Reklama

Ogień Niepodległej - Zamek Książąt Sułkowskich

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów. Tym razem zachęcamy do zapoznania się z materiałem o Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej.
Ogień Niepodległej - Zamek Książąt Sułkowskich
Zamek Książąt Sułkowskich

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.  

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

piec kaflowy w Zamku Książąt Sułkowskich

W centrum miasta, na niewielkim wzniesieniu, usytuowany jest okazały gmach – zamek książąt Sułkowskich. Jest to siedziba Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej – czteroskrzydłowy budynek z dwiema wieżami i przylegającą od wschodu kaplicą, którego początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku. Obecny kształt otrzymał podczas ostatniej, kompleksowej przebudowy, przeprowadzonej przez Johanna Pötzelmeyera w połowie XIX wieku na zlecenie administratora dóbr książęcych – Ludwika Sułkowskiego. 

Do architektonicznej spuścizny zamku należą, pozostawione w przestrzeni wystawienniczej bielskiego muzeum, piece kaflowe o cechach rokokowych, neorokokowych, klasycystycznych i secesyjnych. W zbiorach można znaleźć także ciekawe kafle, jak: kafel naczyniowo-garnkowy z XIV wieku czy piętnastowieczne kafle figuralne o motywach rycerskich i biblijnych. 

piec kaflowy w Zamku Książąt Sułkowskich

Najstarszym z pieców jest piec rokokowy z seledynowych kafli pokrytych plastycznym ornamentem rocaillowym. To dwukondygnacyjna konstrukcja umieszczona na pięciu mosiężnych nóżkach, z rozbudowanym zwieńczeniem, z poszczególnymi kondygnacjami rozdzielonymi wydatnym gzymsem, z wolutowymi spływami na narożach. Ten osiemnastowieczny piec (użytkowany jeszcze w drugiej połowie XX wieku, podobnie jak i inne piece w zamku) jest ozdobą największej i najbardziej reprezentacyjnej sali, pełniącej niegdyś funkcję sali balowej. 

Tekst: Teresa Dudek-Bujarek 
Zdjęcia: Marta Zionkowska

Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków". 

Do odwiedzenia Zamku Książąt Sułkowskich zapraszają Szymon Waligóra z małżonką, właściciele firmy Systemy Kominkowe Waligóra

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej - Zamek Książąt Sułkowskich

ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała

tel. 33 811 10 35

https://muzeum.bielsko.pl

 

Projekt zrealizowany przez magazyn polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama