Masterchef w ogrodzie: grille, ogniska, piece chlebowe

Jeszcze kilka lat temu grill ogrodowy miał prostą formę wykonaną ze stali lub żeliwa, opalaną węglem lub brykietem drzewnym. Jednak od tego czasu wiele się zmieniło. Asortyment mocno się rozrósł o różnorodne urządzenia barbeque zasilane różnymi paliwami. Obecnie wybór urządzenia wcale nie jest łatwy, a liczba dostępnych opcji może przyprawić klienta o mały zawrót głowy.
Masterchef w ogrodzie: grille, ogniska, piece chlebowe
fot. Delvita

Gotowanie w ogrodzie

Od kilku lat stale rośnie zainteresowanie tak zwaną strefą outdoor. Co istotne, coraz większy udział w inwestycjach w tarasy, ogrody i przydomową architekturę krajobrazu mają inwestorzy indywidualni (ponad 60% w 2021 r.), którzy po okresie inwestycji w dom przenoszą swoje zainteresowanie na przydomowe otoczenie. Trend ten został wyraźnie wzmocniony przez pandemię koronawirusa, kiedy to chociaż najmniejsza przydomowa przestrzeń była bezpiecznym azylem i możliwością spędzania czasu na zewnątrz. A jak spędzanie czasu na zewnątrz, to również gotowanie, grillowanie i konsumowanie przygotowanych smakołyków. Do tego potrzeba odpowiednich urządzeń. Często są to już nie tylko grille, ale też piece chlebowe, wędzarki czy ogniska z płytą grzewczą, na których można smażyć. Całość uzupełnia często atrakcyjny dizajn, różnorodne materiały wykończeniowe oraz mnogość funkcjonalnych opcji, dzięki którym każdy może znaleźć dostępne niemal od ręki urządzenie dopasowane do wymagań estetycznych, praktycznych i mieszczące się w założonym budżecie.

Grill, ogrzewacz ogrodowy, rożen
Na górze po lewe kominek ogrodowy Jøtul Norwegia model Loke, po prawej grill na węgiel drzewny i drewno Kaufmann Grill Kitchen, model T-Bone. Na dole po lewej stronie grill gazowy Landmann, po prawej stronie kosz na rożen Napoleon , model 6400

 

Grille na drewno i węgiel drzewny

To nadal najpopularniejszy typ grilla i najbardziej dostępny cenowo. Wśród tego typu urządzeń znajdziemy zarówno grille stalowe, zabezpieczone często kolorową emalią, grille aluminiowe, a także dłużej utrzymujące temperaturę i cięższe grille z żeliwa. Bogata jest też oferta grilli wykonanych z prefabrykatów – często betonowych. Te ostatnie mają większe gabaryty i trudniej zmieniać ich umiejscowienie, w odróżnieniu od leciutkich i niewielkich mobilnych, stalowych konstrukcji. Prefabrykowane grille często oferują jednak coś więcej. Blat roboczy, półki czy praktyczne szafki na wszystkie potrzebne do grillowania na świeżym powietrzu sprzęty. Nawet wybierając metalowy, prosty grill warto zwrócić uwagę na praktyczne dodatki – typu pokrywa z termometrem, dodatkowe ruszty, rożen czy nawet nieduże zestawy z małą wędzarką. 
 

grill na drewno i węgiel drzewny
Po lewej stronie grill na węgiel i drewno Leda, model Troll 700. Po prawej stronie grill na węgiel i drewno Palazzetti, model Barbecue up

 

Ceramiczne grille na drewno

To stosunkowo nowe na polskim rynku rozwiązania przenoszące grillowanie i pieczenie w ogrodzie na zupełnie inny poziom. Grille typu kamado, o charakterystycznym kształcie jaja i zewnętrzną szkliwioną na różne kolory – w zależności od marki – powłoką, umożliwiają osiągnięcie wewnątrz paleniska temperatury nawet 400 stopni Celsjusza. Dzięki wykonaniu wnętrza z ceramicznym materiałów akumulacyjnych i krągłemu kształtowi, podobnie jak w piecu na pizzę, ciepło rozprowadza się równomiernie we wnętrzu urządzenia. Dzięki tym walorom grill ceramiczny pozwala nie tylko grillować, ale też wypiekać chleb, pizzę, a nawet wędzić. Dodatkową praktyczną zaletą jest, że dzięki nieprzewymiarowanym gabarytom grille te szybko się nagrzewają (w 15-20 minut), a jeden wsad paliwa pozwala na pełen cykl grillowania. Wszechstronność tych rozwiązań doceniają klienci na całym świecie, a od jakiegoś czasu wiele z tych urządzeń dostępnych jest też dla polskiego klienta, np. Monolith czy Kamado Joe. Ceny tych rozwiązań mają rozpiętość od kilku tysięcy złotych do ponad 20 tysięcy – w większych i bardziej rozbudowanych wersjach.

grill ceramiczny, grill kolorowe jajo
Na górze grill ceramiczny Monolith/Fitlovers . Na dole po lewej stronie i na środku grille ceramiczne Monolith/Fitlover. Na dole po prawej stronie grill ceramiczny Big Green Egg/Grillspot

Grille gazowe

Co prawda, przeciwnicy tego rodzaju urządzeń mówią, że potrawy przygotowane na gazie to nie to samo, co na tradycyjnym opalanym drewnem lub brykietem grillu, ale z drugiej strony wygoda użytkowania sprawia, że modele gazowych grilli coraz częściej goszczą w wielu ogrodach. W ofercie grilli na gaz znajdziemy zarówno niewielkie , jak i bardziej rozbudowane urządzenia mobilne (wyposażone w kółka). Całość dostępnej gazowej grillowej oferty zamykają gazowe kuchnie zewnętrzne, jak choćby nominowana przez naszą redakcję do tegorocznej nagrody Płomień Roku kuchnia zewnętrzna Oasis Compact firmy Napoleon. Stosunkowo nowym rozwiązaniem, odpowiadającym na zapotrzebowanie rynku, są też grille gazowe do ogrodowej zabudowy. Pozwalają one wkomponować urządzenie w indywidualną zabudowę, która zagości na tarasie czy w ogrodzie. 

Co oferują grille gazowe? Są gotowe do użycia od razu – jak kuchenka gazowa w kuchni. Posiadają też wiele opcji grillowania i dają możliwość regulacji wysokości płomienia i dostosowania do wymagań przygotowywanych potraw. Bardziej rozbudowane modele posiadają nawet piekarnik i dodatkowe palniki do zadań specjalnych, np. do przygotowywania steków czy sosów, co zdecydowanie poszerza wachlarz możliwości. Grill gazowy pozwala na stosowanie różnych technik grillowania, a w modelach wyposażonych w kilka palenisk możemy jednocześnie przygotować dania, które wymagają różnych temperatur. Oczywiście każdy dodatkowy sprzęt i opcja w grillu gazowym kosztuje, stąd ceny rozbudowanych modeli mogą przekroczyć nawet 20 tysięcy złotych. 
 

grill gazowy
Na górze po lewej stronie grill gazowy Outdoorchef, model Leon, po prawej stronie grill gazowy Napoleon. Po lewej stronie na dole grill gazowy QGesto, po prawej stronie Pitt Boss / Grillspot, model Memphis Ultimate 2.0 Grill

Grille elektryczne

Grille elektryczne to chyba najmniej popularny rodzaj grilla w ogrodzie. Zdecydowanie częściej korzystają z nich mieszkańcy mieszkań, ze względu na łatwą dostępność prądu i zakaz używania tradycyjnych grilli na tarasach czy balkonach. Wiele z tych urządzeń ma kontrolkę stanu gotowości do pracy (osiągnięcia danej temperatury), możliwość regulacji temperatury płyt grzewczych, wymienne płyty grzewcze – w tym płyty do konkretnych potraw. Najbardziej zaawansowane technologicznie pracują w trybie automatycznym, dobierając odpowiednią temperaturę i czas przygotowywania danej potrawy. W zależności od rozmiarów i wyposażenia ceny grilli elektrycznych wahają się od kilkuset do nawet 6 tys. zł.

grill elektryczny
Po lewej stronie grill elektryczny MobiCook/Kominki Kozłowski, model Indu+. Po prawej stronie grill elektryczny MobiCook/Kominki Kozłowski, model Solo grill.

 

Grille na pellet

Pellet to ekologiczne paliwo powstające z czystych trocin drzewnych, często pozostałości z produkcji mebli, podłóg drewnianych czy paneli. Wiele jest piecyków opalanych pelletem, bo od lat walory tego paliwa – i możliwość automatyzacji i sterowania procesem palenia – są doceniane w sektorze piecyków i kotłów stosowanych do ogrzewania. Jednak grille na pellet to propozycja, która dopiero w ostatnich kilku latach pojawiła się na rynku. Wypełnia ona lukę, skierowaną do tych, którzy doceniają wygodę grilli gazowych, jednak przygotowywanie potraw na paliwie drzewnym ma to „coś”, czego błękitnemu paliwu brakuje. Dodatkowo podczas spalania pelletu powstaje mniej substancji smolistych, niż w klasycznych grillach węglowych, dym jest mniej gryzący, a palenisko jest łatwiej utrzymać w czystości. Grille pelletowe często mają moduł wi-fi lub Bluetooth, dzięki czemu można ich pracą sterować na odległość (niektórzy producenci oferują też dedykowaną aplikację do obsługi urządzenia). Bez wysiłku można kontrolować i zmieniać temperaturę nie tylko grillowania, ale też smażenia, pieczenia, duszenia czy nawet wędzenia. W takim urządzeniu możemy uzyskać temperaturę smażenia, która sięga nawet ponad 500 stopni Celsjusza. Automatyczne grille na pellet potrzebują też zasobnika na paliwo, a im większy, tym na więcej godzin grillowania wystarczy. To właśnie z tego zasobnika urządzenie pobiera paliwo w trakcie działania. Koszt takiego grilla to od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Grill na pellet
Po lewej stronie grill na pellet POB, model PBQ GRILL EGG. Po prawej stronie grill na pellet Pitt Boss / Grillspot, model 1600 Pro Series Pellet Grill.

 

Ognisko z płytą grzewczą - wszechstronne gotowanie w ogrodzie

Od jakiegoś czasu obserwujemy wielki powrót ognisk. Ognisk na miarę naszych czasów, czyli gotowych propozycji o ciekawym kształcie i atrakcyjnym wzornictwie, wykonanych ze stali, w tym postarzanej typu corten, lub termobetonu. Przy takim ognisku możemy usiąść z nabitą na kijek kiełbaską czy w żarze upiec ziemniaki, i poczuć się jak w dzieciństwie. Jednak nie zawsze to wystarcza, a tytułowy Masterchef zdecydowanie potrzebuje czegoś więcej. Stąd wiele ciekawych propozycji łączących ogniska z płytą – a raczej obręczą – grzewczą, która umożliwia przygotowanie różnych potraw – mięs, warzyw, a nawet sadzonych jaj. Umieszczenie rusztu bezpośrednio nad opalanym drewnem paleniskiem pozwala swobodnie grillować, a zestaw z kociołkiem pozwoli na przygotowanie gulaszu czy aromatycznej zupy. Wiele z tych rozwiązań ma wkomponowane w bryłę praktyczne blaty, które pozwalają na wygodne przygotowywanie potraw. Natomiast gdy minie pora aktywności kulinarnej, możemy spędzić chłodniejszy wieczór w blasku i cieple prawdziwego ogniska. Cena rozbudowanych i bardziej wszechstronnych modeli to od 10 do kilkunastu tysięcy złotych.
 

grill z paleniskiem
Na górze po lewej stronie palenisko z grillem Kratki.pl, model Quadrum. Po prawej stronie grill z paleniskiem Artiss / Parkanex, model G6 Basic. Na dole po lewej stronie palenisko - grill ogrodowy Iwona Grills, model IGG 100. Po prawej stronie grillokominek Rüegg, model Suprise

Piece do pizzy i chleba do ogrodu

Standaryzacja i dążenie do gotowego produktu nie ominęła pieców do pizzy. W produktach z tego segmentu prym wiodą włoscy producenci. Nic dziwnego, bo kto, jak nie oni, wie najwięcej o piecach do pieczenia pizzy. Wiele z nich to ceramiczne palenisko umieszczone w metalowej, często kolorowej obudowie. Są piece malutkie – na jeden mały placek, które można postawić niemal wszędzie, są piece o większych gabarytach, a wiele z nich ma też kółka ułatwiające transport w obrębie działki. Piece te są kompletne, zamykane drzwiczkami i wyposażone w termometr oraz w krótki przewód kominowy, a także doskonale zaizolowane oraz zabezpieczone przed śniegiem i deszczem. Po prostu stawiamy je w ogrodzie i możemy startować z wypiekami. Wolno stojące piece chlebowe lub do pizzy to urządzenia, które są dostępne dla szerszej grupy odbiorców, niż masywne indywidualnie murowane rozwiązania. Nie tylko zawierają zazwyczaj miej przestrzeni i są bardziej mobilne, ale także cenowy próg „wejścia” jest bardziej przystępny. 

grill, piec do pizzy
Na górze po lewej piec do pizzy Morsø, model Forno 2, po prawej stronie piec do pizzy Delivita / Piece Polska, model Orange Blaze. Na dole po lewej stronie palenisko ogrodowe Brunner, model Grannus, po prawej stronie piec do pizzy Alfa pizza, model 4 Pizze.

 

Mnogość rozwiązań kulinarnych dedykowanych outdoorowej przestrzeni nie tylko pokazuje ogrom możliwości, ale też zachęca do spróbowania swoich sił i gotowania we własnym ogrodzie. Tytułowy Masterchef może w ogrodzie naprawdę zaszaleć.

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu Świat Kominków 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama