Reklama

Jak prawidłowo palić w kominku? Podpowiadamy

Prawidłowo rozpalony ogień pali się równomiernie i przy maksymalnej sprawności. Oznacza to mniej emisji, mniej zanieczyszczeń, mniej pyłów i mniejsze zużycie drewna przy takiej samej temperaturze. Dotyczy to każdego rodzaju pieca, niezależnie od tego, czy jest to kominek, czy piec kaflowy. Jak palić? Obejrzyj załączony film przygotowany w ramach kampanii Drewno Pozytywna Energia.

Więcej artykułów znajdziesz na stronie portalu KOMINKI.ORG. 

Nie ma przyjemniejszego odpoczynku, niż przy kominku z palącym się delikatnie drewnem. Pod warunkiem, że spala się ono prawidłowo. O tym decyduje odpowiednie rozpalenie. Prawidłowo rozpalony ogień pali się równomiernie i przy maksymalnej sprawności. Oznacza to mniej emisji, mniej zanieczyszczeń, mniej pyłów i mniejsze zużycie drewna przy takiej samej temperaturze. Dotyczy to każdego rodzaju pieca, niezależnie od tego, czy jest to kominek czy piec kaflowy. Jak palić? Obejrzyj film:

Oto czego potrzebujesz?

Kilka polan, trochę mniejszych kawałków drewna, podpałkę i jedną zapałkę.

Teraz załatwmy całą sprawę, ale nie tak, jak uczył nas dziadek. Pali się od góry do dołu.

1. Więc najpierw kładziemy polana jedno na drugim.

2. Poszczególne warstwy są ułożone przeciwstawnie względem siebie.

3. Ilość drewna: w piecu kaflowym zaczynasz od określenia ilości drewna, które chcesz spalić. W przypadku kominka ważne jest przestrzeganie maksymalnej dopuszczalnej ilości drewna w komorze spalania. Ale zawsze możesz później dołożyć.

4. Następnie połóż podpałkę na wierzchu, najlepiej wykonaną z materiału biologicznego, np. wełna drzewna nasączona woskiem.

5. Daruj sobie papier lub karton, na plastik czy impregnowane drewno nie ma miejsca w piecu.

6. Zapal i gotowe!

Uwaga! Używaj dobrze wysuszonego naturalnego drewna opałowego jak i do rozpałki. Tylko w ten sposób można aktywnie przyczynić się do ochrony klimatu i środowiska. W piecu kaflowym pozostaw drzwiczki pieca uchylone do chwili, aż drewno całkowicie się rozpali. W kominku elementy sterujące pozostają w maksymalnym położeniu, dopóki pali się drewno i widać płomienie. Kiedy drewno jest całkowicie spalone i pozostaje tylko żar, możesz dodać więcej lub zamknąć dopływ powietrza i cieszyć się ciepłem resztkowym przez długi czas. Pamiętaj, dobre ciepło odrasta!

Film powstał na podstawie informacji Austriackiego Stowarzyszenia Biomasy, przy wsparciu krajów związkowych i Unii Europejskiej.

Źródło - Kampania Drewno - Pozytywna Energia

www.ogrzewamydrewnem.pl


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama