Reklama

Magazyn „Świat Kominków”

W tym dziale znajdziesz:

  • artykuły i fragmenty artykułów z magazynu "Świat Kominków z tematyki: kominek na drewno, kominek gazowy, kominek elektryczny, biokominek, kominek kaflowy, piecyk na drewno, piecyk pelletowy, piec kaflowy, piec chlebowy, kuchnia na drewno, grille i wędzarki, technika kominkowa, akumulacja w kominkach i piecach, kominki z płaszczem wodnym, kominek z dystrybucją gorącego powietrza, paliwo do kominka, komin do kominka
  • felietony redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków" Witolda Hawajskiego - Ciepłe słówka
  • opisy tematyki kolejnych wydań magazynu "Świat Kominków".
Zalany piec kaflowy - czy da się go naprawić?
Zalany piec kaflowy - czy da się go naprawić?

Czy można uratować zalane przez powódź piece kaflowe. Jak je osuszać i jakie znaczenie w modernizacji pieca kaflowego ma zastosowana technika. Okazuje się, że woda mniej szkód mogła wyrządzić w piecach kaflowych budowanych metodami nowoczesnymi, nieco bardziej problematyczne będzie osuszanie pieców kaflowych budowanych sposobem tradycyjnym czyli na tzw. glinę.

04.10.2024 13:14
Renowacja pieca kaflowego
Renowacja pieca kaflowego

Może stoi gdzieś w starym domu w koncie, niedoceniony, niedopieszczony. Albo złożony w kilka pudeł leży zapomniany w jakiejś prywatnej lub muzealnej piwnicy. Często bogato zdobiony, finezyjnie rzeźbiony jest świadectwem dawnego rzemieślniczego kunsztu zakładu produkującego kafle i umiejętności zduna – w przypadku okazów, które nadal stoją tam, gdzie je zdun zostawił. Mowa oczywiście o piecach kaflowych, ale nie takich zwyczajnych. O piecach kaflowych z solidnym rocznikiem o które warto zadbać i przywrócić im dawny blask.

16.09.2024 10:49
Komin dla bezpieczeństwa - dom bezpieczny to dom z kominem!
Komin dla bezpieczeństwa - dom bezpieczny to dom z kominem!

Dom jest szczególnie ważny dla każdego człowieka! Dbamy o niego. Staramy się być przezorni i zapobiegliwi, ubezpieczamy go, a mimo to nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zagrożeń. W ostatnich latach coraz więcej domów w Polsce budowanych było bez komina. Czy komin stał się niepotrzebny? Czy domy wyposażone w nowoczesne systemy grzewcze nie potrzebują komina?

21.08.2024 12:40
koza na drewno na jednej nodze
Piecyk na drewno czy piecyk na pellet - co wybrać?

Piecyki na drewno już od setek lat towarzyszą ludziom, a pierwsze zgłoszenie patentowe na takie urządzenie pojawiło się w Strasburgu w roku… 1557. Z roku 1742roku pochodzi też piecyk zbudowany przez Benjamina Franklina, amerykańskiego polityka i wynalazcę. Historią europejskich piecyków na drewno można zapełnić niejeden twardy dysk. Jednak nas interesuje najbardziej piecykowe „tu i teraz”. Wbrew niefortunnemu przezwisku „koza”, jakie przylgnęło w Polsce do piecyków wolno stojących, nie należy ich szukać u… hodowców zwierząt lub na targach rolnych! Wizyta w najbliższym markecie budowlanym lub salonie kominkowym pozwala na odkrycie co najmniej kilku egzemplarzy piecyków kominkowych i nawet początkujący w tej dziedzinie się zorientuje, że są opalane drewnem piecyki żeliwne i piecyki stalowe, a jedne i drugie z czworonożnymi zwierzakami nie mają nic wspólnego.

20.08.2024 08:56
Czym się kierować przy wyborze kotła na pellet?
Czym się kierować przy wyborze kotła na pellet?

Wybór odpowiedniego kotła na pellet to kluczowy krok tak w przypadku nowych domów, jak i modernizacji systemu ogrzewania. Pellet, jako forma odnawialnego źródła energii, zdobywa coraz większą popularność ze względu na swoją wydajność, przyjazność dla środowiska oraz istotną rolę w zapewnieniu niezależności energetycznej w domach. Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na instalację kotłów na pellet, doceniając ich wygodę i nowoczesne technologie. Nowoczesne piece są tak zaprojektowane, aby były łatwe w obsłudze, a ich automatyczne systemy podawania paliwa minimalizują potrzebę częstego uzupełniania. Jednak aby cieszyć się z wszystkich korzyści płynących z tego rodzaju ogrzewania, ważne jest, aby wybrać odpowiedni kocioł. Przy jego wyborze kierujemy się pewnymi kryteriami, które są różne dla każdego z nas. Dla jednych będzie istotny konkretny model lub producent kotła, inni będą kierowali się możliwościami technicznymi, ceną, a nawet kolorem czy wyglądem zewnętrznym urządzenia. Zbyt szybki, pochopny, czasem jedynie na podstawie informacji zaczerpniętych z sieci wybór produktu, który ma służyć nam przez wiele lat, może okazać się nietrafionym zakupem. Czynniki, które wpływają na nasz wybór, można podzielić na pewne kategorie.

05.08.2024 10:27
Ogrzewanie domu. Łącząc ogrzewanie podstawowe z kominkiem oszczędzisz
Ogrzewanie domu. Łącząc ogrzewanie podstawowe z kominkiem oszczędzisz

Jakie są aktualne ceny ogrzewania. Co wychodzi najkorzystniej i na co zwrócić uwagę, gdy jesteśmy przed wyborem urządzenia grzewczego do domu. Kilka wskazówek może pomóc w podjęciu decyzji o systemie grzewczym do domu. Ogrzewając kominkiem oszczędności sięgają 20%.

18.07.2024 12:13
Kominek trójstronnie przeszklony - uczta dla oczu
Kominek trójstronnie przeszklony - uczta dla oczu

Różne są powody wyboru konkretnego rozwiązania kominkowego, choć – oczywiście – nie ma kominków idealnych dla każdego domu i inwestora. To są rozwiązania, które lepiej lub gorzej odnajdują się w konkretnej roli. Gdy priorytetem będzie bezpieczeństwo energetyczne, postawimy na opalany drewnem kominek, piec lub piecyk. Gdy będzie to wygoda, prym będą wiodły kominki elektryczne i na gaz. Gdy będziemy chcieli zatrzymać ciepło na dłużej, postawimy na rozwiązania akumulacyjne z kafli lub steatytu. A co, gdy priorytetem będzie OGIEŃ…?

10.07.2024 14:51
Magazyn Świat Kominków nr 2/2024 - poznajcie tematykę numeru
Magazyn Świat Kominków nr 2/2024 - poznajcie tematykę numeru

Z przyjemnością przedstawiamy kolejny - 75 numer magazynu "Świat Kominków". W najnowszym numerze przeczytacie m.in o trójstronnych wkładach kominkowych, o rozważaniach pomiędzy piecykiem na drewno a piecykiem na pellet, piszemy też o piecach z wbudowanym piekarnikiem. Porównujemy użytkowość grilla stacjonarnego i mobilnego, jak i prezentujemy urządzenia, które mogą nam zapewnić relaks w ogrodzie. W tym numerze znajdziecie również tekst podpowiadający czym kierować się przy wyborze kotła na pellet, jak również omawiamy temat połączenia pompy ciepła z kominkiem. To tylko część tematów poruszonych w 75 numerze magazynu Świat Kominków.

10.07.2024 10:25
Po inspiracje do Werony! Targi Progetto Fuoco 2024
Po inspiracje do Werony! Targi Progetto Fuoco 2024

Każda branża ma miejsce, gdzie pokazywane są nowości i prototypy, gdzie można zaobserwować nadchodzące trendy i zmiany podejścia, a także produkty topowe w danym momencie, które chętnie są wybierane przez klientów. Dla kominków oraz ogrzewania drewnem i pelletem takim miejscem są targi Progetto Fuoco w Weronie, które odbyły się w dniach 28 luty-2 marca. Organizowana co dwa lata impreza, skierowana do profesjonalistów z branży, w tym roku zajęła powierzchnię siedmiu hal plus na terenach zewnętrznych prezentowany był sprzęt do obróbki drewna. Swoje produkty przedstawiło 200 wystawców z 35 krajów, a targi odwiedziło 45 tysięcy profesjonalistów z branży kominkowej z 66 krajów. Tak targi wyglądają w liczbach, jednak to, co najciekawsze, działo się w środku. Zapraszam na teren targów Veronfiere w Weronie!

01.07.2024 09:32
jak podłączyć kominek z płaszczem wodnym do bufora schemat instalacji kominka
Co wybrać – kominek z DGP czy kominek z płaszczem wodnym?

Wydawało by się, że po ponad 30 latach obecności w Polsce kominków „z wkładem” i niewiele krótszej systemu kominkowego ogrzewania powietrznego, zwanego DGP, zarówno inwestorzy, jak i kominkowe firmy nie powinni mieć problemów z wyborem, instalacją i eksploatacją takich systemów. Wciąż jest wiele wątpliwości czy fałszywych opinii, często nawet prowadzących do bezpodstawnej rezygnacji z tego rozwiązania.

04.06.2024 10:57
CIEPŁE SŁÓWKA: Rozważania o polskich kominkach
CIEPŁE SŁÓWKA: Rozważania o polskich kominkach

Jak wygląda dzisiaj polski rynek kominkowy? Według ewidencji CEEB mamy w Polsce około 1,5 miliona kominków a każdego roku Polacy kupują i instalują w swoich domach około 80-100.000 piecyków i kominków, również wiele pieców kaflowych. Co dalej z kominkami w Polsce?

23.05.2024 11:56
Partnerstwo dla ciepła. Pompa ciepła powietrze - powietrze + kominek
Partnerstwo dla ciepła. Pompa ciepła powietrze - powietrze + kominek

Po kilku latach niezwykłej popularności pomp ciepła w Polsce i pobiciu europejskiego rekordu sprzedaży, dystrybucja tych urządzeń dostała „zadyszki”. Polski cud nie mógł trwać wiecznie, nawet jeśli promocja i dotacje były wielkie, a kontrola nad tym, co trafia na rynek i co się instaluje, praktycznie żadna. Gorący inflacyjny pieniądz zachęcał do wydawania go m.in. na rozwiązania oszczędzające energię, a pompy ciepła, niezależnie od rodzaju, faktycznie w tym są dobre. Jednak dość często trafiały się nadużycia „na pompę”, a obok profesjonalnych i doskonale sprawdzających się instalacji, są i takie, które kojarzą się z chłodem i „rachunkami grozy”. Branża oferująca pompy ciepła stara się teraz ratować swój wizerunek, sugerując z jednej strony dokładną kontrolę dopuszczonych do sprzedaży urządzeń, a z drugiej – intensywnie promując kolejne eko-rozwiązanie, czyli pompy ciepła powietrze–powietrze.

17.05.2024 15:07
Przeczytaj także
Reklama