Moda na biokominki

Moda na biokominki, czyli paleniska opalane bioetanolem, dotarła do Polski już parę ładnych lat temu. Biokominki stale zyskują na popularności, dzięki wygodzie i łatwości w użytkowaniu. Są w pewnym stopniu alternatywą dla tradycyjnych palenisk opalanych drewnem i umożliwiają posiadanie magicznego ognia w miejscach, gdzie z różnych przyczyn było to wcześniej niemożliwe.
Moda na biokominki
biokominek wolnostojący biały Infire

Moda na biokominki, czyli paleniska opalane bioetanolem, dotarła do Polski już parę ładnych lat temu. Biokominki stale zyskują na popularności, dzięki wygodzie i łatwości w użytkowaniu. Są w pewnym stopniu alternatywą dla tradycyjnych palenisk opalanych drewnem i umożliwiają posiadanie magicznego ognia w miejscach, gdzie z różnych przyczyn było to wcześniej niemożliwe. Uwielbiają je projektanci i dekoratorzy wnętrz, gdyż nie potrzebują – jak inne rozwiązania – podłączenia do komina i dają swobodę w aranżacji, świetnie sprawdzą się zarówno w domach, mieszkaniach, restauracjach i hotelach, jak i na tarasie czy w ogrodzie. Zainteresowanie biokominkami w Polsce rośnie również ze względu na uchwały ograniczające, a nawet zakazujące spalania paliw stałych w kominkach i piecach.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii BIOKOMINKI I KOMINKI ELEKTRYCZNE

biokominek do mieszkania
Zdjęcia od góry: Cocoon Fires, Ecosmart Fire, Planika, Ebios-Fire / Spartherm

 

Zalety biokominków

 Biokominki posiadają szereg zalet, a jedną z największych jest to, że są alternatywą dla osób, które z przyczyn technicznych czy architektonicznych wcześniej nie mogły pozwolić sobie na posiadanie kominka w domu. Paleniska na bioetanol nie wymagają posiadania przewodu kominowego, są łatwe w montażu i obsłudze oraz sprawdzą się zarówno na dużych, jak i niewielkich przestrzeniach, a także w blokach. Biokominki, w przeciwieństwie do tradycyjnych palenisk, nie wytwarzają sadzy i popiołu, a biopaliwo - bioetanol to ekologiczne paliwo alkoholowe produkowane z naturalnych składników roślinnych. Spala się bezdymnie i bezwonnie, jest ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Biokominki to idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych, gdyż łatwo utrzymać je w czystości. Nie wymagają także pozwoleń czy serwisowania. Biokominki całą energię wydzielaną podczas spalania bioetanolu oddają otoczeniu, dlatego są idealnym uzupełnieniem głównego źródła ogrzewania w domu, a do tego poprawiają wilgotność powietrza. Pomimo wielu zalet, posiadają też wady. Do jednej z nich z pewnością należą koszty eksploatacji, gdyż biopaliwo do najtańszych nie należy. Pamiętajmy jednak, że paleniska opalane bioetanolem są używane raczej rekreacyjnie, a nie do grzania, więc w finalnym rozrachunku kwota zależy od częstotliwości użytkowania.

 Urok gazowych kominków. Dowiedz się więcej>>

Rodzaje biokominków

Większość biokominków to lekkie, proste i mobilne konstrukcje. Do wyboru mamy wersje wolno stojące, które bez problemu możemy przenosić, wiszące – solidnie i trwale przymocowane do ściany lub sufitu – oraz paleniska do zabudowy w ścianie. Mogą to być modele łączące palenisko z prostą, ale atrakcyjną obudową, po rozpakowaniu gotowe do użycia. Duży wybór tego typu palenisk znajdziemy w ofercie choćby polskiej marki Kratki. Mogą też być biopaleniska, które instaluje się w istniejących kominkach lub do których obudowy projektuje się i wykonuje indywidualnie.

biokominek do domu i ogrodu
Zdjęcia od góry: Infire, Kratki.pl, Conmoto Polska, Hitze

 

Tak więc biokominki wyglądem mogą przypominać tradycyjne paleniska – mogą być narożne, trójstronnie przeszklone, a nawet vis-à-vis. Wiele tego typu propozycji znajdziemy wśród produktów marki Infire. Dodatkowo można je dowolnie wykończyć, np. kamieniem naturalnym, spiekami, ceramiką, betonem czy szkłem. Należy jednak pamiętać, aby obudowa paleniska wykonana została z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur i umieszczona w bezpiecznej odległości od materiałów łatwopalnych.

Obecnie wiele lokali umieszcza biokominki na patiach i w ogródkach restauracyjnych, gdyż nie tylko ogrzeją klientów w chłodne wieczory, ale będą także przykuwającym wzrok i nadającym romantycznego, ciepłego klimatu elementem dekorującym przestrzeń. Dużą grupę stanowią też ozdobne biokominki zintegrowane z meblami, takie jak biostoliki czy ozdobne bioetanolowe świece i lampy. Ze względu na swoją prostotę konstrukcyjną ten rodzaj biokominków zwykle nie jest drogi, a niektóre są wręcz tanie! Jednak ograniczeniem jest niewielka pojemność zbiornika, spalanie paliwa bezpośrednio ze zbiornika i konieczność wygaszenia i ochłodzenia paleniska przed kolejnym użyciem.

Biokominki „premium”

W zasadzie koncepcja biokominka, palnika-pojemnika na bioetanol, jest tak prosta, że wykonać taki biokominek jednostkowo czy w dłuższej serii może każdy warsztat. Biokominek taki, mimo licznych zalet i atrakcyjnej ceny, nie reprezentuje jednak poziomu technicznego gotowego do konkurowania z kominkami na gaz czy pelety. Oprócz prostych biokominków pojawiły się paleniska opalane bioetanolem z wyższej półki „premium”, o wyższej cenie, zwykle na poziomie dobrej klasy kominka na drewno czy gaz. W przypadku biokominków „premium” używane są nie tylko lepsze materiały, pojawią się też oddzielone od palnika zbiorniki o dużej pojemności, a także możliwość sterowania pilotem czy przez wi-fi, tak jak w przypadku nowoczesnych kominków gazowych. Są to rozwiązania bardzo bezpieczne i idealnie pasujące do luksusowych apartamentowców, restauracji, hoteli czy SPA. Do tej grupy można zaliczyć kominki na biopaliwo Ebios-Fire marki Spartherm, szczególnie modele Quadra Inside Automatic. Cylindryczny piec na bioetanol Passo E to zupełnie inna grupa, gdyż jest to pierwszy certyfikowany prawdziwy kominek grzewczy na bioetanol. Wymaga on też jako jedyny przyłączenia do komina.

Światowym liderem w grupie „premium” jest jednak polska marka Planika, która dzięki opatentowanej technologii BEV (Burning Ethanol Vapours), gdzie spalane są jedynie opary zamiast samego etanolu, i automatyzacji procesu spalania zrewolucjonizowała rynek biokominków. Oferowane przez markę modułowe etanolowe wkłady kominkowe pozwalają na osiągnięcie nieskończenie długiej linii ognia i niepowtarzalne, indywidualne projekty. Produkty marki Planika doceniane są na całym świecie i trafiają do najlepszych sieci hoteli, restauracji, a nawet na luksusowe jachty.

Możliwości aranżacyjne biokominków

Biokominki dostępne są w różnych wielkościach, kształtach i formach. Wyróżnia je unikalny dizajn, dlatego świetnie odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach w towarzystwie stali i szkła. Formy portalowe idealnie wpasują się we wnętrza klasyczne, z kolei te o nietypowych kształtach będę ozdobą industrialnych loftów i apartamentów, a geometryczne wpiszą się w styl futurystyczny. Biokominki sprawdzą się jako ciekawy element aranżacji wnętrza nie tylko w salonie czy sypialni, ale także w kuchni lub łazience. Niektóre z firm, oprócz modeli standardowych, wykonują też biokominki na wymiar według pomysłu i wytycznych klienta. Istnieje też możliwość montażu wkładki z palnikiem na bioetanol do klasycznego wkładu kominkowego czy piecyka.

Moda na biokominki

Świadomość ekologiczna z roku na rok się zwiększa, a produkty ekologiczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób segreguje śmieci, kupuje żywność, kosmetyki, detergenty, ubrania czy meble eko. W trend ten wpisują się też biokominki, które nie wytwarzają szkodliwych substancji dla środowiska i poprawiają wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Do tego są nowoczesne i nadają charakteru każdemu wnętrzu, w jakim się znajdują. Szeroka oferta modeli i form palenisk sprawia, że każdy z łatwością znajdzie wymarzony biokominek dla siebie, a te z klasy premium są wręcz produktem luksusowym, docenianym przez najlepszych projektantów na świecie.

 

Magdalena Balicka

sekretarz redakcji magazynu "Świat Kominków'

 

 Tekst pochodzi z magazynu "Świat Kominków" (1/2020) 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama