Kominkowy niezbędnik:

Kominek + systemy grzewcze

W tym dziale znajdziesz artykuły na temat:

  • połączenie kominka i współpraca z pompą ciepła, kominek wodny z pompą ciepłą
  • kominek na drewno i fotowoltaika
  • kominek na drewno i kocioł gazowy, współpraca piecyka na drewno z kotłem gazowym
  • rekuperacja i kominek
  • ogrzewanie hybrydowe z kominkiem
Partnerstwo dla ciepła. Pompa ciepła powietrze - powietrze + kominek
Partnerstwo dla ciepła. Pompa ciepła powietrze - powietrze + kominek

Po kilku latach niezwykłej popularności pomp ciepła w Polsce i pobiciu europejskiego rekordu sprzedaży, dystrybucja tych urządzeń dostała „zadyszki”. Polski cud nie mógł trwać wiecznie, nawet jeśli promocja i dotacje były wielkie, a kontrola nad tym, co trafia na rynek i co się instaluje, praktycznie żadna. Gorący inflacyjny pieniądz zachęcał do wydawania go m.in. na rozwiązania oszczędzające energię, a pompy ciepła, niezależnie od rodzaju, faktycznie w tym są dobre. Jednak dość często trafiały się nadużycia „na pompę”, a obok profesjonalnych i doskonale sprawdzających się instalacji, są i takie, które kojarzą się z chłodem i „rachunkami grozy”. Branża oferująca pompy ciepła stara się teraz ratować swój wizerunek, sugerując z jednej strony dokładną kontrolę dopuszczonych do sprzedaży urządzeń, a z drugiej – intensywnie promując kolejne eko-rozwiązanie, czyli pompy ciepła powietrze–powietrze.

17.05.2024 15:07
Piec kaflowy jako magazyn energii instalacji PV
Piec kaflowy jako magazyn energii instalacji PV

Fotowoltaika stała się jednym z polskich przebojów. Mimo znacznie mniejszej ilości godzin słonecznych niż we Włoszech czy Hiszpanii, to na polskich dachach i na polskich podwórkach instalowało się w ostatnich latach najwięcej fotowoltaicznych paneli, w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej. I bardzo dobrze, bo każda kilowatogodzina z odnawialnych źródeł to mniej węgla spalanego w polskich domach i elektrowniach. Jednak mimo wielkich zalet pozyskiwania „darmowej” energii słonecznej, ma ono też pewne niedogodności. Gdy ciepła potrzebujemy najbardziej, czyli zimą, dni są krótkie, a godzin słonecznych jest jak na lekarstwo, jak również wieczorem i nocą, gdy po całym dniu pracy wracamy do domu i chcemy się ogrzać, musimy niestety sięgnąć po inne niż słoneczne rozwiązania, a to, co wyprodukowane zostało na naszym dachu w ciągu dnia, zwykle częściowo przepada.

13.12.2023 12:00
Kominek we współpracy z pompą ciepła
Kominek we współpracy z pompą ciepła

Pompy ciepła przetwarzają ciepło z powietrza, gruntu lub wody na energię cieplną używaną do ogrzewania domu i robią to w sposób bardzo wydajny. Chociaż do działania pompy ciepła niezbędny jest prąd, to i tak z 1 kW pobranego z sieci, pompa ciepła jest w stanie w optymalnych warunkach wytworzyć 4–5 kW energii cieplnej. Mimo doskonałych parametrów w statystycznym zakresie temperatur, gdy te ostatnie spadają poniżej –5°C, wydajność pompy zaczyna zauważalnie spadać. Wówczas pomocny będzie kominek.

29.11.2023 00:00
Nagrody DESIGN PLUS powered by ISH
Nagrody DESIGN PLUS powered by ISH

Poznajcie produkty, które zostały wyróżnione Design Plus powered by ISH.

21.02.2023 14:31
Airmax 3 generacji – najwyższa wydajność i ponadczasowy design
Airmax 3 generacji – najwyższa wydajność i ponadczasowy design

Airmax3 to najnowsza generacja powietrznych pomp ciepła, która łączy zaawansowaną technologię i wyjątkową wydajność z ponadczasowym designem. To najbardziej ekologiczna w historii pompa ciepła do c.o. marki Galmet. Już podczas pierwszej prezentacji w Polsce została nagrodzona Medalem Targów ENEX 2022 oraz Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2022.

14.10.2022 15:20
Nowoczesne ogrzewanie klasy Premium
Nowoczesne ogrzewanie klasy Premium

W tych ciekawych czasach musimy często podejmować wiele decyzji, również tych związanych z wyborem nowego ogrzewania do swojego domu. Chcę Państwu przybliżyć temat ogrzewania światłem podczerwieni, do którego sam przekonywałem się dłuższy czas. Od kilku lat obserwuję działania firmy Suntherm z Austrii i muszę stwierdzić, że ogrzewanie podczerwienią faktycznie jest bardzo tanim w użytkowaniu i niezawodnym rozwiązaniem.

14.10.2022 14:52
Kominek plus pompa ciepła/kocioł na drewno lub pellety
Kominek plus pompa ciepła/kocioł na drewno lub pellety

Program „Czyste Powietrze” długo wspierał instalacje gazowe, ale po inwazji rosyjskiej na Ukrainę wszystko się zmieniło i teraz „Czyste Powietrze” oraz „Moje Ciepło” ciągnąć mają pompy ciepła. Najbardziej popularne (cenowo) są powietrzne pompy ciepła, ale teraz promowane będą szczególnie te z gruntowym wymiennikiem. Wprawdzie dość niechętnie, ale uznano, że nie tylko pompy ciepła i fotowoltaika, ale również biomasa do ogrzewania domów to OZE!

03.10.2022 12:18
Wspaniałe duo. Kominek plus ogrzewanie podczerwienią
Wspaniałe duo. Kominek plus ogrzewanie podczerwienią

Najlepszym zabezpieczeniem energetycznym domów jest współpraca nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska i jakości powietrza rozwiązań. Wymieniając stare systemy grzewcze na nowe, bardziej ekologiczne, warto postawić na innowacyjne rozwiązania. Takim jest opatentowana technologia w dziedzinie ogrzewania podczerwienią daleką Suntherm. To innowacyjne rozwiązanie doskonale sprawdzi się w połączeniu z tradycyjnym kominkiem lub piecykiem na drewno. Dodatkowo zabezpieczy dom w chłodniejsze dni w przypadku przerw w dostawie prądu. Ogrzewając dom kominkiem połączonym z systemem Suntherm, możemy zaoszczędzić nawet do 50% kosztów energii elektrycznej.

12.07.2022 14:23
Moje Ciepło - posiadacze kominka zdobędą dofinansowanie
Moje Ciepło - posiadacze kominka zdobędą dofinansowanie

"Moje Ciepło" to kolejny rządowy program skierowany do właścicieli nowych domów jednorodzinnych, którzy mogą zdobyć dofinansowanie na zakup pompy ciepła. Co ważne, jak podał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, posiadanie kominka do celów rekreacyjnych nie będzie wykluczało możliwości skorzystania z dofinansowania do pompy ciepła, mimo że jednym z wymagań stawianych beneficjentom programu jest fakt, żeby w domu jednorodzinnym nie znajdowało się źródło ciepła na paliwo stałe.

08.07.2022 11:00
Rekuperator – jedno urządzenie, wiele możliwości!
Rekuperator – jedno urządzenie, wiele możliwości!

Montaż rekuperatora dotyczy coraz szerszego grona użytkowników. Z uwagi na swoje zalety oraz możliwość spełnienia bilansu energetycznego budynku, a co za tym idzie osiągnięcie odpowiedniego współczynnika energii pierwotnej (wg WT 2021 jest 70 kWh/rok dla budynków jednorodzinnych), zwolenników rekuperacji powietrza przybywa.

01.06.2022 00:00
Jak połączyć kominek z pompą ciepła?
Jak połączyć kominek z pompą ciepła?

Wymiana urządzenia grzewczego w domu jednorodzinnym a ekologia.

28.05.2022 14:23    1
Rekuperacja we współpracy z kominkiem
Rekuperacja we współpracy z kominkiem

Wyzwaniem w domach jednorodzinnych jest kominek i wykorzystanie go jako źródła ciepła, a nie tylko ozdoby. Zanim jednak omówimy kilka sposobów rozprowadzenia ciepła, warto zająć się samym kominkiem. Należy wiedzieć, że w domu pasywnym, gdzie trzeba stosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, nie przewiduje się stosowania kominka. Dlatego w ramach adaptacji systemów trzeba iść na pewien kompromis.

25.03.2021 00:00
Przeczytaj także
Reklama