Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.
Wśród rezydencji położonych na terenie Wielkopolski, do najciekawszych należy założenie pałacowo-parkowe w Dobrzycy. Zachowany w bardzo dobrym stanie pałac wraz z dziesięciohektarowym parkiem i unikalnymi zabudowaniami sprawia, że dobrzycką rezydencję określa się mianem „Wielkopolskich Łazienek”.

Historia pałacu sięga średniowiecza. Dobrzycę i jej właścicieli, Dobrzyckich herbu Leszczyc, wzmiankuje się po raz pierwszy w 1327 roku. Pałac po drugiej wojnie światowej użytkowano na różne sposoby: od magazynu, poprzez szkołę, aż po mieszkania lokatorskie. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku w Dobrzycy utworzono muzeum, które od końca 2009 roku funkcjonuje jako Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy.
O wyjątkowości rezydencji decydują jej wnętrza, udekorowane wysokiej klasy polichromiami i sztukateriami oraz wyposażone w zabytkowe piece i kominki.
Tekst: Andrzej Filipiak, Zdjęcia: Marta Zionkowska
Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków".
Do odwiedzenia Pałacu Lubostroń zaprasza Robert Dziubeła, właściciel firmy Defro Home

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
Zespół Pałacowo-Parkowy
ul. Pleszewska 5, 63-330 Dobrzyca
tel. 62 741 30 39

Projekt zrealizowany przez magazyn polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych
