Reklama

Rekuperator – jedno urządzenie, wiele możliwości!

Montaż rekuperatora dotyczy coraz szerszego grona użytkowników. Z uwagi na swoje zalety oraz możliwość spełnienia bilansu energetycznego budynku, a co za tym idzie osiągnięcie odpowiedniego współczynnika energii pierwotnej (wg WT 2021 jest 70 kWh/rok dla budynków jednorodzinnych), zwolenników rekuperacji powietrza przybywa.
Rekuperator – jedno urządzenie, wiele możliwości!
Kominek plus rekuperacja, Brunner

Centrala wentylacyjna z rekuperacją (potocznie zwana rekuperatorem) to urządzenie służące do wentylacji pomieszczeń, z dodatkowymi możliwościami, jak odzysk ciepła, filtracja czy uzdatnianie. Dzięki rekuperatorowi i dobrze funkcjonującej instalacji wentylacji mechanicznej, ułatwiamy przepływ świeżego, ogrzanego powietrza w części użytkowej budynku, co przyczynia się do uzyskania oszczędności na centralnym ogrzewaniu. Rekuperacja działa na zasadzie wymiany powietrza, czyli do budynku dostarczamy „świeże” powietrze z zewnątrz, a usuwamy „zużyte”, jednocześnie odzyskując ciepło z powietrza ogrzanego w budynku. Dodatkową zaletą jest pełna kontrola nad jakością dostarczanego powietrza do budynku – możemy dzięki zastosowanym filtrom powietrze oczyszczać, a więc pozbawiać zanieczyszczeń, kurzu i owadów, przygotowywać termicznie czy uzdatniać, np. nawilżać. Rekuperacja daje więc mnóstwo korzyści, w tym również równoległą współpracę z kominkiem czy systemem Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP).

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

Zdjęcie: Defro 

Mam rekuperację, instaluję kominek

W wielu domach system wentylacji z odzyskiem ciepła funkcjonuje równolegle z zamontowanym kominkiem. W przypadku gdy mamy już zaplanowaną lub zamontowaną „rekuperację” w budynku, musimy pamiętać, aby powietrze do spalania w palenisku kominka nie było pobierane z pomieszczenia, w którym się znajduje. Wybrany kominek koniecznie musi posiadać zamkniętą komorę paleniska, czyli do spalania dostarczamy powietrze osobnym kanałem z zewnątrz. W innym przypadku działanie kominka, pobierającego powietrze do spalania z otoczenia, stwarza bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa domowników. Z uwagi na osiąganie bardzo wysokiej temperatury przy Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP) oraz rodzaj instalacji, ilość i rozmieszczenie kratek, nie zaleca się łączenia instalacji rekuperacji z DGP. Takie połączenie systemów wymagałoby bardzo dokładnego zabezpieczania centrali oraz rur przed przedostaniem się do nich nagrzanego powietrza, które często przekracza temperaturę 50⁰C (jest to graniczna temperatura zabezpieczenia pracy centrali wentylacyjnej).

Ponadto trzeba pamiętać, że instalacja DGP nie dostarcza nam świeżego powietrza, gdyż jest typową instalacją nawiewną i pracuje w obiegu zamkniętym. Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest instalacją nawiewno-wywiewną, pracującą na świeżym powietrzu. Anemostaty, kratki nawiewne są umiejscowione w pokojach, sypialniach czy salonie, a wywiewne w kuchni, toalecie oraz łazienkach. Zlokalizowane są one pod sufitem lub w górnej części ścian. Bardzo ważne jest, aby centrala wentylacyjna miała możliwość generowania chwilowego nadciśnienia, np. funkcja „Palenisko”, co ułatwi rozpalanie zimnego kominka, jak również zabezpieczy użytkownika i pomieszczenie, np. przy otwieraniu nagrzanej komory paleniska, przed ciągiem wstecznym. Dodatkowy system równoważący strumienie powietrza, np. „FlowBalancing”, zadba o zbilansowane wydatki powietrza nawiewanego i wywiewanego. Gwarantuje to maksymalny odzysk energii z usuwanego powietrza z budynku oraz eliminuje powstawanie podciśnienia lub nadciśnienia w budynku.

Marcin Wierzbicki

Artykuł w całości przeczytasz przechodząc do wydania elektronicznego. Kliknij TUTAJ!


Oceń

Reklama
Reklama ADS4media - platforma content marketingowa dla wydawców i reklamodawców