Jak sprawdzić czy kominek spełnia Ekoprojekt?

1 stycznia 2022 roku, w całej Unii Europejskiej, a więc również w Polsce, zaczęły obowiązywać postanowienia dyrektywy unijnej Ekoprojekt, znanej także jako Ecodesign. W skrócie można powiedzieć, że Ekoprojekt to dyrektywa Parlamentu Europejskiego dotycząca wymagań energetyczno-emisyjnych dla urządzeń grzewczych, w tym też dla kominków na drewno, piecyków zwanych kozami na drewno oraz dla kominków i piecyków na pellet.
Jak sprawdzić czy kominek spełnia Ekoprojekt?
Kominek w oprawie z cegły Brunner

1 stycznia 2022 roku, w całej Unii Europejskiej, a więc również w Polsce, zaczęły obowiązywać postanowienia dyrektywy unijnej Ekoprojekt, znanej także jako Ecodesign. W skrócie można powiedzieć, że Ekoprojekt to dyrektywa Parlamentu Europejskiego dotycząca wymagań energetyczno-emisyjnych dla urządzeń grzewczych. Wymaga ona od nowoczesnych kotłów i miejscowych ogrzewaczy powietrza (takim terminem w przepisach unijnych oraz dyrektywie Ekoprojekt określono piece, kominki i kuchnie na paliwa stałe), aby zapewniały wysoką sprawność działania oraz niski stopień emisji zanieczyszczeń podczas całego okresu użytkowania.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Celem dyrektywy unijnej Ekoprojekt jest zwalczanie zmian klimatu poprzez m.in.:

  • zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej w UE,
  • obniżenie zużycia energii,
  • ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Do tych zmian przez ostatnie lata przygotowywała się cała branża grzewcza, gdyż od stycznia 2022 na mocy dyrektywy obowiązuje zakaz sprzedaży na terenie całej UE pieców i kominków, które nie spełniają wymogów Ekoprojektu. Kupując wkład kominkowy po 1 stycznia 2022 roku, musi on być oznaczony specjalnym piktogramem, na którym widnieje potwierdzenie, że produkt spełnia kryteria Ekoprojektu.

Zobacz też Będzie można palić drewnem w Warszawie!

Ekoprojekt dla kominków – co zakłada?

Dyrektywa Ekoprojekt w sprawie produktów związanych z energią ustanawia minimum sprawności energetycznej oraz górną granicę emisji zanieczyszczeń. Na rynku już od dłuższego czasu dostępna jest szeroka gama wkładów i piecyków spełniających wymagania dyrektywy Ekoprojekt. Paleniska i piecyki, które je spełniają, mają przede wszystkim ograniczoną ilość emisji pyłów – PM. Ekoprojekt zakłada, że kominki i piece opalane paliwami stałymi, które są wprowadzane do obrotu i do użytkowania w całej Unii Europejskiej, od 2022 roku będą musiały spełniać następujące wymogi sezonowej efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń określonego w przepisach rozporządzenia.

Sezonowa efektywność energetyczna kominków i piecyków z Ekoprojektem:

  • nie może być niższa niż 79% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących pellet;
  • nie może być niższa niż 65% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pellet i dla kuchenek;
  • nie może być niższa niż 30% dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania.

Emisje pyłów PM przy 13% tlenu dla kominków i piecyków spełniających Ekoprojekt:

  • nie mogą przekraczać 20 mg/m³ dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących pellet;
  • nie mogą przekraczać 40 mg/m³ dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pellet i dla kuchenek;
  • nie mogą przekraczać 50 mg/m³ dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania.

Warto zaznaczyć, że wiele z dostępnych na rynku palenisk opalanych paliwami stałymi nie tylko spełnia wymagania Ekoprojektu, ale ma nawet parametry emisji dużo niższe niż dyrektywa wymaga. To pokazuje, że producenci palenisk kominkowych już od dawna są przygotowani na wyśrubowane normy stawiane kominkom. 

 

Jak sprawdzić czy palenisko kominkowe, piecyk - koza na drewno w domu spełnia wymogi Ekoprojektu?

Oczywiście wszystko zależy od tego, kiedy palenisko było kupione. Producenci palenisk przygotowywali się do wejścia Ekoprojektu od dawna i od kilku lat dostępne są paleniska spełniające wymagania dyrektywy nawet z nawiązką. Zatem jeśli palenisko jest zakupione dwa, trzy czy nawet pięć lat temu, to jest szansa, że wymogi dyrektywy unijnej spełnia. O informację taką można poprosić sprzedawcę paleniska lub jego producenta, warto też zajrzeć do instrukcji obsługi - informacje o certyfikatach często tam się znajdują. 

Co jednak w przypadku, gdy palenisko ma np. kilkanaście lat i wymogów nie spełnia? Wówczas warto sprawdzić, do kiedy mamy czas na wymianę i zaplanować remont lub uzbroić palenisko w elektrofiltr cząstek stałych, by palenisko lub piecyk na drewno wymogi spełniało.

Czas na wymianę i usprawnienie kominka do wymagań Ekoprojektu!

Przede wszystkim warto wiedzieć, że o ile od 1 stycznia 2022 roku nie można kupować i instalować palenisk czy piecyków bez Ekoprojektu, o tyle dla palenisk będących już w użyciu lokalne uchwały antysmogowe określają terminy, w których dane palenisko powinno zostać wymienione. Uchwały o poprawie jakości powietrza obowiązują obecnie we wszystkich województwach w Polsce, z wyjątkiem województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. 

Szczegółowe zapisy odnośnie terminów wymiany palenisk czy uzbrojenia ich w filtry, aby spełniały wymogi Ekoprojektu w poszczególnych województwach >>>>

 

 

Magdalena Balicka

sekretarz redakcji magazynu "Świat Kominków"

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama