Reklama
News will be here

Ogień Niepodległej - Wrocław

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów. Tym razem zachęcamy do zapoznania się z materiałem o wrocławskich piecach i kominkach.
Ogień Niepodległej - Wrocław
Wrocław

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.  

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

kominek portalowy biały

Piece pojawiły się na Śląsku w XIII wieku, a więc niemal sto lat wcześniej niż na pozostałych ziemiach polskich. W tym czasie korzystano głównie z systemu ogrzewania ciepłym powietrzem, a także – od średniowiecza – w użyciu były kominki, które zwłaszcza w renesansowych dworach i barokowych pałacach były ważnym elementem wystroju wnętrz. Jednak to piece, ze względu na walory użytkowe i dekoracyjne, były od XIV aż do połowy XX wieku najpowszechniej stosowanym urządzeniem grzewczym.

Po drugiej wojnie światowej niewiele pieców sprzed XIX stulecia zachowało się we Wrocławiu w pierwotnym miejscu. Jednym z nielicznych wyjątków jest okazały piec kaflowy z 2. połowy XVII wieku, który do dziś zdobi Izbę Radnych wrocławskiego ratusza. 

piec kaflowy

Zabytkowe piece i kafle z terenu Śląska i Wrocławia znajdują się obecnie głównie w zbiorach muzealnych. W 1965 roku założono Muzeum Architektury, które od początku swego istnienia gromadziło kafle, piece ceramiczne i żeliwne, drzwiczki piecowe oraz kominki. Najstarszy kompletny piec pochodzi z końca XVIII wieku z pałacu w Mańczycach. Trzon kolekcji stanowią jednak piece kaflowe i żeliwne z XIX i pierwszej połowy XX wieku prezentowane na stałej wystawie „Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku”.

Tekst: Beata Fekecz-Tomaszewska 
Zdjęcia: Mirosław Łanowiecki, Marta Zionkowska

Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków". 

Do odwiedzenia Wrocławia zaprasza Jerzy Tatarek, właściciel firmy Tatarek

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Architektury we Wrocławiu

50-156 Wrocław, Bernardyńska 5

tel. 71 344 82 79,

www.ma.wroc.pl

Muzeum Miejskie Wrocławia

50-107 Wrocław

Sukiennice 14/15

tel. 71 347 16 90

www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl

Projekt zrealizowany przez magazyn polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama