Kominkowy niezbędnik

W tym dziale znajdziesz:

  • podstawowe informacje o kominkach, rodzajach kominków i materiałach do budowy kominków
  • o połączeniu kominka z innym systemem grzewczym
  • informacje jaki komin wybrać do kominka,
  • jak dbać o komin, kominek, piec kaflowy, piecyk
  • informacje o paliwie do kominka, jak palić w kominku, jakie drewno do palenia w kominkach, jaki pellet wybrać
  • porady kominkowe, porady techniczne kominkowe
  • porady ekspertów kominkowych z możliwością zadania pytania
Nowa wizja ognia w starym piecu
Nowa wizja ognia w starym piecu

Piec jak każda rzecz po długim czasie użytkowania potrzebuje "odświeżenia". W przypadku pieca może to być wymiana drzwiczek na nowe z szybą, by jego właściciel mógł cieszyć się nową wizją ognia. Gdy chcemy samodzielnie sprostać wyzwaniu wymiany drzwiczek, pojawia się wiele pytań w tym temacie. Odpowiadamy na najważniejsze:

07.06.2024 11:46
drewno i brykiet
Ceny drewna kominkowego i brykietu drzewnego w czerwcu 2024

Czerwiec to początek lata, więc wiele osób albo już wybrało się na urlop albo myśli o wypoczynku w najbliższym czasie. Jest to jednak doskonały czas by przygotować się do sezonu grzewczego i zakupić drewno kominkowe. Drewno o zbyt dużej wilgotności będzie miało szanse "doschnąć". Dlatego po raz kolejny przygotowaliśmy dla was raport dotyczący cen drewna kominkowego w oparciu o informacje z firm zajmujących się dystrybucją drewna, oraz na podstawie ogłoszeń z popularnego portalu ogłoszeniowego.

27.05.2024 13:58
Partnerstwo dla ciepła. Pompa ciepła powietrze - powietrze + kominek
Partnerstwo dla ciepła. Pompa ciepła powietrze - powietrze + kominek

Po kilku latach niezwykłej popularności pomp ciepła w Polsce i pobiciu europejskiego rekordu sprzedaży, dystrybucja tych urządzeń dostała „zadyszki”. Polski cud nie mógł trwać wiecznie, nawet jeśli promocja i dotacje były wielkie, a kontrola nad tym, co trafia na rynek i co się instaluje, praktycznie żadna. Gorący inflacyjny pieniądz zachęcał do wydawania go m.in. na rozwiązania oszczędzające energię, a pompy ciepła, niezależnie od rodzaju, faktycznie w tym są dobre. Jednak dość często trafiały się nadużycia „na pompę”, a obok profesjonalnych i doskonale sprawdzających się instalacji, są i takie, które kojarzą się z chłodem i „rachunkami grozy”. Branża oferująca pompy ciepła stara się teraz ratować swój wizerunek, sugerując z jednej strony dokładną kontrolę dopuszczonych do sprzedaży urządzeń, a z drugiej – intensywnie promując kolejne eko-rozwiązanie, czyli pompy ciepła powietrze–powietrze.

17.05.2024 15:07
Kiedy drewno jest dobrym paliwem? Podpowiadamy
Kiedy drewno jest dobrym paliwem? Podpowiadamy

Transformacja energetyczna nie ma jednego najlepszego źródła energii. Każde ma swoje wady i zalety. Ze strategicznego punktu widzenia, najlepsze są te źródła, które się nie wyczerpią w długim czasie. Węgiel, gaz czy ropa wyczerpią się stosunkowo szybko – za kilkaset lat. Uran jako paliwo jądrowe ma znacznie dłuższy potencjał. Najlepsze są jednak odnawialne źródła energii (OZE) jak geotermia, energia wiatrowa czy energia słoneczna, których trwałość ocenia się na miliony do miliardów lat. Taka perspektywa jest dla gatunku ludzkiego wystarczająco dobra. Warto wiedzieć o tym, że biomasa, w tym drewno jest również odnawialnym źródłem energii – dopóki na Ziemi będą warunki do fotosyntezy, ono zawsze będzie się odnawiać (odrastać). Obecna transformacja energetyczna jest pojęciem wcześniejszym i innym niż „zielony ład”. Jest to realizowanie strategii oszczędzania paliw wyczerpywalnych i rozwoju stosowania OZE

15.05.2024 12:03
Pellet4Future rozwija internetową sprzedaż opału
Pellet4Future rozwija internetową sprzedaż opału

Pellet4Future nie zwalnia tempa w rozwoju największej w Polsce platformy sprzedażowej opału. Dzięki zaufanym producentom i dystrybutorom biopaliw, którzy dołączyli do projektu, tysiące Klientów w całej Polsce z powodzeniem opala już swój dom pelletem i brykietem zakupionym na platformie www.pellet4future.com. Proces zakupu, trwający krócej niż trzy minuty, stał się dla wielu nieodłączną częścią zamawiania opału, dzięki intuicyjnemu i prostemu systemowi sprzedażowemu wprowadzonemu przez Pellet4Future.

14.05.2024 14:50
przylacze-kominowe-jeremias-do-pelletu
Przyłącze kominowe Jeremias EW-PELLETS

Przyłącze kominowe Jeremias EW-PELLETS przeznaczone do urządzeń opalanych pelletem drzewnym.

06.05.2024 01:23
Pamiętaj - bezpieczny dom to dom z kominem
Pamiętaj - bezpieczny dom to dom z kominem

Systemy grzewcze zasilane energią elektryczną mogą ulec awarii i nie gwarantują bezpieczeństwa, dlatego ważne jest, by domy posiadały niezależne przewody kominowe, do których można podłączyć prosty kominek czy piecyk na drewno nie potrzebujący do działania prądu.

06.05.2024 00:47
Ile czasu na wymianę starego kominka na ekoprojektowy?
Ile czasu na wymianę starego kominka na ekoprojektowy?

Uchwały antysmogowe poszczególnych województw określają ile użytkownicy kominków i piecyków na drewno mają czasu by wymienić je na nowoczesne, ekologiczne kominki spełniające Ekoprojekt. W zależności od województwa terminy znacząco się różnią. Czasu na wymianę kominka nie mają już mieszkańcy województwa mazowieckiego i śląskiego bo czas na wymianę kominka minął im z 1 stycznia 2023 roku, w województwie kujawsko-pomorskim termin na wymianę kominka minął z końcem 2023 roku, a najwięcej czasu na wymianę kominka na drewno mają mieszkańcy woj. opolskiego bo do końca 2035 roku.

15.04.2024 09:07
Piecyk peletowy po sezonie - o tym pamiętaj!
Piecyk peletowy po sezonie - o tym pamiętaj!

Dni robią się coraz cieplejsze! Jeżeli czujesz, że już pora wyłączyć piec na pelet, który dotrzymywał Ci towarzystwa przez całą zimę – zapamiętaj kilka rad udzielonych przez Giuliano, technika grupy MCZ, odpowiedzialnego za treningi w centrach szkoleniowych w całej Europie.

11.04.2024 00:00
Ceny drewna kominkowego i brykietu drzewnego w kwietniu 2024
Ceny drewna kominkowego i brykietu drzewnego w kwietniu 2024

Mimo poprawy pogody, ta nie codziennie raczy nam wiosenną temperaturą, co wiąże z podtrzymaniem ciepła w domu. Dlatego po raz kolejny przygotowaliśmy dla was raport dotyczący cen drewna kominkowego w oparciu o informacje z firm zajmujących się dystrybucją drewna, oraz na podstawie ogłoszeń z popularnego portalu ogłoszeniowego.

02.04.2024 08:22
Kominkowy wkład wodny plus… niezbędne dodatki
Kominkowy wkład wodny plus… niezbędne dodatki

Ekologiczne i estetyczne źródło ciepła w całym domu, nie tylko w salonie, to kiedyś kominek z płaszczem wodnym, a ostatnio coraz częściej ze względu na szereg zalet kominek z wymiennikiem wodnym.

19.03.2024 00:00
Problem z systemem DGP. Porady eksperta
Problem z systemem DGP. Porady eksperta

Wydostający się dym z systemu DGP to powód do niepokoju? Czy konieczna jest wymiana rur spalinowych łączących kominek z kominem? O tym przeczytacie w krótkim poradniku.

11.03.2024 13:28
Przeczytaj także
Reklama