Są piecyki małe, są też piecyki o zwiększonych możliwościach akumulacyjnych, gdzie nie ma konieczności częstego uzupełniania opału. Dla tych, dla których rozmiar wciąż ma znaczenie, są piecyki, które wielkością paleniska i powierzchnią oszkloną nie odbiegają od przeciętnych wkładów kominkowych.
Więcej informacji i inspiracji dotyczących kominkowych piecyków wolnostojących na drewno i pellety znajdziesz w dziale PIECYKI.
Więcej informacji i inspiracji znajdziesz w dziele PIECYKI WOLNOSTOJĄCE – piecyki kominkowe na drewno i pellety
Wybór piecyków jest bardzo duży, a polskie piecyki reprezentują dobry poziom techniczny i estetyczny. Drewno, paliwo do piecyka, nie jest problemem, a w razie czego można też kupić brykiet drzewny. Na polskim rynku już od kilku lat obecne są piecyki na pellety, ekologiczny granulat drzewny. Wprawdzie specyfika techniczna tych ogrzewaczy sprawia, że w zasadzie jest tylko jeden polski producent, jednak nie brakuje atrakcyjnie wycenionych urządzeń z Unii Europejskiej, głównie z Włoch, jak i z Serbii czy Turcji. Najważniejszy w przypadku piecyka na pellety jest wiarygodny serwis, bo są to dość skomplikowane urządzenia w porównaniu z piecykami na drewno. Istotna jest też jakość pelletu i – jak się okazało – jego stabilna cena. Jakiś czas temu wysoka cena pelletu niemal całkowicie wstrzymała sprzedaż kotłów na pellet, a także przyhamowała sprzedaż małych piecyków. Teraz, na szczęście, wszystko idzie w dobra stronę.
 (Copy).jpg)
Niewątpliwą zaletą piecyków na pellet jest możliwość wielogodzinnej, bezobsługowej pracy, bo pellety pobierane są samoczynnie ze zbiornika o pojemności kilkunastu lub kilkudziesięciu kilogramów granulatu. Chociaż producenci nad tym intensywnie pracują, to jednak wciąż trudno jest o piecyk, który spala granulat tak ładnie jak drewno. Coś za coś po prostu.
Połączenie zalet obu rozwiązań, paleniska na drewno z naturalnym, ładnym płomieniem i na pellety, automatycznie funkcjonującego przez wiele godzin, było tak kuszące, że udało się to rozwiązać nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale w postaci konkretnych dwupaliwowych modeli, które są dostępne w handlu. Gdy palimy drewnem, mamy piękny widok ognia. Mamy też w jakiejś awaryjnej sytuacji możliwość stosowania dostępnego „pod ręką” paliwa, czyli wszystkiego, oprócz opon – rzecz jasna. Ale gdy nie chce nam się bawić w palacza, brak nam czasu na to lub chodzi o dłuższe ogrzewanie bez ingerencji, palimy pelletami i ujawniają się wtedy wszystkie zalety tego rozwiązania, jak wielogodzinne działanie z możliwością zdalnego sterowania za pomocą wi-fi.
 (Copy).jpg)
Zwykle palenie drewna i pelletu odbywa się w tym samym palenisku, ale są wyjątki, jak propozycja marki Klover, gdzie dwa paleniska sąsiadują ze sobą, czy włoskiej marki Ungaro, gdzie jedno palenisko jest nad drugim. Liczba piecyków dwupaliwowych, z których wiele dostępnych jest również na polskim rynku, zwiększa się co roku. Dla tych, którzy chcą mieć i piecyk na tzw. wszelki wypadek, i wygodne niedrogie urządzenie do dogrzewania, piecyk dwupaliwowy może być dobrym rozwiązaniem.
Tylko wśród tegorocznych dziesięciu nominowanych do nagrody Płomień Roku produktów były aż cztery piecyki dwupaliwowe. Jeden z nich, dwupaliwowy piecyk LIBERA firmy Nobis, otrzymał nagrodę PŁOMIEŃ ROKU 2025 Świata Kominków.
Jeśli posiadasz lub zamierzasz zainstalować w swoim domu pompę ciepła lub/i fotowoltaikę, a nawet masz kondensacyjny kocioł gazowy, który jeszcze rok temu był dotowany, nie rezygnuj z kominka czy piecyka. Nie wierz, że są to przestarzałe urządzenia. Sezonowane drewno i certyfikowany pellet to ekologiczne paliwa. Piecyk lub wkład kominkowy, które spełniają wymogi Ekoprojektu, to urządzenie niskoemisyjne. Możliwości wyboru urządzeń i rozwiązań jest wielki. Pokazaliśmy tylko kilka propozycji, które w niczym nie kolidują z pompami ciepła czy fotowoltaiką, mogą je uzupełniać w sytuacjach awaryjnych, a nawet potrafią z nimi doskonale współpracować. Zrób w swoim domu miejsce dla kominka!