Reklama

Kominkowy niezbędnik

W tym dziale znajdziesz:

  • podstawowe informacje o kominkach, rodzajach kominków i materiałach do budowy kominków
  • o połączeniu kominka z innym systemem grzewczym
  • informacje jaki komin wybrać do kominka,
  • jak dbać o komin, kominek, piec kaflowy, piecyk
  • informacje o paliwie do kominka, jak palić w kominku, jakie drewno do palenia w kominkach, jaki pellet wybrać
  • porady kominkowe, porady techniczne kominkowe
  • porady ekspertów kominkowych z możliwością zadania pytania
Wszystko, co trzeba wiedzieć żeby wybudować piec, kominek lub kozę
Wszystko, co trzeba wiedzieć żeby wybudować piec, kominek lub kozę

Publikacje zduńskie dotyczące kominków, pieców, kóz pojawiają się rzadko na rynku. Magazyn Świat Kominków poleca nowość wydawniczą Mateusza Miłkowskiego "Wszystko, co trzeba wiedzieć aby wybudować piec, kominek lub kozę", nad którą objął patronat. Nie jest to instruktarz o tym jak piec zbudować, a przewodnik po zduńskim świecie.

15.12.2023 11:03    1
Czuj się bezpiecznie – kup czujnik! O czujnikach czadu, dymu i gazu.
Czuj się bezpiecznie – kup czujnik! O czujnikach czadu, dymu i gazu.

Sytuacje losowe zdarzają się i będą się zdarzały. Czasami jest to wina ludzi, innym razem będzie to kwestia wadliwej instalacji, a w innych przypadkach to po prostu jest to zbieg kilku niekorzystnych okoliczności. Jednak gdy już „coś” się wydarzy, coś się zapali w domu lub powstanie nieszczelność instalacji, albo stężenie tlenku węgla osiągnie groźne dla życia parametry nie będziemy bez szans, jeśli tylko uzbroimy się wcześniej w odpowiednie detektory.

13.12.2023 13:54
Piec kaflowy jako magazyn energii instalacji PV
Piec kaflowy jako magazyn energii instalacji PV

Fotowoltaika stała się jednym z polskich przebojów. Mimo znacznie mniejszej ilości godzin słonecznych niż we Włoszech czy Hiszpanii, to na polskich dachach i na polskich podwórkach instalowało się w ostatnich latach najwięcej fotowoltaicznych paneli, w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej. I bardzo dobrze, bo każda kilowatogodzina z odnawialnych źródeł to mniej węgla spalanego w polskich domach i elektrowniach. Jednak mimo wielkich zalet pozyskiwania „darmowej” energii słonecznej, ma ono też pewne niedogodności. Gdy ciepła potrzebujemy najbardziej, czyli zimą, dni są krótkie, a godzin słonecznych jest jak na lekarstwo, jak również wieczorem i nocą, gdy po całym dniu pracy wracamy do domu i chcemy się ogrzać, musimy niestety sięgnąć po inne niż słoneczne rozwiązania, a to, co wyprodukowane zostało na naszym dachu w ciągu dnia, zwykle częściowo przepada.

13.12.2023 12:00
Używanie kominka w dolnośląskim - poznaj zapisy uchwały antysmogowej i POP
Używanie kominka w dolnośląskim - poznaj zapisy uchwały antysmogowej i POP

W większości województw obowiązują uchwały mające na celu poprawę jakości powietrza, tzw. uchwały antysmogowe oraz programy ochrony powietrza. Jakiego kominka na drewno można używać i kiedy jeśli jesteśmy mieszkańcami Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy, Jeleniej Góry albo innej miejscowości w województwie dolnośląskim? Dowiecie się z przygotowanego przez nas materiału.

12.12.2023 10:14    1
Ceny pelletu grudzień 2023 - raport rynkowy
Ceny pelletu grudzień 2023 - raport rynkowy

Za oknem zima a użytkowników ogrzewania pelletem niepokoją koszty ogrzewania domu pelletem. Cóż w przeciwieństwie do ubiegłorocznych cen (przy czym warto pamiętać, że wzrosty cen dotyczyły wszystkich nośników energii: węgla, prądu i gazu) ceny pelletu w trakcie sezonu grzewczego 2023/24 mile zaskakują użytkowników tego ekologicznego paliwa.

01.12.2023 14:52
Kominek we współpracy z pompą ciepła
Kominek we współpracy z pompą ciepła

Pompy ciepła przetwarzają ciepło z powietrza, gruntu lub wody na energię cieplną używaną do ogrzewania domu i robią to w sposób bardzo wydajny. Chociaż do działania pompy ciepła niezbędny jest prąd, to i tak z 1 kW pobranego z sieci, pompa ciepła jest w stanie w optymalnych warunkach wytworzyć 4–5 kW energii cieplnej. Mimo doskonałych parametrów w statystycznym zakresie temperatur, gdy te ostatnie spadają poniżej –5°C, wydajność pompy zaczyna zauważalnie spadać. Wówczas pomocny będzie kominek.

29.11.2023 00:00
Twój pierwszy kominek na drewno- jak w nim palić?
Twój pierwszy kominek na drewno- jak w nim palić?

Każdy kiedyś zaczynał. Kominkowa przygoda też zaczyna się od pierwszego kominka i pierwszego rozpalenia. Rok 2022 to rok, kiedy do „normalnych”, planowych nabywców i użytkowników kominków dołączają ci, dla których palenisko na drewno ma być istotnym wsparciem ogrzewania domu i zabezpieczeniem na tzw. „wszelki wypadek”. Kominkowe inwestycje były ‒ z powodu kosztów i czasu realizacji ‒ często przypadkowe, a czasu na naukę palenia też nie było. By życie z kominkiem było bezpieczne, a może nawet przerodziło się w gorącą przyjaźń, warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

28.11.2023 14:31
Ceny drewna kominkowego w listopadzie 2023
Ceny drewna kominkowego w listopadzie 2023

Jak co miesiąc przygotowujemy dla was przegląd cen najpopularniejszych gatunków drewna kominkowego. Drewno kominkowe, które najczęściej są kupowane w Polsce to dąb i grab. Nic dziwnego, ponieważ są to najbardziej kaloryczne rodzaje drewna. Na jakie jeszcze gatunki drewna warto zwrócić uwagę przy jego kupnie, oraz ile kosztuje w listopadzie?

21.11.2023 13:22
Jakie drewno wybrać do palenia w kominku? Fachowiec radzi
Jakie drewno wybrać do palenia w kominku? Fachowiec radzi

Minęły czasy, gdy głównym argumentem zakupów drewna kominkowego była kalkulacja najtańszego paliwa. Po zawirowaniach w ostatnich sezonach i kosmicznych podwyżkach mamy to za sobą.

17.10.2023 10:52    1
Ceny drewna kominkowego w październiku 2023
Ceny drewna kominkowego w październiku 2023

Rozpoczął się sezon grzewczy, więc jest to ostatni dzwonek na zaopatrzenie się w opał. Po raz kolejny przejrzeliśmy dla Was popularny portal ogłoszeniowy, by sprawdzić czy i jak bardzo zmieniła się cena drewna opałowego do kominka. Przegląd obejmuje najpopularniejsze gatunki drewna kominkowego: buku, brzozy, dębu i grabu w różnych województwach.

12.10.2023 11:57    3
Czy remontować stary piec kaflowy? Przebudowa pieca kaflowego
Czy remontować stary piec kaflowy? Przebudowa pieca kaflowego

W Polsce nadal jest wiele starych pieców kaflowych i kuchni kaflowych. Czy warto taki piec kaflowy remontować? Kiedy lepiej sobie odpuścić i nie naprawiać pieca kaflowego tylko postawić nowy? Jakie elementy pieca kaflowego lub kuchni można ponownie wykorzystać? Zduni podpowiadają jak remontować piec kaflowy?

10.10.2023 10:28    1
Ceny pelletu w październiku 2023 - ile kosztuje pellet
Ceny pelletu w październiku 2023 - ile kosztuje pellet

Ceny pelletu na początku sezonu grzewczego wrzesień /październik 2023 w stosunku do cen z sierpnia mile zaskoczą użytkowników tego ekologicznego paliwa ponieważ mają wyraźną tendencje zniżkową w granicach 100-200 PLN, czyli pellet kupimy około 5-10% taniej niż pod koniec lata. Pellet osiąga cenę obserwowaną w kwietniu 2023, gdy były silne przeceny po szaleństwie w 2022r. Jest to ciekawe zjawisko tym bardziej, że rynek oczekiwał raczej stabilizacji cen pelletu na poziomie z sierpnia lub obawiano się wzrostu cen w związku z oczekiwanym zwiększonym popytem na pellet.

03.10.2023 13:23
Przeczytaj także
Reklama