowego ceny drewna opałowego sięgają od 500 do 900 zł. Wszystko wskazuje na to, że łatwo nie będzie, ale i tak każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kominka bądź pieca na drewno powinien zadbać o zapas drewna kominkowego i zyskać to, co najbliższej zimy może okazać się najważniejsze - energetyczną niezależność!

01.08.2022 09:57
Czy kominki na drewno uratują nas zimą?
Czy kominki na drewno uratują nas zimą?

Mimo, że mamy środek lata to temat zabezpieczenia ciepła i dostępności paliw nie schodzi z czołówek codziennych TOP tematów. Węgiel jest drogi i może go brakować, podobnie gaz. Jesteśmy świadkami kryzysu energetycznego i wszystko wskazuje na to, że najbliższa zima nie będzie należeć do najłatwiejszych. Jednak jest urządzenie, które może pomóc przetrwać zimę. Prosty kominek na drewno lub koza opalana drewnem to sposób by zabezpieczyć swój dom. Powrót masowej popularności tradycyjnych kominków na drewno obserwujemy nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Lawinowo rośnie też zainteresowanie drewnem opałowym. Kominki i piece na drewno to obecnie towar pożądany a u niektórych producentów wręcz deficytowy, bo branża nie nadąża z realizacją zamówień.

28.07.2022 15:01
Wsparcie dla biomasy i drewna w ogrzewaniu domów  w Unii Europejskiej
Wsparcie dla biomasy i drewna w ogrzewaniu domów w Unii Europejskiej

Podczas głosowania Komisji Parlamentu Europejskiego ITRE przyjęto stanowisko ws. wniosku rewizji III Dyrektywy o Energii Odnawialnej (RED). Posłowie zdecydowali o zwiększeniu udziału OZE w końcowym zużyciu energii w UE do 45% do 2030 roku. Cel ten został również poparty przez Komisję Europejską w ramach pakietu „REPowerEU”. Unia Europejska wykonała tym samym kolejny krok w kierunku neutralności klimatycznej.

20.07.2022 14:25
Kampania Drewno Pozytywna Energia - dowiedz się więcej o kampanii
Kampania Drewno Pozytywna Energia - dowiedz się więcej o kampanii

Kampania Drewno Pozytywna Energia ma na celu promocję wizerunku drewna jako odnawialnego źródła energii. Zebrane grono specjalistów od spalania drewna w kominkach i piecach upowszechnia prawdziwe i wiarygodne, poparte badaniami naukowymi informacje oraz fakty na temat ekologicznego spalania biomasy drzewnej, by przyczyniać się do redukcji smogu w Polsce mając na uwadze także politykę klimatyczną UE.

14.07.2022 11:04
Drewno - klucz do zrównoważonego rozwoju
Drewno - klucz do zrównoważonego rozwoju

Zrównoważona gospodarka leśna jest dobra dla nas wszystkich, dostarcza wartościowego materiału stosowanego w budownictwie i meblarstwie, jest źródłem wartościowego opału i służy środowisku naturalnemu. Czy wiesz, że 1 hektar lasu dostarcza 9 m3 drewna co roku, w tym czasie filtrując powietrze i produkując tlen w ilości wystarczającej dla 35 osób każdego dnia? Warto obejrzeć film udostępniony w ramach kampanii Drewno Pozytywna Energia.

14.07.2022 00:00
Podpisz petycję o 0% na VAT na drewno opałowe
Podpisz petycję o 0% na VAT na drewno opałowe

Grupa prowadząca kampanię Drewno Pozytywna Energia złożyła petycję w sprawie wprowadzenia stawki 0% na VAT na drewno opałowe. Obecnie drewno opałowe objęte jest stawką VAT w wysokości 23%. Zerowa stawka VAT na drewno opałowe będzie dla obywateli ulgą w czasach niepewności energetycznej i wysokich cen innych nośników energii. Pozwoli Polakom zabezpieczyć swoje gospodarstwa domowe na wypadek dalszych wzrostów cen gazu, węgla i prądu. Będzie stanowić koło ratunkowe szczególnie dla najuboższych obywateli, dla których drewno opałowe jest jedyną osiągalną alternatywą.

11.07.2022 12:06
Moje Ciepło - posiadacze kominka zdobędą dofinansowanie
Moje Ciepło - posiadacze kominka zdobędą dofinansowanie

"Moje Ciepło" to kolejny rządowy program skierowany do właścicieli nowych domów jednorodzinnych, którzy mogą zdobyć dofinansowanie na zakup pompy ciepła. Co ważne, jak podał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, posiadanie kominka do celów rekreacyjnych nie będzie wykluczało możliwości skorzystania z dofinansowania do pompy ciepła, mimo że jednym z wymagań stawianych beneficjentom programu jest fakt, żeby w domu jednorodzinnym nie znajdowało się źródło ciepła na paliwo stałe.

08.07.2022 11:00
Program "Czyste Powietrze Plus"
Program "Czyste Powietrze Plus"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w sobotę 2 lipca na konferencji w Radomiu ogłosiła uruchomienie programu "Czyste powietrze+". Program rusza już 15 lipca 2022 r. Na fundusz zostanie przeznaczone prawie 2 mld zł. Nowy program to nowe możliwości - przede wszystkim wypłata pieniędzy przed rozpoczęciem remontu i wyższa dotacja.

04.07.2022 11:22
Tylko pół roku na wymianę lub doposażenie kominków w Małopolsce!
Tylko pół roku na wymianę lub doposażenie kominków w Małopolsce!

Od 1 lipca 2017 roku nowo instalowane kominki w Małopolsce muszą spełniać wymagania Ekoprojektu. Dotyczy to również sytuacji instalowania kominka w istniejących budynkach np. w ramach wymiany na nowy. Dla urządzeń, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 lipca 2017 r. przewidziany został okres przejściowy - do 1 stycznia 2023 roku na dostosowanie się do wymogów uchwały.

01.07.2022 13:46
Reklama
Przeczytaj także
Reklama