Reklama

Moda na biokominki

Moda na biokominki, czyli paleniska opalane bioetanolem, dotarła do Polski już parę ładnych lat temu. Biokominki stale zyskują na popularności, dzięki wygodzie i łatwości w użytkowaniu. Są w pewnym stopniu alternatywą dla tradycyjnych palenisk opalanych drewnem i umożliwiają posiadanie magicznego ognia w miejscach, gdzie z różnych przyczyn było to wcześniej niemożliwe.
Moda na biokominki
Trójstronnie otwarty biokominek w zabudowie, Infire

Moda na biokominki, czyli paleniska opalane bioetanolem, dotarła do Polski już parę ładnych lat temu. Biokominki stale zyskują na popularności, dzięki wygodzie i łatwości w użytkowaniu. Są w pewnym stopniu alternatywą dla tradycyjnych palenisk opalanych drewnem i umożliwiają posiadanie magicznego ognia w miejscach, gdzie z różnych przyczyn było to wcześniej niemożliwe. Uwielbiają je projektanci i dekoratorzy wnętrz, gdyż nie potrzebują – jak inne rozwiązania – podłączenia do komina i dają swobodę w aranżacji, świetnie sprawdzą się zarówno w domach, mieszkaniach, restauracjach i hotelach, jak i na tarasie czy w ogrodzie. Zainteresowanie biokominkami w Polsce rośnie również ze względu na uchwały ograniczające, a nawet zakazujące spalania paliw stałych w kominkach i piecach.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii BIOKOMINKI I KOMINKI ELEKTRYCZNE

biokominek do mieszkania
Zdjęcia od góry: Cocoon Fires, Ecosmart Fire, Planika, Ebios-Fire / Spartherm

 

Zalety biokominków

 Biokominki posiadają szereg zalet, a jedną z największych jest to, że są alternatywą dla osób, które z przyczyn technicznych czy architektonicznych wcześniej nie mogły pozwolić sobie na posiadanie kominka w domu. Paleniska na bioetanol nie wymagają posiadania przewodu kominowego, są łatwe w montażu i obsłudze oraz sprawdzą się zarówno na dużych, jak i niewielkich przestrzeniach, a także w blokach. Biokominki, w przeciwieństwie do tradycyjnych palenisk, nie wytwarzają sadzy i popiołu, a biopaliwo - bioetanol to ekologiczne paliwo alkoholowe produkowane z naturalnych składników roślinnych. Spala się bezdymnie i bezwonnie, jest ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Biokominki to idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych, gdyż łatwo utrzymać je w czystości. Nie wymagają także pozwoleń czy serwisowania. Biokominki całą energię wydzielaną podczas spalania bioetanolu oddają otoczeniu, dlatego są idealnym uzupełnieniem głównego źródła ogrzewania w domu, a do tego poprawiają wilgotność powietrza. Pomimo wielu zalet, posiadają też wady. Do jednej z nich z pewnością należą koszty eksploatacji, gdyż biopaliwo do najtańszych nie należy. Pamiętajmy jednak, że paleniska opalane bioetanolem są używane raczej rekreacyjnie, a nie do grzania, więc w finalnym rozrachunku kwota zależy od częstotliwości użytkowania.

 Urok gazowych kominków. Dowiedz się więcej>>

Rodzaje biokominków

Większość biokominków to lekkie, proste i mobilne konstrukcje. Do wyboru mamy wersje wolno stojące, które bez problemu możemy przenosić, wiszące – solidnie i trwale przymocowane do ściany lub sufitu – oraz paleniska do zabudowy w ścianie. Mogą to być modele łączące palenisko z prostą, ale atrakcyjną obudową, po rozpakowaniu gotowe do użycia. Duży wybór tego typu palenisk znajdziemy w ofercie choćby polskiej marki Kratki. Mogą też być biopaleniska, które instaluje się w istniejących kominkach lub do których obudowy projektuje się i wykonuje indywidualnie.

biokominek do domu i ogrodu
Zdjęcia od góry: Infire, Kratki.pl, Conmoto Polska, Hitze

 

Tak więc biokominki wyglądem mogą przypominać tradycyjne paleniska – mogą być narożne, trójstronnie przeszklone, a nawet vis-à-vis. Wiele tego typu propozycji znajdziemy wśród produktów marki Infire. Dodatkowo można je dowolnie wykończyć, np. kamieniem naturalnym, spiekami, ceramiką, betonem czy szkłem. Należy jednak pamiętać, aby obudowa paleniska wykonana została z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur i umieszczona w bezpiecznej odległości od materiałów łatwopalnych.

Obecnie wiele lokali umieszcza biokominki na patiach i w ogródkach restauracyjnych, gdyż nie tylko ogrzeją klientów w chłodne wieczory, ale będą także przykuwającym wzrok i nadającym romantycznego, ciepłego klimatu elementem dekorującym przestrzeń. Dużą grupę stanowią też ozdobne biokominki zintegrowane z meblami, takie jak biostoliki czy ozdobne bioetanolowe świece i lampy. Ze względu na swoją prostotę konstrukcyjną ten rodzaj biokominków zwykle nie jest drogi, a niektóre są wręcz tanie! Jednak ograniczeniem jest niewielka pojemność zbiornika, spalanie paliwa bezpośrednio ze zbiornika i konieczność wygaszenia i ochłodzenia paleniska przed kolejnym użyciem.

Biokominki „premium”

W zasadzie koncepcja biokominka, palnika-pojemnika na bioetanol, jest tak prosta, że wykonać taki biokominek jednostkowo czy w dłuższej serii może każdy warsztat. Biokominek taki, mimo licznych zalet i atrakcyjnej ceny, nie reprezentuje jednak poziomu technicznego gotowego do konkurowania z kominkami na gaz czy pelety. Oprócz prostych biokominków pojawiły się paleniska opalane bioetanolem z wyższej półki „premium”, o wyższej cenie, zwykle na poziomie dobrej klasy kominka na drewno czy gaz. W przypadku biokominków „premium” używane są nie tylko lepsze materiały, pojawią się też oddzielone od palnika zbiorniki o dużej pojemności, a także możliwość sterowania pilotem czy przez wi-fi, tak jak w przypadku nowoczesnych kominków gazowych. Są to rozwiązania bardzo bezpieczne i idealnie pasujące do luksusowych apartamentowców, restauracji, hoteli czy SPA. Do tej grupy można zaliczyć kominki na biopaliwo Ebios-Fire marki Spartherm, szczególnie modele Quadra Inside Automatic. Cylindryczny piec na bioetanol Passo E to zupełnie inna grupa, gdyż jest to pierwszy certyfikowany prawdziwy kominek grzewczy na bioetanol. Wymaga on też jako jedyny przyłączenia do komina.

Światowym liderem w grupie „premium” jest jednak polska marka Planika, która dzięki opatentowanej technologii BEV (Burning Ethanol Vapours), gdzie spalane są jedynie opary zamiast samego etanolu, i automatyzacji procesu spalania zrewolucjonizowała rynek biokominków. Oferowane przez markę modułowe etanolowe wkłady kominkowe pozwalają na osiągnięcie nieskończenie długiej linii ognia i niepowtarzalne, indywidualne projekty. Produkty marki Planika doceniane są na całym świecie i trafiają do najlepszych sieci hoteli, restauracji, a nawet na luksusowe jachty.

Możliwości aranżacyjne biokominków

Biokominki dostępne są w różnych wielkościach, kształtach i formach. Wyróżnia je unikalny dizajn, dlatego świetnie odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach w towarzystwie stali i szkła. Formy portalowe idealnie wpasują się we wnętrza klasyczne, z kolei te o nietypowych kształtach będę ozdobą industrialnych loftów i apartamentów, a geometryczne wpiszą się w styl futurystyczny. Biokominki sprawdzą się jako ciekawy element aranżacji wnętrza nie tylko w salonie czy sypialni, ale także w kuchni lub łazience. Niektóre z firm, oprócz modeli standardowych, wykonują też biokominki na wymiar według pomysłu i wytycznych klienta. Istnieje też możliwość montażu wkładki z palnikiem na bioetanol do klasycznego wkładu kominkowego czy piecyka.

Moda na biokominki

Świadomość ekologiczna z roku na rok się zwiększa, a produkty ekologiczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób segreguje śmieci, kupuje żywność, kosmetyki, detergenty, ubrania czy meble eko. W trend ten wpisują się też biokominki, które nie wytwarzają szkodliwych substancji dla środowiska i poprawiają wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Do tego są nowoczesne i nadają charakteru każdemu wnętrzu, w jakim się znajdują. Szeroka oferta modeli i form palenisk sprawia, że każdy z łatwością znajdzie wymarzony biokominek dla siebie, a te z klasy premium są wręcz produktem luksusowym, docenianym przez najlepszych projektantów na świecie.

 

Magdalena Balicka

sekretarz redakcji magazynu "Świat Kominków'

 

 

 Tekst pochodzi z magazynu "Świat Kominków" (1/2020) 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama ADS4media - platforma content marketingowa dla wydawców i reklamodawców