Reklama

Ogień Niepodległej - Gdańsk

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów. Tym razem zachęcamy do zapoznania się z materiałem o gdańskim Dworem Artusa i Domem Uphagena.
Ogień Niepodległej - Gdańsk
Gdańsk

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości magazyn "Świat Kominków" przygotował wyjątkowy projekt "Ogień Niepodległej". W numerze 2-3/2018 magazynu przedstawione zostało pozostawione przez naszych przodków dziedzictwo, w którym istotny jest ogień i związana z nim kultura. W przygotowanych przez redakcję czternastu artykułach zaprezentowanych zostało 16 muzealnych obiektów, których wnętrza były świadkami naszej historii i w których dużą rolę odgrywają piece i kominki.  

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Odwiedzając miasto Neptuna, atmosferą niczym nieograniczonej wolności odetchniemy, spacerując romantyczną, pełną zakochanych par alejką wzdłuż Motławy czy mijając kolorowy tłum na ulicy Długiej. Nie łudźmy się, tylko znikoma, wręcz niezauważalna część turystów przyjeżdża tu po to, aby obejrzeć tutejsze kominki i piece. Skryte pod dachem paleniska giną wśród gdańskich atrakcji. A szkoda, bo niepospolite, bogate i piękne są ciekawym kluczem do poznania tego miasta.

piec kaflowy ozdobny

Wnętrze kamienicy znajdującej się tuż za skamieniałą sylwetką Neptuna przed wiekami było dla gdańszczan tym, czym dziś są otaczające rynek kawiarniane ogródki. Powstały w XIV wieku Dwór Artusa to dawna siedziba bractw kupieckich. Nazwa i idea, tych istniejących w całej ówczesnej Europie Zachodniej szczególnych miejsc, inspirowana była legendą o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu. Zbierający się tu kupcy załatwiali rozliczne interesy, biesiadując w najlepsze przy suto zastawionych stołach. Atmosferę podgrzewało strumieniami lejące się wino, a w Gdańsku również towarzyszący biesiadnikom niemy świadek – usytuowany w rogu przestronnej sali, unikatowy wielki piec. Do dziś jego monumentalna, mierząca ponad dziesięć metrów wysokości bryła jest jednym z najwspanialszych urządzeń grzewczych zachowanych w zabytkowych wnętrzach na terenie całej Europy. „Król wszystkich pieców” – jak mówią i piszą o nim znawcy tematu – powstał w 1545 roku, wzniesiony przez mistrza garncarskiego Georga Stelznera.

biało-niebieski piec kaflowy

Nieopodal kamienicy „króla wszystkich pieców” znajduje się stary, mieszczański dom rodzinny, pod muzealnym szyldem prezentujący wnętrza pochodzące z końca XVIII wieku. Choć wnętrza budynku, niestety, po pożarze w 1945 roku wymagały rekonstrukcji, wśród oryginalnego wyposażenia, dzięki wcześniejszemu demontażowi, zachowały się jednak cztery piece. Utrzymane w jasnej kolorystyce, malowane, z charakterystyczną niszą i nóżkami, dodają uroku odtworzonym z pietyzmem wnętrzom. 

Tekst: Agnieszka Krysa, Zdjęcia:Marta Zionkowska

Pełna wersja artykułu w numerze 2-3/2018 "Świata Kominków". 

Do odwiedzenia Gdańska zaprasza Michał Piegat, właściciel firmy Arysto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dwór Artusa

ul. Długi Targ 43/44, 80-831 Gdańsk

tel. 789 449 654

https://muzeumgdansk.pl/oddzialy-muzeum/dwor-artusa/

Dom Uphagena

ul. Długa 12, 80-827 Gdańsk

tel. 58 573 31 28,

https://muzeumgdansk.pl/oddzialy-muzeum/dom-uphagena/

Projekt zrealizowany przez magazyn polecają: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki Polskie", Cech Zdunów Polskich, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych

             


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama