Reklama

Historie z ogniem

W tym dziale znajdziesz artykuły o:

  • stare, zabytkowe piece kaflowe
  • kafle malowane, kafle zdobione, unikatowe, zabytkowe
  • zabytkowe kominki
  • kominkowe i piecowe ciekawostki
  • pałace, dwory, zamki z kominkami i piecami kaflowymi
Ogień Niepodległej - Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Ogień Niepodległej - Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów. Tym razem zachęcamy do zapoznania się z materiałem o Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

06.09.2018 00:00
Ogień Niepodległej - Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
Ogień Niepodległej - Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem o Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

30.08.2018 00:00
Ogień Niepodległej - Pałac Lubostroń
Ogień Niepodległej - Pałac Lubostroń

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem o Pałacu Lubostroń.

27.08.2018 00:00
Cesarska kaflowa manufaktura
Cesarska kaflowa manufaktura

W niewielkim austriackim miasteczku Steyr zatrzymać powinien się każdy wytrawny „piecuch” – tutejsza manufaktura Sommerhuber ma ponad pięćset lat i tytuł… nadwornego dostawcy cesarskiego dworu. Od wieków pozostaje też własnością tej samej rodziny.

01.06.2018 00:00
Kominkowe żarty
Kominkowe żarty

Zapraszamy do zapoznania się z żartami, które pochodzą z konkursu świątecznego z okazji Prima Aprilis zorganizowanego na fanpage'u magazynu "Świat Kominków", w których kominek występuję w roli głównej. Prima Aprilis to dzień żartów obchodzony w wielu krajach pierwszego dnia kwietnia. Tradycja nakazuje, by w tym dniu robić sobie żarty, nabierać się nawzajem, prowokować żartobliwe sytuacje czy celowo wprowadzać się w błąd.

09.04.2018 00:00
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Piękne kominki na zamku w Gołuchowie
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Piękne kominki na zamku w Gołuchowie

Są takie miejsca, których nie trzeba reklamować. Należy do nich znany zamek w Gołuchowie, w woj. wielkopolskim. Jest to kilkukondygnacyjna budowla obronna zbudowana w okresie renesansu, która dziś stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

15.11.2017 00:00
PIECOBLOG: W poszukiwaniu kaszubskich pieców ludowych
PIECOBLOG: W poszukiwaniu kaszubskich pieców ludowych

Piece ludowe wywodziły się przeważnie z pieców barokowych. Już od XVIII w., a nawet od XVII w., znane były piece ludowe, do budowania których stosowano kafle malowane ręcznie. Przedstawiane na nich motywy zdobnicze zależały od regionu i typowego dla niego ludowego wzornictwa. Warsztaty specjalizujące się w tego rodzaju wytwórczości działały na Mazurach, Kaszubach, Pomorzu, w Małopolsce, na Huculszczyznie i na Śląsku.

09.11.2017 00:00
Rekonstrukcja pieców do Muzeum Pałacu w Rogalinie
Rekonstrukcja pieców do Muzeum Pałacu w Rogalinie

Jednym z większych zadań w czasie ostatniej rewaloryzacji pałacu Raczyńskich w Rogalinie było przywrócenie jakże ważnego, użytkowo-dekoracyjnego elementu wnętrz, jakim były piece i kominki. Konserwację czterech zachowanych pieców wykonała gdańska pracownia Marii i Marka Sieńkowskich, znana m.in. z konserwacji „króla pieców” w Dworze Artusa. Natomiast wykonaną w rekordowo krótkim czasie piętnastu miesięcy rekonstrukcję czternastu pieców wykonała białostocka Kaflarnia "Kafel-Kar".

13.09.2017 00:00
Spotkanie z Igorem Kuzniecowem
Spotkanie z Igorem Kuzniecowem

Technologia Kuzniecowa, zarówno pod względem czystości spalania, jak i możliwości konstrukcji pieców, bije na łeb wyobrażenia o zawodzie zduna. Obserwacja przez lata zachowań gazów wytwarzanych podczas palenia drewna, doprowadziła do powstania teorii swobodnego ruch gazów. Teoria ta i dalsze obserwacje wykorzystywane są podczas budowy pieca. Wiedza ta pozwala budować potężne obiekty, kilka razy większe od konstrukcji kanałowych, mogące samodzielnie ogrzewać duże sale czy nawet kościół.

23.06.2016 00:00
Mój pierwszy wyjazd do kaflarni
Mój pierwszy wyjazd do kaflarni

Jako osoba nowa w redakcji mam okazję odwiedzać miejsca związane w branżą kominkową, które do tej pory nie były mi znane. Ostatnio miałam przyjemność zwiedzać siedzibę kaflarni Kafel – Kar.

31.05.2016 00:00
Pałac Walewice, Kominki  i Piece kaflowe z czasów Pani Walewskiej
Pałac Walewice, Kominki i Piece kaflowe z czasów Pani Walewskiej

Czego możemy spodziewać się więcej w tym historycznym miejscu? Nie szukamy przecież ducha Marysieńki czy Napoleona, ale… Wiele pamiątek w pałacowych pomieszczeniach nawiązuje do tej pary. Są portrety kochanków, meble z epoki, rzeźby, wazy… i dwa oryginalne XVIII-wieczne kominki. Jeśli spodziewacie się zapierających dech urządzeń grzewczych, to możecie się lekko rozczarować. Oba paleniska kominkowe są niewielkie, ale podobnie jak piece kaflowe piękne.

24.05.2016 00:00
Kamienne cuda
Kamienne cuda

Beskidy, malownicze okolice Dukli – tu mieszka Janusz Wrzecionko, nazywany przez wszystkich Jasiem. To wyjątkowy artysta zajmujący się rzeźbą, robieniem drewnianych mebli, przede wszystkim jednak budowaniem niezwykłych kamiennych pieców i kominków.

22.01.2016 00:00
Reklama
Przeczytaj także
Reklama