Reklama
Kominkowy niezbędnik:

Kominek + systemy grzewcze

W tym dziale znajdziesz artykuły na temat:

  • połączenie kominka i współpraca z pompą ciepła, kominek wodny z pompą ciepłą
  • kominek na drewno i fotowoltaika
  • kominek na drewno i kocioł gazowy, współpraca piecyka na drewno z kotłem gazowym
  • rekuperacja i kominek
  • ogrzewanie hybrydowe z kominkiem
Wspaniałe duo. Kominek plus ogrzewanie podczerwienią
Wspaniałe duo. Kominek plus ogrzewanie podczerwienią

Najlepszym zabezpieczeniem energetycznym domów jest współpraca nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska i jakości powietrza rozwiązań. Wymieniając stare systemy grzewcze na nowe, bardziej ekologiczne, warto postawić na innowacyjne rozwiązania. Takim jest opatentowana technologia w dziedzinie ogrzewania podczerwienią daleką Suntherm. To innowacyjne rozwiązanie doskonale sprawdzi się w połączeniu z tradycyjnym kominkiem lub piecykiem na drewno. Dodatkowo zabezpieczy dom w chłodniejsze dni w przypadku przerw w dostawie prądu. Ogrzewając dom kominkiem połączonym z systemem Suntherm, możemy zaoszczędzić nawet do 50% kosztów energii elektrycznej.

12.07.2022 14:23
Moje Ciepło - posiadacze kominka zdobędą dofinansowanie
Moje Ciepło - posiadacze kominka zdobędą dofinansowanie

"Moje Ciepło" to kolejny rządowy program skierowany do właścicieli nowych domów jednorodzinnych, którzy mogą zdobyć dofinansowanie na zakup pompy ciepła. Co ważne, jak podał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, posiadanie kominka do celów rekreacyjnych nie będzie wykluczało możliwości skorzystania z dofinansowania do pompy ciepła, mimo że jednym z wymagań stawianych beneficjentom programu jest fakt, żeby w domu jednorodzinnym nie znajdowało się źródło ciepła na paliwo stałe.

08.07.2022 11:00
Rekuperator – jedno urządzenie, wiele możliwości!
Rekuperator – jedno urządzenie, wiele możliwości!

Montaż rekuperatora dotyczy coraz szerszego grona użytkowników. Z uwagi na swoje zalety oraz możliwość spełnienia bilansu energetycznego budynku, a co za tym idzie osiągnięcie odpowiedniego współczynnika energii pierwotnej (wg WT 2021 jest 70 kWh/rok dla budynków jednorodzinnych), zwolenników rekuperacji powietrza przybywa.

01.06.2022 00:00
Jak połączyć kominek z pompą ciepła?
Jak połączyć kominek z pompą ciepła?

Wymiana urządzenia grzewczego w domu jednorodzinnym a ekologia.

28.05.2022 14:23    1
Kominek we współpracy z pompą ciepła
Kominek we współpracy z pompą ciepła

Pompy ciepła przetwarzają ciepło z powietrza, gruntu lub wody na energię cieplną używaną do ogrzewania domu i robią to w sposób bardzo wydajny. Chociaż do działania pompy ciepła niezbędny jest prąd, to i tak z 1 kW pobranego z sieci, pompa ciepła jest w stanie w optymalnych warunkach wytworzyć 4–5 kW energii cieplnej. Mimo doskonałych parametrów w statystycznym zakresie temperatur, gdy te ostatnie spadają poniżej –5°C, wydajność pompy zaczyna zauważalnie spadać. Wówczas pomocny będzie kominek.

26.03.2021 00:00
Rekuperacja we współpracy z kominkiem
Rekuperacja we współpracy z kominkiem

Wyzwaniem w domach jednorodzinnych jest kominek i wykorzystanie go jako źródła ciepła, a nie tylko ozdoby. Zanim jednak omówimy kilka sposobów rozprowadzenia ciepła, warto zająć się samym kominkiem. Należy wiedzieć, że w domu pasywnym, gdzie trzeba stosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, nie przewiduje się stosowania kominka. Dlatego w ramach adaptacji systemów trzeba iść na pewien kompromis.

25.03.2021 00:00
Kominek we współpracy z prądem z sieci lub ze słońca
Kominek we współpracy z prądem z sieci lub ze słońca

Połączenie kominka z prądem z sieci lub ze słońca może okazać się korzystne nie tylko z przyczyn obsługowych czy ekonomicznych. Dzięki wprowadzeniu okresowo czystego lokalnie paliwa, jakim jest prąd elektryczny, zmniejszymy całkowitą emisję systemu grzewczego w sezonie. O ile? Od nas zależy, ile godzin system będzie pracował „na prądzie”. Może to być 20% lub mniej, a może być aż 80%.

15.03.2021 00:00
Kominek we współpracy z gazem - warto wiedzieć
Kominek we współpracy z gazem - warto wiedzieć

Bywają lokalne sytuacje meteorologiczne, takie „kumulacje” złych czynników, które sprawiają, że nawet umiejętne palenie sezonowanym drewnem nie gwarantuje, iż nie powstaną dogodne dla utworzenia smogu warunki. Podwójne rozwiązanie ogrzewania, dostępnym lokalnie odtwarzanym drewnem i czystym emisyjnie gazem, może zoptymalizować koszty ogrzewania, a w sytuacjach „czerwonego alertu” poważnie zredukować zagrożenie smogowe.

10.02.2021 00:00
Ogrzewanie domu klimatyzacją ze wsparciem kominka
Ogrzewanie domu klimatyzacją ze wsparciem kominka

Według wyliczeń Adama Matusiakiewicza z firmy Viessmann ogrzewanie klimatyzacją Vitoclima 200 jest 15% tańsze niż ogrzewanie za pomocą kotła kondensacyjnego. Autor poleca, by taki system uzupełnić na przykład kominkiem, który wesprze system w razie "klęski żywiołowej" czy spadku temperatury poniżej -15 stopni Celsjusza. Kominek doskonale odnajduje się w roli uzupełnienia niedoborów ciepła jako jak podaje autor: doskonałe, bezawaryjne, tradycyjne i ekologiczne

04.01.2021 00:00
Nowoczesne systemy rekuperacji - system Vent-Flex
Nowoczesne systemy rekuperacji - system Vent-Flex

System VENT-FLEX to najnowsze rozwiązanie w zakresie wentylacji dla domów, mieszkań oraz budynków o małej kubaturze. VENT-FLEX to przewody elastyczne, skrzynki rozprężne, rozdzielcze, za pomocą których w szybki i skuteczny sposób można wykonać instalację wentylacji mechanicznej przy zgodności ze wszystkimi przepisami budowlanymi obowiązującymi w Unii Europejskiej.

17.04.2020 00:00
Współpraca kominka z kotłem grzewczym
Współpraca kominka z kotłem grzewczym

Jednym z często pojawiających się układów jest połączenie kominka z płaszczem wodnym wraz z kotłem olejowym bądź gazowym. Warunkiem pracy obu urządzeń jest odpowiednia konfiguracja układu hydraulicznego i automatyki sterującej.

14.03.2011 00:00
Reklama
Przeczytaj także
Reklama