Piecyki z fabryki

Styl industrialny narodził się w USA w latach 50. XX wieku. Jego powstanie wiąże się z recesją, czyli ze znacznym zahamowaniem tempa wzrostu gospodarczego, jakie panowało w tamtym czasie w Stanach Zjednoczonych. Powstał z potrzeby zagospodarowania starych, opuszczonych fabryk i przestrzeni przemysłowych, a obecnie jest synonimem nowoczesności i awangardy oraz modnym trendem panującym w architekturze wnętrz zarówno powierzchni mieszkalnych, jak i przestrzeni publicznych.
Piecyki z fabryki
Piecyk wiszący Focus / Koperfam

Industrialne mogą być całe wnętrza, meble, dodatki, a także piecyki wolno stojące, które z pewnością są nietypowe i oryginalne. Paleniska przypominające przemysłowe konstrukcje mają surowy charakter, jednak ich sercem jest gorący ogień, który nadaje nowoczesnym wnętrzom ciepła i czyni je niepowtarzalnymi.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECYKI.

wiszący biokominek w stylu industrialnym
Industrialny wiszący biokominek  Infire

Niebanalne początki industrialnego pieca

Piecyki industrialne mają niezwykle interesującą historię. Tak samo jak niegdyś pizza z prostego posiłku dla ubogich trafiła na królewski stół, czy jeansy ze spodni roboczych awansowały do modnego elementu garderoby, tak samo piecyki industrialne trafiły z warsztatów na salony. Trudno uwierzyć, że pierwsze urządzenia tego typu, wykonywane ze stalowej beczki po oleju i z urządzeń dedykowanych warsztatom i budowom, niczym lew salonowy wkroczyły do luksusowych wnętrz i loftów. Wróćmy jednak do początku i dowiedzmy się więcej na temat ich historii. 

Pierwsze piecyki industrialne inspirowane były tzw. barrel stove, czyli tanimi piecami beczkowymi opalanymi drewnem, przeznaczonymi do ogrzewania małych powierzchni, jak warsztaty czy garaże. Ich pomysłodawcą był pochodzący z Kanady Leonard Lee, który pierwsze piece sprzedawał pod marką Lee Valley. W ofercie firmy dostępne były trzy zestawy prostych pieców do samodzielnego montażu, zgodnie z załączoną instrukcją. „Barrel stove” do tej pory, głównie w USA, posiadają swoich pasjonatów, a ich filmy z poradami jak samemu za poniżej pięćdziesiąt dolarów wykonać taki piecyk, łatwo znaleźć w popularnych serwisach internetowych. Tak wyglądały początki piecyków industrialnych za oceanem. W Europie paleniska fabryczne miały proste formy żeliwnych piecyków europejskich producentów. 

industrialny piecyk aranżacja
Aranżacje wnętrz z industrialnymi piecykami na drewno Zdjęcia od góry: 
piecyk industrialny Invicta inspirowany barrel stove
piecyki industrialne Austroflamm, Firetube, Bullerjan

Moda na biokominki. Dowiedz się więcej>>

Przemysłowy dizajn piecyków na drewno

Początkowo piecyki industrialne były prostymi urządzeniami, wykonanymi z żeliwa i miały jedynie spełniać funkcję grzewczą. Często były to zwykłe wkłady kominkowe, ułożone w warsztacie na jakiejś skrzyni z widocznymi rurami i innymi elementami konstrukcyjnymi. Obecnie taki efekt wizualny jest pożądany, a piecyki industrialne cechuje odważny wygląd, więc takie elementy, jak kable, ożebrowanie, wystające śruby czy rury spalinowe są specjalnie pokazywane i eksponowane na zewnątrz, co nadaje palenisku surowego, fabrycznego charakteru. Pisząc o piecykach industrialnych, koniecznie trzeba wspomnieć o dwóch markach – Bullerjan i Firetube, których produkty są flagowym przykładem palenisk industrialnych. Zachwycają nie tylko właściwościami grzewczymi, ale też dizajnerskim, fabrycznym wyglądem. Model Free Flow marki Bullerjan, powstały jako prototyp w 1975 roku, w kształcie beczki, którego konstrukcję stanowi szereg wygiętych rur, będących zarówno szkieletem urządzenia, jak i czynnikiem przenoszącym ciepło, to czołowy produkt marki, który w niezmienionym wyglądzie jest dostępny w ofercie firmy od ponad 40 lat. Marka Firetube w swojej ofercie posiada szereg palenisk industrialnych, wyglądem przypominających stare maszyny parowe, w tym wolno stojących, zabudowanych, kuchennych, a nawet wiszących, których elementem stałym jest zawsze palenisko w kształcie tuby. 

żeliwny piecyk industrialny na nóżkach
piecyk - kuchnia industrialny, żeliwny Brunner

Piecyki na drewno w industrialnym stylu

Oprócz wspomnianych wyżej typowo industrialnych palenisk, w ofercie zarówno polskich, jak i zagranicznych marek można obecnie spotkać wiele modeli inspirowanych stylem przemysłowym, którego elementy w mniejszym lub większym stopniu nawiązują do jego stylistyki. Jako przykład paleniska wpisującego się w industrialny styl można wymienić model Bora Flex marki Dik Geurts, zawieszony na elastycznej rurze spalinowej, bądź marki Brunner - wielofunkcyjne modele żeliwnych piecyków Iron Dog 01, 02, 03 czy 06 z płytą kuchenną, np. na postawienie czajnika. Charakterystyczne dla fabrycznego stylu widoczne ożebrowanie proponuje też w swoich piecykach Ilot i Oxo francuska marka Invicta. Inspiracje stylem industrialnym widać także u polskich producentów. W ofercie marki Kratki.pl dostępny jest przypominający te niegdyś warsztatowe, prosty piec k10 z poprzecznym użebrowaniem, zaś marka Infire proponuje wiszący na rurze spalinowej model Incyrcle i wykonany z postarzanej stali model Industrial. Industrialne inspiracje można spotkać nawet na największych imprezach targowych. Podczas tegorocznej edycji ISH we Frankfurcie marka Austroflamm zaprezentowała swoje nowości produktowe, w tym piecyki Bobby i Rocket inspirowane fabrycznym stylem. 

piecyk w stylu industrialnym
Piecyki industrialne mogą przybierać różne kształty. Zdjęcia od góry: Kratki, Austroflamm, Dik Geurts/Dru, Brunner 

 

Pomysł na wnętrze z piecykiem w industrialnym stylu

Piecyki w stylu fabrycznym idealnie wpisują się w industrialne wnętrza, które cechują się dużymi przestrzeniami, surowością pomieszczeń i oryginalnym charakterem. Współgrają z takimi materiałami jak metal, szkło, beton architektoniczny czy cegła. Zdecydowanie nie są to jednak urządzenia dedykowane jedynie do takich wnętrz. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w innej stylistyce i będą oryginalnym i nieoczywistym elementem wystroju, który będzie zarówno zaskakiwał, ocieplał atmosferę oraz przełamywał prostą formę wnętrza. Industrialne piecyki wykonane z metalu dobrze się będą prezentować w otoczeniu takiej kolorystyki, jak odcienie szarości i bieli, a na zasadzie kontrastu będą współgrać też z bardziej wyrazistymi barwami, jak turkusy czy ciemna czerwień. Pamiętajmy, że piecyk w stylu industrialnym to nie tylko surowe, metalowe palenisko. Świetnym tego przykładem są modele palenisk Ludo, Luko i Lumo powstałe we współpracy firm Firetube i Kaufmann Keramik, które pokazują, że palenisko w stylu fabrycznym ocieplone i ozdobione ceramiką może stworzyć duet doskonały. 

piecyk wolno stojący industrialny
piecyk w stylu fabrycznym Firetube, kafle Kaufmann Keramik

Piecyk - ale jaki? Dowiedz się więcej>>

Industrialny ogród - grille metalowe

Moda na elementy w stylu industrialnym trafiła także do ogrodów. Obecnie kominki i piece wychodzą na zewnątrz i świetnie odnajdują się w ogrodach, na tarasach i patiach. Nie tylko ogrzewają w chłodne wieczory, stwarzają ciepłą i przytulną atmosferę, ale mogą być też oryginalnym elementem architektury krajobrazu. W styl industrialny wpisują się modne od jakiegoś czasu paleniska ogrodowe wykonane ze stali kortenowskiej, której zawdzięczają nie tylko podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne, ale też unikalny, postarzany wygląd i niebanalny charakter. Przykładem takich palenisk są gazowe modele the MOOD i the BUZZ marki Faber oraz piecyki ogrodowe na drewno marki RB 73. Piecyki gazowe odchodzą od podstawowej funkcji piecyka industrialnego, ale wszystko się zmienia i tak samo jak współczesne SUV-y daleko odbiegły od prostych wojskowych terenówek Willysa czy Land Rovera, tak samo współczesne piecyki fabryczne różnią się od tych sprzed lat i mogą mieć industrialną formę zewnętrzną, ale też nowoczesną technikę wewnątrz. 

industrialny grill ogrodowy
Ogrodowy grill w industrialnym stylu  Zdjęcie: Iwona Grills

Nietypowe i oryginalne piecyki industrialne

Piecyki industrialne posiadają ciekawą historię i z pewnością są nietypowe i oryginalne. Pamiętajmy jednak, że nie są to rozwiązania dla wszystkich ze względu na swój awangardowy wygląd i – bądź co bądź – dość wysoką cenę. Jednak dla osób odważnych, o wyrafinowanym guście, którym stylistyka industrialna wyraźnie przypadła do serca, są idealne. I nie ma się co bać, bo jak mówi znane przysłowie: „Do odważnych świat należy”...

 

Magdalena Balicka, 

sekretarz redakcji magazynu "Świat Kominków"

 

 

Przeglądaj "Świat Kominków " na issuu - kliknij tutaj.

  

                          

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama