Reklama

PROlog: WIOSNA NASZA!

Nie ma co ukrywać, ogrzewanie drewnem i pelletami od kilku ładnych lat nie ma najlepszych notowań u tzw. decydentów. O ile jeszcze stosowanie drewna w „kopciuchach” jest akceptowane, a nawet zalecane (bo przecież ogrzewać się trzeba wszystkim, z wyjątkiem opon), to w pewnych kręgach polityków kominki nadal postrzegane są jako „zbytek” klasy średniej, zatruwający powietrze całej reszcie porządnych obywateli i winne są one smogowi.
PROlog: WIOSNA NASZA!

Na brak zamówień nie narzekają również instalatorzy piecyków i kominków na drewno oraz liczna wiąż grupa zdunów. 

Po okresie, w którym wydawało się, że kominki same się sprzedają, i zastoju spowodowanym pandemią Covid-19 przebudziły się nie tylko kominkowe firmy, ale też organizacje branżowe. Od ponad 32 lat jestem obecny w kominkowej branży i muszę przyznać,  że to, co działo się „ z kominkami” przez ostatnie pół roku jest imponujące!!! Dzięki wielkiej mobilizacji całej branży udało się powstrzymać absurdalny nakaz eliminacji wszelkich kominków w przypadku korzystania z programu Czyste Powietrze. 

Kilka spotkań, które w sejmowych kuluarach zorganizowali przedstawiciele organizacji branżowych, pozwoliło na przekazanie rzeczowych odpowiedzi  na dyskryminujące kominki i drewno propozycje. Idąc dalej, przedstawiciele polskich organizacji trafili nawet do Brukseli i aktywnie uczestniczyli w konsultacjach unijnych w sprawie proponowanych zmian w Ekoprojekcie.

Konferencje, wystąpienia i dyskusje w kuluarach to tylko część wiosennej aktywności branży... Na kilku krajowych imprezach targowych pojawiły się również w tym roku Strefy Ognia inspirowane przez Świat Kominków. Tysiące osób na imprezach wystawienniczych w Kielcach, Nadarzynie, Poznaniu czy Wrocławiu mogło zobaczyć najnowsze rozwiązania kominkowe do wnętrz i ogrodów,  które są dostępne u polskich producentów i dystrybutorów. W przypadku Targów Domów Modułowych i Szkieletowych w Poznaniu był to największy w tym roku pokaz kominków „ w akacji” – a nic tak dobrze nie promuje kominka i pieca, jak realny ogień i odczuwalne fizycznie ciepło.

Na tym nie koniec wiosennej aktywności kominkowych firm i organizacji, bo nowoczesne polskie urządzenia grzewcze –  nie tylko piecyki, kominkowe wkłady, kominki i ogrzewacze ogrodowe, ale także kotły na pellety i drewno – można było w tym roku zobaczyć na wielu ważnych imprezach zagranicznych, na których obecny był tez zespól Świata Kominków ze specjalnym wydawnictwem promującym polskie kominki i kotly na biomasę Made in Polad 2025. Nnaszej „liście obecności” byla m.in.: Infotherma w Czechach, ISH w Niemczech, BePositive we Francji, Expobiomasa w Hiszpanii.

Liczne polskie produkty branży grzewczej były też obecne na największych w tym roku kominkowych targach  World Of Fireplaces w Lipsku. W towarzystwie kominków z całej Europy, wśród 340 wystawców spotkać można było kilkunastu producentów z Polski. Był tam też nie tylko Made in Poland 2025, ale i odbyła się „eksportowa” gala wręczenia Płomieni Roku Świata Kominków.

 

„Wiosna nasza” i co dalej?

 

Śmiało można stwierdzić, że „Wiosna była nasza”. Teraz jednak rozpoczęło się lato i z niecierpliwością czekamy na jesień oraz zimę i wymierne efekty wiosennej nadzwyczajnej aktywności kominkowej branży. Mam nadzieję, że cała ta wielka praca, te liczne ekspozycje, obecność na ważnych imprezach i rzeczowe wypowiedzi przyniosą efekty w postaci pozytywnego spojrzenia na kominki i drewno przez krajowych centralnych  i lokalnych decydentów. Nie bez znaczenia jest też polski głos w Unii Europejskiej dotyczący planowanych zmian w Ekoprojekcie.

Mam nadzieję, że firmy również zostaną wynagrodzone za swoją aktywność zdecydowanie większą ilością zamówień od spragnionych udomowionego ognia inwestorów.

ZOBACZ POPRZEDNI PROLOG

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama