Reklama

Ogień Niepodległej - Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów. Tym razem zachęcamy do zapoznania się z materiałem o Zamku w Pszczynie.
Ogień Niepodległej - Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.  

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Przepych, blask – to pierwsze dominujące wrażenie tuż po przekroczeniu progu rezydencji w Pszczynie. W utworzonym tu muzeum zachowało się 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu XIX i XX wieku, ukazując prawdziwą magnacką rezydencję.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Kominki, piece kominkowe i piece pojawiały się wraz z kolejnymi przebudowami, którym poddawana była rezydencja. Każda z nich była opracowana i udokumentowana z charakterystycznym dla Pszczyny porządkiem. Najstarsze dane na temat kilku zamkowych kominków pochodzą z końca XVII wieku i są to głównie zapiski dotyczące prac kominiarskich. Wiadomo, że już wtedy były w rezydencji i piece. Wszystkie podobne do siebie – prostokątne, o tych samych wymiarach, lokowane w narożnikach od strony krużganków, tak jak kominki. Ciekawostką jest, że do palenisk opał dokładano właśnie od strony krużganków przez znajdujące się tu niewielkie komórki, nie brudząc i nie rozprzestrzeniając po komnatach zapachu dymu.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Wśród różnorodnie oprawionych pszczyńskich palenisk warto zwrócić uwagę również na piękny biało-niebieski pieco-kominek znajdujący się na drugim piętrze zamku. Przyglądając się bacznie, wśród motywów na jego kaflach odnajdziemy sceny z bajek La Fontaine’a.

Tekst: Agnieszka Krysa, zdjęcia: Marta Zionkowska, Muzeum Zamkowe w Pszczynie Piotr Kłosek Photography

Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków". 

Do odwiedzenia Zamku w Pszczynie zapraszają Agnieszka i Dariusz Nasińscy, właściciele firmy Hajduk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

ul. Brama Wybrańców 1, 43-200 Pszczyna

tel. 32 210 30 37

www.zamek-pszczyna.pl

Projekt zrealizowany przez magazyn polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama