Reklama

Nowa wizja ognia w starym piecu kaflowym

Piec jak każda rzecz po długim czasie użytkowania potrzebuje "odświeżenia". W przypadku pieca może to być wymiana drzwiczek na nowe z szybą, by jego właściciel mógł cieszyć się nową wizją ognia. Gdy chcemy samodzielnie sprostać wyzwaniu wymiany drzwiczek, pojawia się wiele pytań w tym temacie. Odpowiadamy na najważniejsze:
Nowa wizja ognia w starym piecu kaflowym
Po lewej stronie realizacja Aer Ignis. Po prawej stronie realizacja Pracownia Zduńsko - Kamieniarska Dariusz Brzezicki

Czy i jak można wymienić drzwiczki w piecu na nowe, z szybą? 

Pierwsza sprawa, to wymiary drzwiczek, w przypadku starych i nowych muszą być podobne. Nie może być dużej różnicy, bo będzie z tym kłopot tego rodzaju, że przy drzwiczkach nowych mniejszych zostanie ślad na kaflach po starych drzwiczkach. Najlepiej więc do zmiany kupić drzwiczki identyczne rozmiarowo.

Jak wyjąć stare drzwiczki w piecu kaflowym? 

Często, choć nie zawsze, są mocowane na cztery śruby z nakrętkami – odkręcamy nakrętki, zdejmujemy stare drzwiczki, wyszarpujemy stare śruby z wnętrza, ostrożnie, żeby nie poniszczyć pieca. Może też być i tak, że zamiast tego są cztery blaszki zagięte do środka pieca i zaglinowane. Wtedy odginamy je i wyciągamy drzwiczki, co jest łatwe, bo są przeważnie skorodowane i nie trzymają.

Jak będą mocowane nowe drzwiczki w piecu kaflowym? 

Bywa z tym pewien kłopot, ale do rozwiązania. Mogą być różne sposoby mocowania. Z zasady drzwiczki mają wewnątrz chwycić za brzegi kafli i się wcementować. Ważne jest, aby kafle w otworze paleniskowym były nie popękane – jeżeli coś nie gra, to trzeba od razu kafle wymienić.

piec kaflowy przed i po przebudowie
Przebudowa starego pieca kaflowego z wymianą drzwiczek na drzwiczki z wizją ognia. fot. Świat Kominków 

 

Co potrzebujemy by wymienić drzwiczki w piecu kaflowym? 

Przygotujmy drzwiczki, mocowania, kupmy zaprawę szamotową i trochę cementu – będzie potrzebny do mocowania. Zrobimy z niego supermocną zaprawę, jeden do dwóch z zaprawą szamotową, żeby wręcz wcementować mocowania za kafle, aby nie wypadły. Może się zdarzyć, że nowe drzwiczki będą miały trochę inaczej otwór popielnikowy i paleniskowy – wtedy trzeba trochę przebudować.

Drzwiczki zewnętrzne i wewnętrzne w piecu kaflowym

To jest sprawa gustu – wszystko się da zamontować. Pytanie tylko, czy rozmiar będzie ten sam, bo drzwiczki wewnętrzne i zewnętrzne nam w niczym nie przeszkadzają, tak czy tak to się zamontuje. 

Czy wymiana drzwiczek w piecu kaflowym jest ryzykowna?

Jak to bywa w przypadku każdego remontu, wszystko może wydawać się proste, ale sprawy mogą się skomplikować. Dlatego zanim rozpoczniemy prace, warto wykonać obiektywny audyt stanu faktycznego, dostępności elementów koniecznych do wymiany i... naszych umiejętności.  Jeżeli mamy dość odwagi, możemy zrobić to sami, natomiast jeżeli mamy wątpliwości – wołamy zduna!

Arkadiusz Szewczyk


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama