Ekologia

W tym dziale znajdziesz informacje na temat:

  • kominek a ekologia, ekologiczne palenie drewnem, kominek z Ekoprojektem
  • kominek dla bezpieczeństwa energetycznego
  • ogrzewanie drewnem przyjazne dla środowiska
  • drewno - paliwo odnawialne, kominek na drewno odnawialne źródło energii
  • pellet paliwo przyjazne dla środowiska
Laureaci Płomień Roku 2024: Zielony Płomień
Laureaci Płomień Roku 2024: Zielony Płomień

Przedstawiamy zwycięzców nagrody Płomień Roku 2024 w kategorii "Zielony Płomień ". W tej kategorii znalazły się urządzenia grzewcze z proekologicznymi rozwiązaniami. Nagroda Płomień Roku przyznawana jest od 19 lat przez redakcję magazynu Świat Kominków.

27.05.2024 14:11
nowoczesne-piece-zdunskie
Nowoczesne piece zduńskie podstawowym źródłem ogrzewania

Chcąc zapewnić współczesnym piecom i kominkom oczekiwaną społecznie rzeczywistą niskoemisyjność, wprowadzono rozwiązania gwarantujące czyste spalanie drewna i pelletu drzewnego.

10.05.2024 14:36
Jak sprawdzić czy kominek spełnia Ekoprojekt?
Jak sprawdzić czy kominek spełnia Ekoprojekt?

1 stycznia 2022 roku, w całej Unii Europejskiej, a więc również w Polsce, zaczęły obowiązywać postanowienia dyrektywy unijnej Ekoprojekt, znanej także jako Ecodesign. W skrócie można powiedzieć, że Ekoprojekt to dyrektywa Parlamentu Europejskiego dotycząca wymagań energetyczno-emisyjnych dla urządzeń grzewczych, w tym też dla kominków na drewno, piecyków zwanych kozami na drewno oraz dla kominków i piecyków na pellet.

09.05.2024 13:35    1
Pompa ciepła, kocioł na biomasę a może kominek z Programu Czyste Powietrze?
Pompa ciepła, kocioł na biomasę a może kominek z Programu Czyste Powietrze?

Program "Czyste Powietrze" regularnie jest zmieniany, obecnie wiele zmian dotyczy pomp ciepła, które będą dokładniej sprawdzane i weryfikowane odnośnie swoich parametrów. O zmianach w tej kwestii oraz propozycjach zmian w Programie na przyszłość opowiada organizacja zrzeszająca producentów urządzeń OZE - Izba Gospodarcza Urządzeń OZE?

09.05.2024 12:38
kominki-i-piecie-budowane-w-zgodzie-z-natura
Kominki i piece budowane w zgodzie z naturą - to różni Soul of Fire od innych firm

My nie sprzedajemy jedynie urządzeń, oferujemy o wiele więcej, bowiem nasze realizacje są wynikiem pewnej filozofii, związanej z chęcią życia w zgodzie z otoczeniem, naturą.

29.04.2024 14:44
Ile czasu na wymianę starego kominka na ekoprojektowy?
Ile czasu na wymianę starego kominka na ekoprojektowy?

Uchwały antysmogowe poszczególnych województw określają ile użytkownicy kominków i piecyków na drewno mają czasu by wymienić je na nowoczesne, ekologiczne kominki spełniające Ekoprojekt. W zależności od województwa terminy znacząco się różnią. Czasu na wymianę kominka nie mają już mieszkańcy województwa mazowieckiego i śląskiego bo czas na wymianę kominka minął im z 1 stycznia 2023 roku, w województwie kujawsko-pomorskim termin na wymianę kominka minął z końcem 2023 roku, a najwięcej czasu na wymianę kominka na drewno mają mieszkańcy woj. opolskiego bo do końca 2035 roku.

15.04.2024 09:07
Zielony Płomień - nominacje Płomień Roku 2024
Zielony Płomień - nominacje Płomień Roku 2024

Przedstawiamy nominowanych do nagrody Płomień Roku 2024, w kategorii "Zielony Płomień". W tej kategorii zostały nominowane m.in paleniska akumulacyjne, ceramiczny magazyn energii czy steatytowy piec kompaktowy.

13.03.2024 11:35
Filtr do kominka - sposób na modernizację?
Filtr do kominka - sposób na modernizację?

W Programach Ochrony Powietrza pojawił się już dawno termin „elektrofiltry”, które to rozwiązanie miało być panaceum na dalsze funkcjonowanie starych kominków i pieców na drewno. A we wspomnianych programach pisano o tych „filtrach do kominka”, jakby były powszechnie dostępne, leżały i czekały na półkach. Dla każdego zorientowanego w temacie były to takie same puste słowa, jak obietnica szybkiej wymiany 4 milionów przestarzałych kotłów. Termin „elektrofiltr” do kominka, podobnie jak „kopciuch”, też się utrwalił i od czasu do czasu w mediach jest bezmyślnie używany i tylko wiele osób wprowadza w błąd. A ludzie chcą wiedzieć, co z tymi filtrami, więc pytają na kominkowych i budowlanych forach, pytania trafiają też do naszej redakcji.

28.02.2024 07:23    1
Ogrzewanie domu w sezonie 2023/2024
Ogrzewanie domu w sezonie 2023/2024

Ostatni rok, jeśli chodzi o ceny paliw, pokazał, że można spodziewać się wszystkiego. Szczególnie odczuli to wszyscy ogrzewający węglem i pelletem, bo ich ceny latem i jesienią 2022 roku wzrosły najbardziej. Duże wzrosty zaliczył też gaz, a ceny prądu nawet mimo objęcia „tarczą” sprawiły, że użytkownicy pomp ciepła zamiast oszczędzać na rachunkach, musieli w wielu przypadkach do nich dołożyć – wszystko w związku z limitami zużycia prądu nałożonymi na gospodarstwa domowe.

02.01.2024 11:03
Używanie kominka w dolnośląskim - poznaj zapisy uchwały antysmogowej i POP
Używanie kominka w dolnośląskim - poznaj zapisy uchwały antysmogowej i POP

W większości województw obowiązują uchwały mające na celu poprawę jakości powietrza, tzw. uchwały antysmogowe oraz programy ochrony powietrza. Jakiego kominka na drewno można używać i kiedy jeśli jesteśmy mieszkańcami Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy, Jeleniej Góry albo innej miejscowości w województwie dolnośląskim? Dowiecie się z przygotowanego przez nas materiału.

12.12.2023 10:14    1
Przyszłość drewna jako paliwa odnawialnego jest pewna! - unijna dyrektywa w sprawie energii odnawialnej
Przyszłość drewna jako paliwa odnawialnego jest pewna! - unijna dyrektywa w sprawie energii odnawialnej

Energia ze źródeł odnawialnych będzie siłą napędową przyszłości Europy i przyczyni się do zwiększenia naszej suwerenności energetycznej dzięki ograniczeniu importu paliw kopalnych. Rodzime odnawialne źródła energii są również jednymi z najtańszych źródeł energii na rynku a więcej energii ze źródeł odnawialnych oznacza docelowo tańsze i czystsze źródła energii dla obywateli i firm w UE. Drewno nadal będzie klasyfikowane jako odnawialne źródło energii.

06.12.2023 13:13
Twój pierwszy kominek na drewno- jak w nim palić?
Twój pierwszy kominek na drewno- jak w nim palić?

Każdy kiedyś zaczynał. Kominkowa przygoda też zaczyna się od pierwszego kominka i pierwszego rozpalenia. Rok 2022 to rok, kiedy do „normalnych”, planowych nabywców i użytkowników kominków dołączają ci, dla których palenisko na drewno ma być istotnym wsparciem ogrzewania domu i zabezpieczeniem na tzw. „wszelki wypadek”. Kominkowe inwestycje były ‒ z powodu kosztów i czasu realizacji ‒ często przypadkowe, a czasu na naukę palenia też nie było. By życie z kominkiem było bezpieczne, a może nawet przerodziło się w gorącą przyjaźń, warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

28.11.2023 14:31
Przeczytaj także
Reklama