Reklama

Historie z ogniem

W tym dziale znajdziesz artykuły o:

  • stare, zabytkowe piece kaflowe
  • kafle malowane, kafle zdobione, unikatowe, zabytkowe
  • zabytkowe kominki
  • kominkowe i piecowe ciekawostki
  • pałace, dwory, zamki z kominkami i piecami kaflowymi
Spotkanie z Igorem Kuzniecowem
Spotkanie z Igorem Kuzniecowem

Technologia Kuzniecowa, zarówno pod względem czystości spalania, jak i możliwości konstrukcji pieców, bije na łeb wyobrażenia o zawodzie zduna. Obserwacja przez lata zachowań gazów wytwarzanych podczas palenia drewna, doprowadziła do powstania teorii swobodnego ruch gazów. Teoria ta i dalsze obserwacje wykorzystywane są podczas budowy pieca. Wiedza ta pozwala budować potężne obiekty, kilka razy większe od konstrukcji kanałowych, mogące samodzielnie ogrzewać duże sale czy nawet kościół.

23.06.2016 00:00
Mój pierwszy wyjazd do kaflarni
Mój pierwszy wyjazd do kaflarni

Jako osoba nowa w redakcji mam okazję odwiedzać miejsca związane w branżą kominkową, które do tej pory nie były mi znane. Ostatnio miałam przyjemność zwiedzać siedzibę kaflarni Kafel – Kar.

31.05.2016 00:00
Pałac Walewice, Kominki  i Piece kaflowe z czasów Pani Walewskiej
Pałac Walewice, Kominki i Piece kaflowe z czasów Pani Walewskiej

Czego możemy spodziewać się więcej w tym historycznym miejscu? Nie szukamy przecież ducha Marysieńki czy Napoleona, ale… Wiele pamiątek w pałacowych pomieszczeniach nawiązuje do tej pary. Są portrety kochanków, meble z epoki, rzeźby, wazy… i dwa oryginalne XVIII-wieczne kominki. Jeśli spodziewacie się zapierających dech urządzeń grzewczych, to możecie się lekko rozczarować. Oba paleniska kominkowe są niewielkie, ale podobnie jak piece kaflowe piękne.

24.05.2016 00:00
Kamienne cuda
Kamienne cuda

Beskidy, malownicze okolice Dukli – tu mieszka Janusz Wrzecionko, nazywany przez wszystkich Jasiem. To wyjątkowy artysta zajmujący się rzeźbą, robieniem drewnianych mebli, przede wszystkim jednak budowaniem niezwykłych kamiennych pieców i kominków.

22.01.2016 00:00
W poszukiwaniu stylu narodowego
W poszukiwaniu stylu narodowego

Czy o kominku można i wypada mówić w kontekście narodowym? Był i jest on przecież urządzeniem do grzania, dla wszystkich. A jednak były lata, gdy zastanawiano się nad tym, czy przypadkiem nie zachować w polskiej tradycji kominków opalanych drewnem, wypieranych przez urządzenia opalane węglem z Niemiec, Anglii czy Francji.

10.11.2015 00:00
Żywy duch Kozłówki
Żywy duch Kozłówki

Z każdym krokiem w głąb przepysznych wnętrz pałacu w Kozłówce coraz trudniej oprzeć się złudzeniu, że Zamoyscy wciąż tu są, i nawet jeśli hrabiostwo nie wita nas w przestronnej sieni, to gdzieś, na którymś stoliku stać powinna jeszcze gorąca filiżanka kawy, gdzieś pewnie leży niedokończona serwetka, wciąż tli się wykwintne cygaro…

15.09.2015 00:00
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Niespodzianka w skrzynce pocztowej… Piece Szrajbera!
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Niespodzianka w skrzynce pocztowej… Piece Szrajbera!

Pewnego dnia otworzyłem skrzynkę pocztową, a w niej koperta. :-) To niespodzianka od Pana Zbigniewa Muszkieta…

08.12.2014 00:00
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Tymczasem w Gorzanowie
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Tymczasem w Gorzanowie

Jest taki pałac, który przeszedł w swej historii wiele… Dziś jest przywracany do dawnej świetności…

01.12.2014 00:00
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Kominki w pałacu w Goszczu
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Kominki w pałacu w Goszczu

Bywam w różnych miejscach, które mnie zachwycają… To jednak było wyjątkowe, ponieważ poza zachwytem wywołało wielki smutek. Chodzi o ruiny przepięknego pałacu w Goszczu (niem. Goschütz), w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, gminie Twardogóra.

24.11.2014 00:00
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Na Pomorzu w 1929 roku
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Na Pomorzu w 1929 roku

Na Pomorzu w 1929 roku.

17.11.2014 00:00
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Secesja i eklektyzm na płytkach ceramicznych
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Secesja i eklektyzm na płytkach ceramicznych

Jakiś czas temu buszując po Berlinie trafiłem do niezwykłego miejsca… Aż dech zaparło… W pięknej galerii w centrum miasta można było się cofnąć o 100 lat. To ekspozycja firmy Golem, produkującej nowe płytki ścienne i podłogowe według starej receptury i dawnych wzorów.

12.11.2014 00:00
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: „Zduńska perełka” w Zamku w Chróścinie
ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: „Zduńska perełka” w Zamku w Chróścinie

Każdy prawdziwy turysta dysponujący chwilą czasu, gdy widzi tablicę z napisem: ZAMEK, zapewne bez wahania zjeżdża z głównej trasy. Tak było i tym razem. Kiepska nawierzchnia, kawałek lasu i… piękny zameczek. To Chróścin w gminie Bolesławiec w woj. łódzkim. Dotąd nic nie wiedziałem o tym obiekcie, lecz intuicja podpowiadała, że znajdę tam „zduńską perełkę”.

03.11.2014 00:00
Reklama
Przeczytaj także
Reklama