Reklama

Ile czasu na wymianę starego kominka na ekoprojektowy?

Uchwały antysmogowe poszczególnych województw określają ile użytkownicy kominków i piecyków na drewno mają czasu by wymienić je na nowoczesne, ekologiczne kominki spełniające Ekoprojekt. W zależności od województwa terminy znacząco się różnią. Czasu na wymianę kominka nie mają już mieszkańcy województwa małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i śląskiego bo czas na wymianę kominka minął im z 1 stycznia 2023 roku, mieszkańcy Lubelszczyzny mają czas na wymianę kominka do końca 2023 roku, a najwięcej czasu na wymianę kominka na drewno mają mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego bo do końca 2029 roku.
Ile czasu na wymianę starego kominka na ekoprojektowy?
Kominek na drewno w ceglanej zabudowie Brunner

Uchwały antysmogowe to przepisy uchwalane dla każdego województwa osobno. Stąd ich zapisy mogą się różnić. Uchwały antysmogowe mogą określać:

 • rodzaj lub jakość paliw, które będzie można stosować lub których stosowanie będzie zakazane 
 • parametry albo rozwiązania techniczne lub parametry emisji instalacji,
  w których następuje spalanie paliw dopuszczonych do stosowania na danym obszarze,
 • sposób lub cel wykorzystania paliw objętych ograniczeniami,
 • okres obowiązywania ograniczeń lub zakazów w ciągu roku,
 • obowiązki podmiotów objętych uchwałą w zakresie niezbędnym do kontroli jej realizacji.

Więcej artykułów na temat kominków na drewno i ekologii znajdziesz w dziale EKOLOGIA I KOMINKI

Do kiedy trzeba wymienić kominek na zgodny z Ekoprojektem?

W kontekście kominków uchwały antysmogowe określają jakie kominki na drewno na danym obszarze mogą być instalowane oraz do kiedy można używać kominków niespełniających norm ekologicznych - i wówczas je wymienić lub zmodernizować uzbrajając w filtry. Generalnie wszędzie poza miastem Kraków nowoczesne kominki spełniające normy są dopuszczone do użytkowania. Co do starszych kominków na drewno terminy na ich wymianę w znaczący sposób się różnią, najdłuższy termin na wymianę kominka daje znowelizowana uchwała dla kujawsko- pomorskiego, która jest już przyjęta i wchodzi w życie 31 grudnia 2023 roku i daje użytkownikom kominków na drewno niespełniających norm czas na wymianę do końca 2029 roku. Jedynie w województwie podlaskim nie ma uchwały antysmogowej, a w związku z tym póki co nie ma żadnych ograniczeń odnośnie użytkowania kominków na drewno.

Do kiedy wymienić kominek na zgodny z Ekoprojektem lub wyposażyć w filtr?

kominek na drewno do kiedy wymienić
 

W których województwach już minął termin na wymianę kominka?

Obowiązek wymiany kominka na drewno na zgodny z Ekoprojektem lub wyposażony w filtr minął 31 grudnia 2022 roku w województwach: 

 • mazowieckim
 • małopolskim
 • podkarpackim
 • śląskim

Uchwały antysmogowe dla tych województw wymagały wymiany do 1 stycznia 2023 roku.

W jakich województwach jest jeszcze czas na wymianę starego kominka na drewno?

W pozostałych województwach mamy jeszcze czas na wymianę. Najmniej bo tylko do końca 2023 roku w województwie lubelskim. W województwie pomorskim czas jest nieco dłuższy bo do końca sierpnia 2024 jest czas na wymianę kominka na drewno. Kolejne województwa mają znacznie dłuższe terminy:

 • województwo łódzkie – 1 styczeń 2026r.
 • województwo warmińsko-mazurskie - 1 styczeń 2026r.
 • województwo wielkopolskie - 1 styczeń 2026r.
 • województwo świętokrzyskie – 1 lipiec 2026r.
 • województwo lubuskie - 1 styczeń 2027r.
 • województwo zachodnio – pomorskie -1 styczeń 2028r.
 • województwo opolskie – 1 styczeń 2029r.
 • województwo kujawsko – pomorskie 1 styczeń 2030r. 

Ile czasu na wymianę kominka w województwie dolnośląskim?

W województwie dolnośląskim obowiązują trzy uchwały antysmogowe. Osobna dla miasta Wrocław, osobna dla uzdrowisk Jelenia Góra - Uzdrowisko Cieplice, Duszniki-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Szczawno-Zdrój. Tam dopuszczone są jedynie urządzenia z Ekoprojektem lub w przypadku niespełniających wymagań jeśli są doposażone w elektrofiltr i muszą one spełniać te wymagania od 1 lipca 2018 roku.

Inaczej wygląda to w pozostałej części województwa dolnośląskiego. Generalnie uchwała antysmogowa dla województwa dolnośląskiego jest błędnie sformułowana i nie określa terminów wymiany kominków, bo podane terminy: 2024 i 2028 rok odnoszą się do kotłów. Czytając uchwałę mamy jedynie informację,, że Ekoprojekt mają posiadać instalacje oddane do eksploatacji po dniu 30 czerwca 2018 r, z czego wynika, że tych starszych można używać bez ograniczeń. Jednak według przedstawianej na stronie Czyste Zasady interpretacji w module FAQ podany jest termin na wymianę kominka do 1 lipca 2024. Niestety nie wynika to z uchwały antysmogowej.... 

Prawdopodobnie w wielu województwach wydłużone zostaną terminy na wymianę kominków

Specjaliści branżowi spodziewają się, że w wielu województwach w związku z aktualizacją wielu Programów Ochrony Powietrza będących podstawą uchwał antysmogowych w tych kwestiach nastąpią zmiany, a terminy na wymianę kominków nie spełniających Ekoprojektu - również ze względu na zmienioną sytuację energetyczną i geopolityczną - zostaną wydłużone. Takie wnioski o wydłużenie terminów były zgłaszane między innymi na Mazowszu, gdzie termin na wymianę był do 1 stycznia 2023 roku. 

 

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org


Podziel się
Oceń

Reklama ADS4media - platforma content marketingowa dla wydawców i reklamodawców