Reklama

Czy to jeszcze piec?

Świat się zmienia. Razem z nim zmieniają się też urządzenia, które nas otaczają, w tym także piece. Oczywiście zwolennicy tradycyjnych wzorów pieców nadal mogą stawiać na klasykę i nic w tym złego. Jednak Ci którzy chcą czegoś innego, nowoczesnego, a co jednocześnie nadal jest piecem - z zachowaniem wszystkich walorów grzewczych jakie daje to urządzenie, mają także coraz większy wybór form i nowoczesnych materiałów wykończeniowych.
Czy to jeszcze piec?
Piec z paleniskiem tunelowym, betonowy bez kafli, Brunner

Świat się zmienia. Razem z nim zmieniają się też urządzenia, które nas otaczają, w tym także piece. Oczywiście zwolennicy tradycyjnych wzorów pieców nadal mogą stawiać na klasykę i nic w tym złego. Jednak Ci, którzy chcą czegoś innego, nowoczesnego, a  jednocześnie co nadal jest piecem - z zachowaniem wszystkich walorów grzewczych jakie daje to urządzenie, mają coraz większy wybór form i nowoczesnych materiałów wykończeniowych. 

Piece kaflowe - współczesne paleniska piecowe

Od kilku lat paleniska piecowe przechodzą metamorfozę i otwierają się coraz bardziej na szerszą, bardziej eksponowaną wizję ognia. Wizja ognia to jest to czego oczekują klienci i w tym kierunku podążają też producenci. Obecnie palenisko piecowe to już nie koniecznie niewielkich rozmiarów palenisko z niewielkim przeszkleniem i małą wizją ognia. Dziś możemy wybierać spośród szerszych formatów, form narożnych lub vis'a;vis. Zastosowanie podwójnych, czy potrójnych przeszkleń czy specjalnych szyb odbijających promieniowanie do wnętrza komory spalania pozwala tworzyć tego rodzaju paleniska. Taki wybór pozwala stworzyć niebanalną, oryginalną i bardzo nowoczesną formę, która na pierwszy rzut oka bliższa jest kominkowi niż piecowi. Dobór paleniska  i rodzaj materiałów zastosowanych do jego zabudowy będzie determinował czy mamy do czynienia z piecem czy z kominkiem.

W przypadku pieców będziemy mieli do czynienia z paleniskami piecowymi lub ceramicznymi paleniskami, które połączone będą z materiałami akumulującymi w swej masie nadwyżki wyprodukowanego ciepła - czyli np. kaflami, które zmagazynują ciepło, by następnie powoli na zasadzie promieniowania podczerwonego oddawać je do pomieszczenia.

Nowoczesne piece kaflowe
Od góry: nowoczesny piec z boczną półką na drewno Brunner;
mały piecyk z klasyczną ramką Sommerhube;
biały piec z owalnymi drzwiami Brunner;
 piec z ławką w ciekawej oprawie Brunner,/Kaufmann Keramik

Nowoczesne kafle na kominek lub piec kaflowy

W ofercie kaflarni obok kafli o tradycyjnych formatach i wzorach znajdziemy także kafle, które bardzo się różnią wyglądem od tradycyjnej ceramiki piecowej. Jednym z przykładów mogą być kafle wielkoformatowe. Dzięki nim jesteśmy w stanie stworzyć ciekawą formę pieca, zupełnie nieprzypominającą tej z pałaców czy dworów. Wybierając gładkie postawimy na minimalizm, ale równie dobrze możemy dodać projektowi charakteru wybierając spośród tych z ciekawą fakturą czy oryginalnym zdobieniem. Takie kafle mogą też imitować inne materiały wykończeniowe jak choćby kamień. Wielkie formaty są kosztowne, ale to nie jedyny wybór jaki mamy. Dizajn współczesnych kafli jest na tyle różnorodny, że i wśród mniejszych formatów znajdziemy kafle o bardzo nowoczesnej stylistyce, co więcej znajdziemy też kafle bardzo małe w formie m.in. w formie wałeczków z których możemy stworzyć oryginalną, trójwymiarową zabudowę kaflową czy oryginalne oparcie ławki. Pamiętajmy przy tym, że zazwyczaj kafle nie są dostępne od ręki a proces ich produkcji trwa do kilku tygodni (podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o dostępność niektórych materiałów zduńskich).

Nowoczesne piece kaflowe
Od lewej: biec kaflowy w kolorze butelkowej zieleni, Kaufmann Keramik;
piec z rdzawo-szarą oprawą z kafli wielkoformatowych,  Ortner;
piec narożny z ławką, której oparcie wyłożone jest zielonymi kaflami,  Ortner;
piec z ciekawą fakturą, Zehendner

Piec kaflowy w zestawie

Tak jak do każdej dziedziny tak i w piecach powstały gotowe propozycje, zestawy palenisko plus dopasowana i zaprojektowana przez specjalistów zabudowa. Wśród tych rozwiązań znaleźć można piękne, śmiałe projekty, które staną się ozdobą każdego wnętrza.

Nie tylko kafle na piec

Współczesne piece nie koniecznie muszą być wykończone kaflami. Do wyboru mamy dużo więcej ciekawych materiałów, jak choćby specjalne tynki, glina czy termobetony. Stworzona na ich bazie forma pieca, nawet jeśli jest to tradycyjny w formie np.: okrąglak jest bardzo nowoczesna i atrakcyjna. A co ważne urządzenie nadal będzie się charakteryzowało walorami grzewczymi pieca.

 Projektowanie pieców współcześnie to wyzwanie. Tak naprawdę od portfela inwestora, doradztwa firmy, wizji osoby projektującej i cierpliwości zależy jak będzie wyglądał nasz piec.  Warto by nie tylko dostarczał nam przyjemnego ciepła, ale i zdobił nasze wnętrze.

Aldona Mazurkiewicz

Nowoczesne piece kaflowe
Od góry: piec kaflowy Rath z efektem trójwymiarowym;
biały, narożny piecyk kaflowy z ławeczką, Sommerhuber;
klasyczny, biały piec bez kafli, Sommerhuber;
piecyk z ławeczką włożoną kaflami, Zehendner
Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Reklama
Reklama