Reklama

Współczesne piece pokojowe: piecokominki na gaz drzewny lub drewno

Współczesne piece pokojowe to piecokominki zasilane gazem drzewnym generowanym z pelletu lub drewnem innowacyjną technologią niskoemisyjnego, neutralnego klimatycznie i niezależnego (od warunków pogodowych i dopływu prądu), które mogą stanowić główne, podstawowe ogrzewanie dla całych domów OZE.
wspolczesne-piece-pokojowe-piecokominki na gaz drzewny

O tradycyjnej, opartej tylko na spalaniu biomasy drzewnej technologii budowy pieców i kominków, branża zduńska wprowadza strzeżoną włoskim patentem, innowacyjną niskoemisyjną technologię OZE, polegającą na spalaniu gazu drzewnego, samoczynnie generowanego z pelletu drzewnego. Pellet nie jest więc, jak w popularnych piecykach, kominkach lub kotłach spalany, lecz zostaje najpierw zgazowany w komorze gazogeneratora zamontowanej poniżej komory paleniska, a w rezultacie na palniku w komorze paleniskowej, spala się już wyłącznie gaz drzewny – dużym, naturalnym płomieniem kominkowego ognia. Cały cykl spalania gazu drzewnego trwa w zależności od typu palnika od 2 do 3 godzin i wystarcza do nagrzania odpowiednio dobranej wielkości masy akumulacyjnej pieca. Atutem tej technologii jest gwarancja niskoemisyjności na poziomie porównywalnym ze spalaniem gazu ziemnego, dodatkowo z zerowym bilansem CO₂, nie powodującym wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Da to możliwość ogrzewania domów również wtedy, kiedy już zostanie zabronione stosowanie jakichkolwiek paliw kopalnych z gazem ziemnym włącznie. W ten sposób branża zduńska przyczynia się do przyspieszenia spełnienia europejskich celów neutralności klimatycznej i transformacji energetycznej, w kierunku rozwoju stosowania „zielonej” energii, poprzez zagospodarowanie biomasy drzewnej – naszego w nadmiarze dostępnego odnawialnego źródła energii – OZE. Technologia zgazowania pelletu i palenia gazem drzewnym może rozpocząć w rzemiośle zduńskim nową erę budowy niskoemisyjnych pieców pokojowych – piecokominków, które zapewniając niezależne od prądu i warunków pogodowych, stabilne i przewidywalne główne źródło ogrzewania całych domów, zachowują równocześnie ozdobną i rekreacyjną funkcję palącego się ognia w kominku.

Więcej ciekawych artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale JAK OGRZAĆ DOM

Zasyp pelletu drzewnego do gazogeneratora odbywa się ręcznie, tylko raz na cały okres grzewczy (8–24 godz.), bez potrzeby zasilania prądem elektrycznym, gdyż nie posiada mechanicznego podajnika tak, jak typowe kotły czy kominki spalające pellet. W ten sposób urządzenie staje się niezależne energetycznie i komfortowe, gdyż pracuje cicho, bez żadnych dodatkowych efektów dźwiękowych. W zależności od zapotrzebowania domu na ciepło, można dobierać i stosować odpowiedniej wielkości typy generatorów gazu i palniki, z potrzebną wielkością załadunku pelletu do zgazowania między 3,8–12 kg (co jest równoważne spaleniu 5−16 kg drewna w kominku). Dopasowując wielkość i ciężar pieca – piecokominka (0,5 – 3 tony) można zapewnić bezobsługowy 8 – 24 godzinny okres grzewczy z rozprowadzeniem ciepła do wszystkich pomieszczeń domu. Pozostające po procesie zgazowania niewielkie ilości popiołu, usuwa się zwykle raz na kilka tygodni, opróżniając szufladkę umieszczoną pod rusztem generatora gazu. W sytuacji braku dostępu do pelletu, urządzenie jako „hybrydowe”, może zostać w łatwy sposób przełączone na tradycyjne spalanie drewna opałowego czy brykietu drzewnego, zachowując jednocześnie emisję na poziomie znacznie poniżej dopuszczalnych granicznych wartości wyznaczanych przez Ekoprojekt jako bezpiecznych dla zdrowia ludzi i środowiska.

Najzdrowsze ciepło i komfortowy – niemal bezobsługowy sposób użytkowania nowej generacji pieców pokojowych – piecokominków spalających gaz drzewny, a opcjonalnie także drewno, zachęca do ich codziennego użytkowania i wykorzystywania jako głównego i podstawowego źródła ciepła dla całego domu, skutecznie zastępując w ten sposób stosowane do tej pory urządzenia spalające paliwa kopalne (węgiel, gaz ziemny, LPG i olej opałowy). Doskonale sprawdza się też podczas nieobecności mieszkańców, dzięki współpracy z pompą ciepła PC lub grzałką elektryczną, choć gwarantuje stabilne ogrzewanie całego domu również przy braku prądu, słońca i w niskich temperaturach.

 

Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych z Krakowa, chcąc upowszechnić wdrażanie nowoczesnych zduńskich technologii grzewczych OZE, organizuje szkolenia branżowe dla budujących piece i kominki. Szczegółowe informacje można uzyskać w biurze Cechu: [email protected], tel. +48 664 058 205.

Jacek Ręka
Starszy Małopolskiego Cechu Zdunów
i Zawodów Pokrewnych


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama