Kominki

W tym dziale znajdują się informację odnośnie szeroko rozumianych kominków. Artykuły na tematy:

  • aranżacja wnętrza z kominkiem, kominek na drewno inspiracje
  • technika kominkowa : kominek powietrzny, kominek z płaszczem wodnym,  kominek akumulacyjny, kominek z DGP
  • paleniska kominkowe na drewno, wkłady kominkowe na drewno
  • materiały wykończeniowe na kominki: kafle na kominek, kominek betonowy, kominek z oprawą ze szkła, kominek z metalową ramką, kominek w zabudowie z drewna, kominek malowany, kominek z kamienia, portal kominkowy, kominek ze spieków kwarcowych
  • kominki nowoczesne, kominki rustykalne, kominki klasyczne, kominki wiszące
  • kominek narożny, kominek dwustronny, kominek trójstronnie przeszklony, kominek z płaską fasadą
Ile czasu na wymianę starego kominka na ekoprojektowy?
Ile czasu na wymianę starego kominka na ekoprojektowy?

Uchwały antysmogowe poszczególnych województw określają ile użytkownicy kominków i piecyków na drewno mają czasu by wymienić je na nowoczesne, ekologiczne kominki spełniające Ekoprojekt. W zależności od województwa terminy znacząco się różnią. Czasu na wymianę kominka nie mają już mieszkańcy województwa mazowieckiego i śląskiego bo czas na wymianę kominka minął im z 1 stycznia 2023 roku, w województwie kujawsko-pomorskim termin na wymianę kominka minął z końcem 2023 roku, a najwięcej czasu na wymianę kominka na drewno mają mieszkańcy woj. opolskiego bo do końca 2035 roku.

15.04.2024 09:07
Kominkowy hit - kominek narożny
Kominkowy hit - kominek narożny

Kominek z narożną szybą – popularnie zwaną "elką" – to obecnie najchętniej wybierana i najbardziej poszukiwana przez inwestorów kominkowa forma. Kominek z narożnym wkładem kominkowym doskonale pasuje do współczesnych domów i ich architektury, dając jednocześnie atrakcyjną i widoczną z dwóch perspektyw wizję ognia. Szeroki wybór narożnych palenisk zarówno kominkowych jak i piecowych wkładów z narożnym przeszkleniem, do tego wysokich, szerokich lub płytkich wkładów narożnych na drewno sprawia, że wybór paleniska do narożnego kominka nie jest łatwy, a oferta na tym się nie kończy bo są jeszcze narożne gotowe kominki i piecyki wolnostojące na drewno z narożną wizją ognia.

09.04.2024 10:31
Kominkowy wkład wodny plus… niezbędne dodatki
Kominkowy wkład wodny plus… niezbędne dodatki

Ekologiczne i estetyczne źródło ciepła w całym domu, nie tylko w salonie, to kiedyś kominek z płaszczem wodnym, a ostatnio coraz częściej ze względu na szereg zalet kominek z wymiennikiem wodnym.

19.03.2024 00:00
Kominek z zestawu czy budowany indywidualnie? Którą opcję wybrać?
Kominek z zestawu czy budowany indywidualnie? Którą opcję wybrać?

Zestawy kominków do szybkiego montażu nie są niczym nowym. Dzięki prefabrykacji powtarzalnych modeli, pokazywanych w kolorowych katalogach, i szybkiemu montażowi, kominki stały się popularne również w Polsce. Bardzo szybko oferta dostępnych materiałów i wykonawców niemal do zera ograniczyła import „gotowców”. Zmieniły się oczekiwania i współcześnie jako kominek wystarczy prostopadłościenne pudło, palenisko i skromna ramka wokół paleniska. To natomiast kusi, aby zaproponować taką geometryczną bryłę z ogniem w środku w powtarzalnym zestawie.

18.03.2024 10:00
Wizje ognia - różne formaty szkła we wkładach kominkowych
Wizje ognia - różne formaty szkła we wkładach kominkowych

Wybór formatów szyb w kominkach na drewno osiągnął już pełny wachlarz możliwości, bo obok typowych płaskich przeszkleń mamy też narożne, trójstronne, zaokrąglone, 360 stopni czy dwustronne, i to wszystkie w bogatym asortymencie rozmiarów. Zmianom ulegają domy, które są coraz lepiej izolowane i coraz mniejsze. Stąd i wkłady kominkowe są coraz płytsze i o mniejszej mocy. Pozwalają one na zachowanie stosunkowo dużej wizji ognia i wprowadzenie – do tej pory nie dostępnych – pośrednich wymiarów, przy zmniejszonym zapotrzebowaniu energetycznym coraz lepiej izolowanych domów.

16.11.2023 13:31
Nowoczesny kominek firmy Hoxter
Różne sposoby na kominkowe ciepło

Sytuacja, w której kominek ogrzewa tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, coraz rzadziej bywa optymalna. Kominki z paleniskiem „otwartym”, których sprawność była niska, a ciepła wystarczało na... ogrzanie kolan, ustąpiły miejsca efektywnym kominkom „z wkładem”. Wielkie co do powierzchni i wysokości salony zastąpione zostały przez znacznie mniejsze pomieszczenia, na dodatek zwykle łączące funkcję pokoju rekreacyjnego z jadalnią czy nawet kuchnią.

16.10.2023 09:30    1
Kominek i telewizor w salonie - jak zaaranżować?
Kominek i telewizor w salonie - jak zaaranżować?

Od wielu lat w domowym salonie o palmę pierwszeństwa rywalizują dwa urządzenia: kominki i telewizory. Umiejętne rozlokowanie tych dwóch sprzętów we wnętrzu względem siebie to problem estetyczny, a w przypadku bliskiego sąsiedztwa również techniczny, bo nie od dziś wiadomo, że kominek wydziela ciepło, a elektronika jak wiszący nad kominkiem telewizor takiego ciepła nie lubi.

12.10.2023 11:19
Kominek dwustronny wysoki , gazowy wkład kominkowy pionowy
Ogień postawiony do pionu, czyli kominek pionowy

Jeszcze do niedawna dominował trend, by paleniska były jak najszersze, więc odpowiedzią były coraz większe kominki panoramiczne. Jednak czasy się zmieniają. Domy są coraz mniejsze, coraz lepiej izolowane i zwyczajnie nie potrzebują wielkogabarytowych kominków. Stąd od jakiegoś czasu obserwujemy tendencję w kierunku zmiany proporcji kominkowych i zamiast rozciągać kominek wszerz, wysmuklić go i wyciągnąć do góry.

28.09.2023 09:44    1
obudowa-akumulacyjna-tom-bet
Zatrzymaj ciepło na dłużej dzięki akumulacyjnej obudowie kominka

10 lat temu, gdy zaczynałem swoją przygodę z serwisowaniem i sprzedażą kominków, zdecydowana większość kominków miała charakter „ozdobny” i „odpalano” je wyłącznie na święta. Dziś wielu konsumentów docenia korzyści z uzyskiwania energii ze spalania w sposób ekologiczny drewna w kominkach. Tymczasem większość z nas nadal nie poświęca swojej uwagi na właściwości akumulacyjne kominka - a to duży błąd, poniżej wyjaśnię Wam dlaczego.

12.09.2023 14:12
Przegląd kominka, pieca kaflowego i piecyka na pellet przed sezonem
Przegląd kominka, pieca kaflowego i piecyka na pellet przed sezonem

Przegląd kominka, pieca kaflowego czy piecyka to bardzo ważna sprawa. Nawet w ostatniej chwili przed sezonem grzewczym warto wykonać pewne prace, aby zapewnić bezawaryjne funkcjonowanie urządzenia kominkowego przez kolejny sezon grzewczy. W czasie takiego przeglądu możemy też zaobserwować usterki, które będą wymagały wizyty specjalisty.

16.08.2023 12:00
Płomień Roku 2023 w kategorii Produkt - Technika, Bezpieczeństwo
Płomień Roku 2023 w kategorii Produkt - Technika, Bezpieczeństwo

Zobaczcie laureatów Płomienia Roku 2023 w kategorii Produkt Roku 2023 -Technika, Bezpieczeństwo. W tej kategorii poziom był wyrównany a wybór niezwykle trudny. Gratulujemy wszystkim; zarówno laureatom jak i wszystkim nominowanym.

22.06.2023 14:17
Kominek zgodny z uchwałą antysmogową
Kominek zgodny z uchwałą antysmogową

W związku z działaniami mającymi na celu poprawę jakości powietrza, władze samorządowe większości województw wprowadziły w życie zmiany w zakresie urządzeń grzewczych i paliw. Co należy wiedzieć o uchwałach antysmogowych w poszczególnych województwach, gdy kominek już mamy, a co jeśli dopiero planujemy jego budowę? Jaki kominek można mieć w Warszawie, a jaki w Poznaniu, Wrocławiu czy Łodzi? Sprawdźcie.

13.01.2023 00:00
Przeczytaj także
Reklama