Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Początki monumentalnej budowli Zamku Książ sięgają XIII wieku, co mimo stuleci wciąż wyczuwa się w atmosferze zamku. Przez 300 lat od czasu powstania jego surowy gmach znajdował się we władaniu Polaków, Czechów i Niemców. W roku 1509 zamek nabyli Hochbergowie, w rękach których zmieniał się i rozkwitał wraz z rosnącą pozycją i majątkiem swych właścicieli. Najbardziej znaną panią Książa była Mary Teresa Oliwia Cornwallis-West z rodu Delawarr, zwana Daisy. To dzięki niej zamek naznaczony został królewskim splendorem.
Miarą ówczesnego przepychu były chociażby kominki, których w rezydencji naliczono imponującą liczbę – trzystu(!). Niestety, z tej rekordowej, również jak na owe czasy ilości, do dziś zachowało się ich jedynie czterdzieści.
.jpg)
Niewątpliwie wizytówką zamku są dziś dwa bliźniacze portale w najpiękniejszej z sal, zwanej Salą Maksymiliana. Przepastne, z marmuru o nietypowej barwie, posiadają charakterystyczny rys – łukowate wygięcie portalu. Tak ukształtowane kominki zdobią również salę czerwoną i salon zielony oraz niektóre z pomieszczeń nieudostępnionego turystom trzeciego piętra zamku.
Tekst: Agnieszka Krysa
Zdjęcia: Marta Zionkowska, Zamek Książ
Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków".
Do odwiedzenia Zamku Książ zaprasza Piotr Wentlant, właściciel firmy Wentor

Zamek Książ
ul. Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych
tel. 74 664 38 34

Projekt zrealizowany przez magazyn polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych