Reklama

Popiół z kominka - nie wyrzucaj, bądź eko i wykorzystaj

Drewno jest szlachetnym materiałem, więc warto go wykorzystać do samego końca, dlatego dowiedz się co robić z popiołem z kominka i oddaj naturze jak najwięcej z tego, co nam ona daje. Bądź eko i nie wyrzucaj popiołu z kominka, tylko go wykorzystaj.
Popiół z kominka - nie wyrzucaj, bądź eko i wykorzystaj
Popiół z kominka

Popiół drzewny zawiera cenne składniki mineralne, które przydadzą się w ogrodzie i w gospodarstwie domowym, dlatego nie warto go wyrzucać, a wręcz przeciwnie – należy go odpowiednio przechować, aby posłużyć się nim o właściwej porze. Najlepiej przechowywać go w wodoszczelnych workach lub pojemnikach, bo suchy nie straci swoich właściwości. Skład każdego popiołu jest nieco inny i zależy od gatunku spalanego drzewa. Świerk jest dobrym źródłem potasu, sosna i dąb dostarczą więcej wapnia. Średnio wapń stanowi od 20% do 50% popiołu drzewnego, potas to od 2% do 9%, krzemionka – około 14%, magnez – od 1% do 5%, a fosfor – od 0,5 do 2%. Jeśli jesteś ogrodnikiem albo chociaż trochę interesujesz się zapotrzebowaniem poszczególnych roślin na minerały, to już przeczuwasz, że mogą one skorzystać z tego źródła.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe

Popiół w ogrodzie i na posesji

Popiół można stosować jako nawóz pod różne rośliny, jak drzewa i krzewy owocowe, warzywa, rośliny ozdobne, czyli rabaty kwiatowe i kwiaty w donicach, a nawet do użyźniania trawnika. Stosowany przy uprawie warzyw i owoców zmniejsza ryzyko występowania chorób, które obniżają plony, na przykład ogranicza wszelkie zgnilizny. Na trawnikach pomaga zwalczać mech. Ponieważ popiół odkwasza podłoże, nie używa się go pod rośliny kwasolubne, jak borówki amerykańskie albo wrzosowate, czyli azalie, rododendrony, kamelie, wrzosy i inne. Jako nawóz popiół drzewny dość szybko uwalnia składniki pokarmowe i wspiera powstawanie próchnicy, sprzyja także dżdżownicom i mikroorganizmom, które ją przetwarzają.

Można go po prostu rozsypać na ściółkę, ale lepszy efekt da przekopanie podłoża na głębokości 10-15 cm. Ponieważ w zbyt dużej ilości popiół może przyczynić się do zasolenia gleby, warto stosować go z rozwagą i nie przekraczać około 3 kg na sto metrów kwadratowych powierzchni gruntu. Aby popiół był wartościowym nawozem, nie należy mieszać w kominku drewna z węglem albo po użyciu węgla popiół odrzucać i nie dokładać go do tego, który ma być stosowany w ogrodzie. Popiół z węgla bywa szkodliwy, ponieważ może zawierać związki metali ciężkich. Podobnie rzecz się ma ze spalonymi tworzywami sztucznymi.

Przesypanie pryzmy kompostowej niewielką ilością popiołu nie tylko wzbogaci jej skład o ważne pierwiastki, ale ograniczy wydzielanie przez kompost nieprzyjemnego zapachu. Przyda się to, zwłaszcza jeśli twój kompost powstaje z jednorodnych składników, jak na przykład skoszona trawa i odpadki roślinne. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie dodać za dużo popiołu do kompostownika, bo można go niechcący zadusić i spowodować nadmierne gnicie resztek.

Poza tym, że popiół jest nawozem, pełni on w ogrodzie jeszcze inną rolę – odstrasza ślimaki, mszyce i inne pasożyty i możesz dzięki niemu uniknąć stosowania chemicznych środków na te szkodniki.
Zimą popiół wysypany na oblodzone ścieżki i podjazdy będzie działał antypoślizgowo. Stosując go zamiast soli lub innych preparatów chemicznych ustrzeżesz się szkodliwego zasolenia upraw graniczących ze ścieżkami.

Naturalny detergent

Czyszczenie sreber popiołem możesz pamiętać z filmów, a może twoja babcia tak przywracała świeży wygląd sztućcom czy naczyniom. Obecnie tego rodzaju naturalne metody wracają do naszych domów, bo coraz bardziej jesteśmy świadomi tego, że im mniej chemii w naszym życiu codziennym, tym lepiej. Zamoczoną w przesianym drobnym popiele wilgotną ściereczką czy gąbką, a nawet gazetą, usuniesz tłuste osady z szyb pieca, piekarnika czy emaliowanych powierzchni w kuchni lub łazience. Możesz użyć tego sposobu także do wyczyszczenia bardzo zabrudzonych okien. Dobrym sposobem jest wymieszanie popiołu z niewielką ilością wody, tak aby oby otrzymać substancję o konsystencji pasty lub gęstej cieczy i użyć jej do czyszczenia. Po usunięciu zabrudzeń popiołem dobrze jest spłukać powierzchnię wodą z octem.

W dzisiejszym świecie zdominowanym przez chemię trudno uwierzyć w pranie bez proszku lub płynu kupionego w drogerii, ale możesz przygotować ekologiczny detergent do prania na bazie popiołu drzewnego. Do litra zagotowanej wody wsyp dwie szklanki przesianego popiołu i wymieszaj. Odstaw tę substancję na jeden dzień, od czasu do czasu przemieszaj ją. Potem przefiltruj przez gazę lub ściereczkę i środek do prania jest gotowy. Aby nadać mu zapach, możesz dodać startą skórkę z cytryny na parę godzin przed przefiltrowaniem. Dwie szklanki tego domowego preparatu wystarczą na upranie w pralce 5 kg bielizny.

Popiół drzewny z kominka okazuje się bardzo przydatny. Jeśli spróbujesz go wykorzystać, wejdziesz na ścieżkę w kierunku ekologicznego gospodarowania darami natury. Twój ogród odwdzięczy ci się zdrowymi plonami i pięknym wyglądem. Nie wyrzucaj popiołu z kominka!

 

Źródło: Poujoulat.pl


Oceń

Reklama
Reklama