Reklama

Piece kaflowe

W dziale piece kaflowe piszemy o:

  • piece kaflowe budowane zduńskimi metodami
  • piece kaflowe nowoczesne
  • tradycyjne techniki zduńskie
  • nowoczesna technika zduńska
  • piec kaflowy tradycyjny
  • kafle kominkowe, kafle piecowe, 
  • akumulacyjne piece na drewno
  • piec kaflowy - zdjęcia, aranżacje, inspiracje
Sól w zaprawie zduńskiej - dodatek do gliny?
Sól w zaprawie zduńskiej - dodatek do gliny?

Co zdun to inna technologia. Każdy z nich ma swoje pomysły i doświadczenia, a rzadko się swoją wiedzą dzielą. Wywołując kontrowersyjny temat soli w zaprawie zduńskiej doszukałem się interesującej opinii Dariusza Tyszkiewicza.

02.03.2015 00:00
Piec rakietowy
Piec rakietowy

Wiele się dziś mówi o piecach rakietowych. Czy to nowość czy ekscentryzm? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jednakże oceniając sposób budowy, wykorzystane materiały i osiągi grzewcze należy ten system zaliczyć do zduństwa.

04.02.2015 00:00
Czym się różni zduństwo tradycyjne od nowoczesnego?
Czym się różni zduństwo tradycyjne od nowoczesnego?

Dużo ostatnio mówi się o zduństwie nowoczesnym. Czy to rzeczywiście coś nowego? Wielu fachowców ma na ten temat różną opinię. Poprosiłem w związku z tym o wypowiedź na ten temat Mistrza Zduńskiego, Dariusza Krupę.

13.01.2015 00:00
Porady zduna - o budowie pieców kaflowych
Porady zduna - o budowie pieców kaflowych

Co kraj to obyczaj, co zdun to inna technologia… Podczas budowy urządzenia zduńskiego spotykamy się z przeróżnymi sytuacjami. Co począć? Jak się zachować? Co nam podpowiada doświadczenie? Czy tak możemy? Poprosiliśmy Piotra Strychalskiego - doświadczonego zduna o podzielenie się swoją wiedzą

02.12.2014 00:00
Trochę o szczelności pieca
Trochę o szczelności pieca

Zduństwo ma się nieźle mimo kłód rzucanych pod nogi, gorzej z wiedzą na jego temat. Tradycyjnie postanowiłem co nieco rozjaśnić, sprowokowany „reklamacją” na drugim końcu Wielkopolski. Kawał drogi, na szczęście blisko Rogalina, gdzie w pałacu montowaliśmy piec.

24.11.2014 00:00
Chlapiemy gliną
Chlapiemy gliną

„Widzisz, ucz się, ucz, bo też będziesz zdunem” – powiedziała kiedyś babcia do wnuczka, gdy budowaliśmy piec – z zaangażowaniem opowiadał o swojej pracy Łukasz Rajnert, zdun. Razem z bratem Przemysławem, też zdunem, buduje od kilkunastu lat piece na Pomorzu.

04.11.2014 00:00
Kolorowe piece kaflowe
Kolorowe piece kaflowe

Połączenie koloru i kominka nie musi oznaczać jedynie farby na ścianie czy mocnego akcentu kolorystycznego w postaci ramy paleniska. Wszelkie barwy równie często wykorzystywane są w przypadku pieców kaflowych i samych kafli.

09.10.2014 00:00
Złoto, srebro, metaliczny połysk jako dekoracja kafli
Złoto, srebro, metaliczny połysk jako dekoracja kafli

Wielość wzorów kafli nie dotyczy jedynie ich kształtów czy faktur. Równie dużo zależy od szkliwa. Dostępne dzisiaj szkliwa pozwalają uzyskać ciekawe efekty, a wśród z nich z pewnością zwracają uwagę szkliwa z charakterystycznym metalicznym połyskiem. W ofercie firm można znaleźć kafle w tonacji zimnej i ciepłej. Będą to zatem kafle złote, srebrne, a także w odcieniach brązu czy ciemnego złota.

18.09.2014 00:00
Piece podlaskie
Piece podlaskie

Ich charakterystyczną cechą jest złożoność konstrukcji i wielozadaniowość. Są to urządzenia, które spełniają rolę pieca kuchennego i pokojowego. W rozbudowanych, tradycyjnych bryłach znajdziemy piec chlebowy, piekarnik, płytę grzewczą, „ścianówkę”, ciepłą ścianę oraz zapiecek.

25.08.2014 00:00
Kafle - pomysł na kominek lub piec dla każdego
Kafle - pomysł na kominek lub piec dla każdego

Dla większości z nas kafle kojarzą się z niewielkimi białymi, zielonymi lub brązowymi kafelkami. Jednak prawda jest taka, że asortyment kafli jest olbrzymi a często tylko od nas lub wizji projektanta zależy w jaki sposób wykorzystać ten przyjazny człowiekowi ceramiczny materiał w obudowie pieca lub kominka.

07.07.2014 00:00
Piece odtworzeniowe
Piece odtworzeniowe

W muzeach i pałacach często możemy podziwiać piękne bogato zdobione piece kaflowe sprzed wieków. Niektórzy chcieliby mieć piece o tak wyszukanych formach u siebie w domu. Okazuje się, że jest to możliwe. Istnieją firmy w swojej ofercie mają piece odtworzeniowe, wzorowane na dawnych, zabytkowych urządzeniach.

25.06.2014 00:00
Wkłady piecowe i paleniska szamotowe
Wkłady piecowe i paleniska szamotowe

Wkład piecowy odróżnia się w wielu względach od wkładu kominkowego. Paleniska takie muszą być przystosowane do przyjmowania dużej mocy cieplnej, dlatego ich konstrukcja i wykorzystane materiały powinny być wytrzymałe. Jeśli mamy stalowe paleniska wyłożone szamotem, jeśli nabywcy wielu żeliwnych modeli chcą mieć szamot wewnątrz swoich wkładów, to może by tak pozostać przy samym szamocie? To doprawdy jest kuszące na tyle, że jest grupa producentów materiałów wysokotemperaturowych, która zaprasza po takie rozwiązania palenisk kominkowych i piecowych.

25.11.2013 00:00
Reklama
Przeczytaj także
Reklama