Reklama

Piecyk plus…

Zewsząd otaczają nas zestawy dwa w jednym. Dotyczy to kosmetyków, ubrań oraz domowych sprzętów. Piecyki niemal od zawsze dawały nam możliwość indywidualizacji wyglądu – wyboru koloru emalii w piecykach żeliwnych bądź rodzaju i koloru okładziny w urządzeniach stalowych – mógł to być kamień, kafle czy malowana na jeden z kilku dostępnych kolorów stal. Obecnie piecyki na drewno lub piecyki na pellet mogą mieć dodatkowe półki, schowki czy ławki.
Piecyk plus…
Skantherm Polska, piecyk na drewno z modułowymi półkami, schowkami i ławkami

Moda ta dotarła też do urządzeń kominkowych, które już nie tylko są dostarczycielami ciepła, ale pełnią dodatkowe funkcje. Piecyki niemal od zawsze dawały nam możliwość indywidualizacji wyglądu – wyboru koloru emalii w piecykach żeliwnych bądź rodzaju i koloru okładziny w urządzeniach stalowych – mógł to być kamień, kafle czy malowana na jeden z kilku dostępnych kolorów stal. Producenci piecyków od dawna sięgali po pomoc designerów. Dopracowane wzorniczo urządzenia sprzedawały się doskonale, więc od kilku lat czołowi wytwórcy zaczęli korzystać z pomocy projektantów zajmujących się nie tylko wzornictwem przemysłowym, ale i wnętrzami… Takie kompleksowe spojrzenie zaowocowało zmianami formy i dodaniem elementów, które sprawiły, że piecyki stały się jeszcze bardziej atrakcyjne. To już nie piecyk-grzejnik i nie piecyk kolorem dopasowany do ścian, ale rozbudowany o półki, ławy i wnęki „mebel grzewczy”.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECYKI.

piecyki z półkami na drewno
Zdjęcia od góry: 
piecyki z półkami na drewno i ze schowkami : Stuv, Wanders, Palazzetti, Rais

Rozbudowa piecyka na drewno

Piecyk w podstawowej formie to zwarta bryła zawierająca palenisko połączone czasem z atrakcyjnymi nóżkami czy zintegrowaną półką na drewno bądź schowkiem na niezbędne akcesoria. Przyjmując tę formę za bazę, powstały modele piecyków do tak zwanej rozbudowy o rozmaite moduły. Takie podejście pozwala stworzyć dużo bardziej zindywidualizowany, niż w przypadku wyboru koloru okładziny, produkt, który jest już nie tylko urządzeniem grzewczym, ale staje się też pełnoprawnym zestawem meblowym. W zależności od producenta, bryłę piecyka można wzbogacić o półki w różnej konfiguracji, regały, siedziska czy blaty. W niektórych przypadkach mamy możliwość wyboru koloru dodatkowych elementów, choć zdecydowanie przeważa w dostępnych propozycjach uniwersalna czerń. 

piecyk z półką na drewno
piecyk z boczną półką na drewno i z szufladami Skantherm

Moda na biokominki. Dowiedz się więcej>>

Piecyk na drewno - dodatki

 Piecyk kominkowy to w porównaniu z kominkiem miniatura, jeśli chodzi o gabaryty. Dodatki w postaci półek, siedzisk czy blatów nie tylko są funkcjonalne, ale pozwalają w ciekawy sposób zaaranżować otoczenie piecyka, a tym samym lepiej go wyeksponować. Umieszczając prosty piecyk na odpowiednio dobranym podeście, eksponujemy przede wszystkim ogień. Z kolei zintegrowane z piecykiem siedzisko pozwoli relaksować się w bliskim otoczeniu urządzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uzupełnić je o miękkie i kolorowe poduchy, tak by była to strefa relaksu skrojona na miarę. Otwarte półki i blaty są sposobem na wyeksponowanie bibelotów i rodzinnych pamiątek, a zamknięte półki i schowki stworzą nie tylko dodatkową przestrzeń do przechowywania, ale i pomogą w utrzymaniu porządku. Bardziej rozbudowane zestawy, posiadające kilka elementów, pozwolą stworzyć aranżację wydzielającą strefę relaksu we wnętrzu. Jest to podejście preferowane przez współczesną architekturę, preferującą tak zwany open space, w którym strefy funkcjonalne wyznaczane są przez różnego rodzaju sprzęty i zabiegi aranżacyjne. Każdy z dostępnych dodatków daje nam inne możliwości. Co więcej, są to już gotowe propozycje i zestawy modułów dopasowane do konkretnego modelu piecyka i stworzone przez sztab specjalistów od wzornictwa przemysłowego i szeroko pojętego dizajnu. Decydując się na taki zestaw, nie kupujemy kota w worku. Dostajemy przemyślany produkt z możliwością indywidualizacji pod kątem własnych potrzeb.

Piecyk - ale jaki? Dowiedz się więcej>>

Piecyk - koza na drewno - dodatki niewidoczne

 Schowki, półki, ławki to dodatki, które łatwo jest zidentyfikować, jednak modułowe piecyki mogą być uzupełnione także o elementy ściśle techniczne, jak moduły akumulacyjne czy krążki ukryte we wnętrzu, poprawiające efektywność wykorzystania energii. Pozornie ich nie widać, ale faktycznie zwiększają gabaryty urządzenia, podwyższając bądź poszerzając bryłę piecyka. Akumulacyjne zadanie będą też miały kafle znajdujące się na obudowie piecyka – pozwolą one zatrzymać ciepło na dłużej, by potem powoli i równomiernie je oddawać.

piecyki z półkami na drewno
Zdjęcia od góry: 
piecyki z półkami na drewno lub inne dodatki Austroflamm, Stovax, Speetbox, Spartherm 

Forma piecyka na drewno

 Na koniec przyjrzyjmy się bliżej formom piecyków dostępnych w zestawach. W większości są to urządzenia o płaskim przeszkleniu oparte na formacie kostki lub prostopadłościanu. Bez większych problemów znajdziemy także urządzenia w modnym formacie narożnego przeszklenia, które pozwala obserwować ogień z dwóch różnych perspektyw. W tym segmencie nowych propozycji przybywa coraz więcej. Oryginalne są podwieszane piecyki uzupełnione o moduły meblowe. Jest to stosunkowo rzadko spotykana, bardzo atrakcyjna forma, która nadaje lekkości całej aranżacji. Co ciekawe, stosunkowo niewiele jest na rynku modułowych propozycji z piecykami na pelet, mimo że inspiracje meblowe w tym segmencie kominkowej oferty są bardzo wyraźne. Większość oferty piecyków plus… zajmują urządzenia opalane drewnem. Z pewnością jednak ten segment rynku poszerzy się w przyszłości o większą ilość propozycji peletowych.

piecyk z półką na drewno
piecyk z półką na drewno Unico

 Piecyki z fabryki.Dowiedz się więcej>>

Czy to jeszcze piecyk, czy już kominek?

 Rynek kominkowy się zmienia. Kominki upodabniają się do piecyków, a te z kolei regularnie starają się udawać kominki. Właściwie modułowe kominki, szczególnie te w rozmiarze XS, niewiele różnią się od rozbudowanych propozycji piecykowych. Często jest to tylko kwestia umowna. Czy to jeszcze piecyk, czy już kominek – to często zagadka nawet dla obeznanych w branży fachowców. Nowoczesne urządzenia dają nowe możliwości i często stare, utarte ścieżki do nich nie przystają. Dlatego poszukując własnej wizji kominka, nie bójmy się żadnej z form kominkowego ognia. Wśród wielu możliwości atrakcyjna i przystająca do potrzeb współczesnego użytkownika wydaje się propozycja piecyka plus… Szkoda tylko, że sam się nie czyści i po sobie i innych domownikach nie sprząta.

piecyk z półką na drewno
piecyk z półką na drewno i ławką Jotul Norwegia

  

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków", prowadząca portal kominki.org 

Przeglądaj "Świat Kominków " na issuu - kliknij tutaj.

  

                       

  


Oceń

Reklama
Reklama