Reklama

Magazyn „Świat Kominków”

W tym dziale znajdziesz:

  • artykuły i fragmenty artykułów z magazynu "Świat Kominków z tematyki: kominek na drewno, kominek gazowy, kominek elektryczny, biokominek, kominek kaflowy, piecyk na drewno, piecyk pelletowy, piec kaflowy, piec chlebowy, kuchnia na drewno, grille i wędzarki, technika kominkowa, akumulacja w kominkach i piecach, kominki z płaszczem wodnym, kominek z dystrybucją gorącego powietrza, paliwo do kominka, komin do kominka
  • felietony redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków" Witolda Hawajskiego - Ciepłe słówka
  • opisy tematyki kolejnych wydań magazynu "Świat Kominków".
Po inspiracje do Werony! Targi Progetto Fuoco 2024
Po inspiracje do Werony! Targi Progetto Fuoco 2024

Każda branża ma miejsce, gdzie pokazywane są nowości i prototypy, gdzie można zaobserwować nadchodzące trendy i zmiany podejścia, a także produkty topowe w danym momencie, które chętnie są wybierane przez klientów. Dla kominków oraz ogrzewania drewnem i pelletem takim miejscem są targi Progetto Fuoco w Weronie, które odbyły się w dniach 28 luty-2 marca. Organizowana co dwa lata impreza, skierowana do profesjonalistów z branży, w tym roku zajęła powierzchnię siedmiu hal plus na terenach zewnętrznych prezentowany był sprzęt do obróbki drewna. Swoje produkty przedstawiło 200 wystawców z 35 krajów, a targi odwiedziło 45 tysięcy profesjonalistów z branży kominkowej z 66 krajów. Tak targi wyglądają w liczbach, jednak to, co najciekawsze, działo się w środku. Zapraszam na teren targów Veronfiere w Weronie!

01.07.2024 09:32
jak podłączyć kominek z płaszczem wodnym do bufora schemat instalacji kominka
Co wybrać – kominek z DGP czy kominek z płaszczem wodnym?

Wydawało by się, że po ponad 30 latach obecności w Polsce kominków „z wkładem” i niewiele krótszej systemu kominkowego ogrzewania powietrznego, zwanego DGP, zarówno inwestorzy, jak i kominkowe firmy nie powinni mieć problemów z wyborem, instalacją i eksploatacją takich systemów. Wciąż jest wiele wątpliwości czy fałszywych opinii, często nawet prowadzących do bezpodstawnej rezygnacji z tego rozwiązania.

04.06.2024 10:57
CIEPŁE SŁÓWKA: Rozważania o polskich kominkach
CIEPŁE SŁÓWKA: Rozważania o polskich kominkach

Jak wygląda dzisiaj polski rynek kominkowy? Według ewidencji CEEB mamy w Polsce około 1,5 miliona kominków a każdego roku Polacy kupują i instalują w swoich domach około 80-100.000 piecyków i kominków, również wiele pieców kaflowych. Co dalej z kominkami w Polsce?

23.05.2024 11:56
Partnerstwo dla ciepła. Pompa ciepła powietrze - powietrze + kominek
Partnerstwo dla ciepła. Pompa ciepła powietrze - powietrze + kominek

Po kilku latach niezwykłej popularności pomp ciepła w Polsce i pobiciu europejskiego rekordu sprzedaży, dystrybucja tych urządzeń dostała „zadyszki”. Polski cud nie mógł trwać wiecznie, nawet jeśli promocja i dotacje były wielkie, a kontrola nad tym, co trafia na rynek i co się instaluje, praktycznie żadna. Gorący inflacyjny pieniądz zachęcał do wydawania go m.in. na rozwiązania oszczędzające energię, a pompy ciepła, niezależnie od rodzaju, faktycznie w tym są dobre. Jednak dość często trafiały się nadużycia „na pompę”, a obok profesjonalnych i doskonale sprawdzających się instalacji, są i takie, które kojarzą się z chłodem i „rachunkami grozy”. Branża oferująca pompy ciepła stara się teraz ratować swój wizerunek, sugerując z jednej strony dokładną kontrolę dopuszczonych do sprzedaży urządzeń, a z drugiej – intensywnie promując kolejne eko-rozwiązanie, czyli pompy ciepła powietrze–powietrze.

17.05.2024 15:07
Co wybrać? Biokominek czy kominek elektryczny?
Co wybrać? Biokominek czy kominek elektryczny?

Nie tylko do mieszkań, apartamentów i hoteli. Kominki na tak zwane „alternatywne” paliwa, jak prąd (kominek elektryczny) i bioetanol (biokominek), zaskarbiają względy coraz większej liczby klientów, w tym architektów wnętrz. Kominki elektryczne zapewniają coraz doskonalszą imitację wizji ognia, biokominki dają ogień żywy, ale bez komina. Co je łączy, a co dzieli i jakie dają możliwości dostępne na polskim rynku biokominki i kominki na prąd?

13.05.2024 10:31
Do kiedy wymienić kocioł węglowy na zgodny z Ekoprojektem?
Do kiedy wymienić kocioł węglowy na zgodny z Ekoprojektem?

Przepisy uchwał antysmogowych w poszczególnych województwach określają, jakie są terminy na wymianę kotłów węglowych. Wymiana źródła ciepła to często duże obciążenie dla budżetu domowego, dlatego warto – myśląc o wymianie starego kotła na nowocześniejszy – poznać programy dotacyjne, które umożliwiają uzyskanie dofinansowania na kocioł na ekologiczne paliwo: drewno lub pellet. Podpowiadamy, z jakich programów można skorzystać i jakie kwoty dofinansowania można uzyskać.

07.05.2024 14:01
CIEPŁE SŁÓWKA: 20 lat w Unii Europejskiej według Hawajskiego
CIEPŁE SŁÓWKA: 20 lat w Unii Europejskiej według Hawajskiego

Gdy 20 lat temu pisałem mój „pro-akcesyjny” tekst w Świecie Kominków był on bardzo optymistyczny. Nie był to hurra optymizm, nie należałem do żadnej partii i nikt też mi za ten optymizm nie płacił. Jednak za sobą miałem już 50 lat życia i bywałem i tu i tam. Miałem też ponad 20 lat stażu w kominkowej działalności a nasz promujący udomowiony ogień magazyn miał dokładnie rok. Pierwszego maja 2004 jako jeden z nielicznych we wsi wywiesiłem unijną flagę, nie żadną „ szmatę” ale wyprasowana i pełnowymiarową. Oczywiście do towarzystwa polskiej fladze narodowej.

30.04.2024 14:33
Masterchef w ogrodzie: grille, ogniska, piece chlebowe
Masterchef w ogrodzie: grille, ogniska, piece chlebowe

Jeszcze kilka lat temu grill ogrodowy miał prostą formę wykonaną ze stali lub żeliwa, opalaną węglem lub brykietem drzewnym. Jednak od tego czasu wiele się zmieniło. Asortyment mocno się rozrósł o różnorodne urządzenia barbeque zasilane różnymi paliwami. Obecnie wybór urządzenia wcale nie jest łatwy, a liczba dostępnych opcji może przyprawić klienta o mały zawrót głowy.

29.04.2024 11:00    1
Kominkowy hit - kominek narożny
Kominkowy hit - kominek narożny

Kominek z narożną szybą – popularnie zwaną "elką" – to obecnie najchętniej wybierana i najbardziej poszukiwana przez inwestorów kominkowa forma. Kominek z narożnym wkładem kominkowym doskonale pasuje do współczesnych domów i ich architektury, dając jednocześnie atrakcyjną i widoczną z dwóch perspektyw wizję ognia. Szeroki wybór narożnych palenisk zarówno kominkowych jak i piecowych wkładów z narożnym przeszkleniem, do tego wysokich, szerokich lub płytkich wkładów narożnych na drewno sprawia, że wybór paleniska do narożnego kominka nie jest łatwy, a oferta na tym się nie kończy bo są jeszcze narożne gotowe kominki i piecyki wolnostojące na drewno z narożną wizją ognia.

09.04.2024 10:31
Świat Kominków nr 1/2024
Świat Kominków nr 1/2024

Z przyjemnością przedstawiamy kolejny - 74 numer magazynu "Świat Kominków". W tym numerze znajdziecie obszerny materiał o kominkach z wkładem kominkowym narożnym, podpowiadamy też co wybrać: biokominek czy kominek narożny i poznacie różnorodne urządzenia kulinarne do ogrodu: grille, piece chlebowe. Przedstawiamy też inspiracje z największych targów kominkowych Progetto Fuoco 2024 oraz nominacje do nagrody Płomień Roku przyznawanej przez "Świat Kominków". Poznacie też terminy wymiany kominków na zgodne z Ekoprojektem. W dziale: Jak ogrzać dom znajdziecie z kolei podpowiedź co wybrać: kocioł na drewno czy kocioł na pellet oraz artykuł o pompach ciepła powietrze-powietrze współpracujących z kominkiem.

09.04.2024 09:38
Dylemat posiadacza pieca kaflowego: naprawiać czy wyburzyć?
Dylemat posiadacza pieca kaflowego: naprawiać czy wyburzyć?

Mamy lub kupiliśmy nieruchomość ze starym piecem kaflowym ,więc pojawia się pytanie: co z nim zrobić – zburzyć czy naprawiać? Jak ocenić stopień zużycia pieca kaflowego? Wbrew pozorom, naprawa często jest banalnie łatwa do zrobienia, i to nawet samodzielnie. Opiszę więc kilka przypadków, w jaki sposób samemu, przy odrobinie odwagi, dowiedzieć się, czy piec kaflowy da się naprawić i jakim nakładem środków, albo nawet pokusić się o samodzielne przeprowadzenie naprawy.

25.03.2024 12:13
Kominek z zestawu czy budowany indywidualnie? Którą opcję wybrać?
Kominek z zestawu czy budowany indywidualnie? Którą opcję wybrać?

Zestawy kominków do szybkiego montażu nie są niczym nowym. Dzięki prefabrykacji powtarzalnych modeli, pokazywanych w kolorowych katalogach, i szybkiemu montażowi, kominki stały się popularne również w Polsce. Bardzo szybko oferta dostępnych materiałów i wykonawców niemal do zera ograniczyła import „gotowców”. Zmieniły się oczekiwania i współcześnie jako kominek wystarczy prostopadłościenne pudło, palenisko i skromna ramka wokół paleniska. To natomiast kusi, aby zaproponować taką geometryczną bryłę z ogniem w środku w powtarzalnym zestawie.

18.03.2024 10:00
Przeczytaj także
Reklama