Reklama

Magazyn „Świat Kominków”

W tym dziale znajdziesz:

  • artykuły i fragmenty artykułów z magazynu "Świat Kominków z tematyki: kominek na drewno, kominek gazowy, kominek elektryczny, biokominek, kominek kaflowy, piecyk na drewno, piecyk pelletowy, piec kaflowy, piec chlebowy, kuchnia na drewno, grille i wędzarki, technika kominkowa, akumulacja w kominkach i piecach, kominki z płaszczem wodnym, kominek z dystrybucją gorącego powietrza, paliwo do kominka, komin do kominka
  • felietony redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków" Witolda Hawajskiego - Ciepłe słówka
  • opisy tematyki kolejnych wydań magazynu "Świat Kominków"

Świat Kominków” – a magazine for a common consumer

Our publishing adventure with fireplaces began in 2002 and in 2003 resulted in the first issue of "Świat Kominków" – a periodical that is our lead title to this day. From the beginning, we aimed at creating a magazine addressed mainly to individual consumers. We provide them an overview of the wide gamut of fireplaces available on the Polish market as well as the variety of technical solutions used in this type of heating units. What's more, we write not only about fireplaces designed for wood, but also for pellet, gas, electricity or bioethanol. We also present the variety of garden heating units such as grills, smokehouses, bonfires, bread ovens or summer kitchens. The whole is complemented by articles dedicated to the use and operation, fuel issues, flue gas evacuation as well as all kinds of equipment and accessories for fireplaces. We try to cover the topic of the fireplace as widely as possible. We pay attention to how to combine the fireplace with other heating systems such as heat pumps, photovoltaics, recuperation systems or gas boilers. Since 2021 there has been a separate section of our journal dedicated exclusively to wood or pellet boilers. Readers will not find here price lists and clichéd tables simply comparing products, but rather reliable information that will help them make their decisions.

The magazine has a wide distribution system of both the traditional paper version (available in showrooms and fireplace companies, newsagents, DIY stores) and the electronic version available on the issuu platform and promoted, among others, on our portal fireplaces.org and Facebook thematic groups. We try to reach customers in various ways. That is why we participate in many trade fairs, not only those related to fireplaces, but also regional ones, dealing with construction, interior design and gardening. 

We are considered a trustworthy and influential magazine. Our credentials have allowed us to expand our activity into many areas related to fireplaces. We are a co-founder and a supporting member of the Polish Association "Kominki Polskie". Since 2006, we have established the Flame of the Year prize awarded, among others, to the best companies, products and events.

Kocioł na drewno
Bezawaryjne i oszczędne źródło ogrzewania, czyli instalacje hybrydowe

W czasach, kiedy ceny energii nadal nie są stabilne, ciężko zdecydować, które źródło ciepła będzie dla nas najbardziej korzystne finansowo. Zatem rozsądnym wydaje się korzystanie z dwóch różnych systemów grzewczych, połączonych w jednej instalacji, czyli tzw. hybrydy.

15.09.2023 11:44
Kominek na prąd
Kominek na prąd

Można powiedzieć, że kominki elektryczne miały na początku trochę „pod prąd”. Były niedoceniane, niewiele osób traktowało je poważnie i postrzegane były bardziej jako kominkowa abstrakcja. Nie ma co ukrywać, że pierwsze modele mogły trochę „straszyć” nienaturalnym widokiem płomieni, jednak z czasem wszystko zaczęło się zmieniać, dzięki coraz to nowszym rozwiązaniom i rozwojowi technologii. Obecnie kominki elektryczne są obok kominków gazowych i biokominków postrzegane jako jedna z alternatyw dla tradycyjnych palenisk na drewno.

14.09.2023 12:15
Budowa kuchni kaflowej
Budowa kuchni kaflowej

Na początek należy wybrać komin i podłoże. Następna sprawa, to zdefiniowanie potrzeb, czyli co ma być: sam piec kuchenny, a może jakieś dodatki - piekarnik, wędzarnia, grzanie wody, okap, piec chlebowy? Kolejna rzecz, to ile miejsca mamy na budowę kuchni kaflowej? Następnie po ustaleniu powyższych szczegółów, należy przystąpić do realizacji budowy wymarzonej kuchni kaflowej.

05.09.2023 09:23
Piec z kafli ceramicznych
Paleta możliwości: kafle na piec, kominek, ceramika ścienna

Ceramika od wieków obecna jest we wnętrzach domów. Przybierać może najróżniejsze formy, wzory i barwy. Mogą to być kafle na piec, kominek czy kuchnię kaflową, ale też ceramiczna ściana albo kaflowy magazyn energii. Niezależnie od formy i sposobu wykorzystania we wnętrzu w ceramice zawsze najważniejsze jest to, co nieuchwytne: szlachetność materiału, zabawa światłem i cieniem oraz drzemiące w niej ciepło.

29.08.2023 10:56
Magazyn Świat Kominków
Świat Kominków nr 3/2023 - już 20 lat jesteśmy z Wami!

Po raz kolejny mamy przyjemność przedstawić Wam już 72 numer magazynu "Świat kominków". W tym numerze przeczytacie m.in o urządzeniach na gaz do ogrodu, piecykach na drewno i pellet, o różnych formach ceramiki na piec, kominek i na ściany. Dodatkowo przyjrzymy się pionowym wkładom kominkowym, dowiecie się poznamy układy hybrydowe: pompa ciepła plus kocioł na drewno lub pellet i poznacie laureatów nagrody Płomień Roku 2023.

28.08.2023 10:19
Nowoczesny kominek w oprawie z cegły, drewna, gliny
Nowoczesny kominek w oprawie z cegły, drewna, gliny

Żyjemy w świecie, w którym coraz większą uwagę przywiązujemy do tego, aby sprzęty i produkty żywnościowe były ekologiczne i naturalne. Trend ten nie omija też wnętrz. Obecnie potrafimy docenić piękno naturalnego drewna czy fakturę wypalanej cegły. Atutem jest też naturalny, celowo nieidealny rysunek tynków, które przypominają swoim charakterem starą chatę z bielonymi ścianami. Idąc tym tropem poznajmy nowe możliwości tradycyjnych materiałów wykończeniowych.

24.08.2023 13:26
Więcej ognia w piecyku, czyli koza na wypasie!
Więcej ognia w piecyku, czyli koza na wypasie!

Nie tylko mody się zmieniają, ale też oczekiwania. Takie mamy „dziwne” czasy, że patrząc na ogólny trend, kominki stają się bardziej kompaktowe i płytsze – powiedziałabym skromniejsze, a piecyki wolno stojące bardziej „odważne” i coraz śmielej wychodzące poza tradycyjny schemat i przypisaną im w naszym klimacie pozycję poczciwej, użytecznej, ale niezbyt okazałej „kozy”! Okazuje się, że estetycznie nadal jest to kopalnia możliwości i kolejne piecykowe projekty nam to co i rusz udowadniają.

03.08.2023 10:31
Nowoczesny kominek firmy Hoxter
Różne sposoby na kominkowe ciepło

Sytuacja, w której kominek ogrzewa tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, coraz rzadziej bywa optymalna. Kominki z paleniskiem „otwartym”, których sprawność była niska, a ciepła wystarczało na... ogrzanie kolan, ustąpiły miejsca efektywnym kominkom „z wkładem”. Wielkie co do powierzchni i wysokości salony zastąpione zostały przez znacznie mniejsze pomieszczenia, na dodatek zwykle łączące funkcję pokoju rekreacyjnego z jadalnią czy nawet kuchnią.

20.07.2023 09:30    1
Piec kaflowy jako magazyn energii instalacji PV
Piec kaflowy jako magazyn energii instalacji PV

Fotowoltaika stała się jednym z polskich przebojów. Mimo znacznie mniejszej ilości godzin słonecznych niż we Włoszech czy Hiszpanii, to na polskich dachach i na polskich podwórkach instalowało się w ostatnich latach najwięcej fotowoltaicznych paneli, w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej. I bardzo dobrze, bo każda kilowatogodzina z odnawialnych źródeł to mniej węgla spalanego w polskich domach i elektrowniach. Jednak mimo wielkich zalet pozyskiwania „darmowej” energii słonecznej, ma ono też pewne niedogodności. Gdy ciepła potrzebujemy najbardziej, czyli zimą, dni są krótkie, a godzin słonecznych jest jak na lekarstwo, jak również wieczorem i nocą, gdy po całym dniu pracy wracamy do domu i chcemy się ogrzać, musimy niestety sięgnąć po inne niż słoneczne rozwiązania, a to, co wyprodukowane zostało na naszym dachu w ciągu dnia, zwykle częściowo przepada.

13.07.2023 12:00
Nowoczesna wizualizacja projektu domu
Jak budować energooszczędnie?

Rosnąca świadomość inwestorów jest kluczowym elementem podczas procesu projektowania wymarzonego domu, który zaczyna się już na etapie analizy działki i wykorzystania jej walorów ekonomicznych. Proces projektowania domu jest złożony i składa się z wielu etapów, począwszy od projektu koncepcyjnego po wielobranżowy projekt budowlany.

11.07.2023 09:30
Nowoczesna kuchnia ogrodowa
Jaka ma być ogrodowa kuchnia?

Od ponad dwóch lat, dokładnie od pandemii COVID-19, dynamicznie wzrosło zainteresowanie spędzaniem czasu we własnym ogrodzie. I nie chodzi tylko o bierne wystawianie ciała do słońca lub pluskanie się w basenie, ale o wielogodzinną aktywność „outdorową”, jak to teraz modnie się nazywa. Grządki warzywne do pielenia, owocowe drzewka i krzewy do przycinania lub, ostatecznie, trawnik do ciągłego koszenia... Na zewnątrz przeniosła się również działalność kulinarna. Wprawdzie kuchnie letnie były obecne w polskiej kulturze wiejskiej od dawna, ale były one użytkowane z zupełnie innych, dzisiaj już zapomnianych powodów. Nowe domy, na przedmieściach i na wsi, nie koniecznie rolnicza działalność zawodowa mieszkańców, więc nic dziwnego, że i letnie kuchnie są inne. Jak wielkie jest zjawisko tworzenia obiektów kulinarnych na zewnątrz, możemy ocenić nawet po ilości kuchni ogrodowych w stosunku do innych rozwiązań nadsyłanych na konkurs PŁOMIEŃ ROKU. Ogrodowych realizacji jest tak dużo, że stworzona specjalnie kategoria rozrosła się, doganiając popularnością nawet kominki i piece we wnętrzach!

09.07.2023 16:00
Czarny kominek ogrodowy gazowy w formie kolumny
Ogień w wersji outdoor

Już wiemy jak ważny dla naszego zdrowia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego jest kontakt z naturą i spędzanie jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu. Staramy się to robić, ale też jesteśmy coraz bardziej wygodni. Okazuje się, że w wiosenne, a nawet letnie wieczory, temperatura nie daje nam komfortu. Na szczęście coraz bardziej rozrasta się segment urządzeń ogrodowych, które mogą to zmienić. Ogrodowe kominki, ogniska, biokominki czy też ogrzewacze gazowe a nawet balie z paleniskami na drewno… Poznajcie różne oblicza outdoorowego ognia.

07.07.2023 13:08
Reklama
Przeczytaj także
Reklama