Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.
„Sobie, Przyjaciołom i Potomnym 1800” – brzmi napis na głównym portyku, a uzupełniają go słowa Wergiliusza: „Tu bezpiecznie przed niebezpieczeństwami życia” – tak do odwiedzenia swego „lubego ustronia” zachęca sam fundator pałacu, Fryderyk Skórzewski.
Pałac w Lubostroniu polecał w swych listach do brata sam Adam Mickiewicz – czy możliwa jest lepsza rekomendacja?

Chociaż funkcje mieszkalne nie były tu najważniejsze, przemierzając pałacowe wnętrza wyczuwa się również ciepłą, domową atmosferę. To zasługa m.in. kolekcji zgromadzonych tu pieców. Bliźniacze, usytuowane w specjalnych niszach westybulu, eksponują popiersia Skórzewskich i budują powagę miejsca, otwierając całą galerię różnorodnych urządzeń kaflowych. Mimo że wszystkie pochodzą z tego samego okresu, różnią się budową, stylem, dekoracją – od jedno-, dwu- i trójskrzyniowych o kształtach okrągłych, prostokątnych, w stylu klasycystycznym, neobarokowym, eklektycznym, z kafli gładkich i reliefowych, w palecie barw od bieli po granat i brąz.
Tekst: Agnieszka Krysa, Zdjęcia: Marta Zionkowska
Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków".
Do odwiedzenia Pałacu Lubostroń zapraszają Jarosław i Lidia Kokoszkowie, właściciele firmy Kokoszka-Lotz

Pałac Lubostroń
Samorządowa Instytucja Kultury
89-210 Łabiszyn, Lubostroń
tel. 52 384 46 23

Projekt zrealizowany przez magazyn polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych
