Kominki.org   >   Blogi kominkowe  >   Niepokorny o kominkach

Niepokorny o kominkach

Są takie miejsca na Ziemi, które ze względu na specyficzne warunki klimatyczne wymagają specjalnej uwagi przy planowaniu urządzeń grzewczych. Budowa ciężkiego pieca Kuzniecowa we Wrocławiu, może okazać się sporym kłopotem dla jego użytkowników. Piec ten ma dużą bezwładność, trzyma długo ciepło, ale potrzebuje dużo opału by go rozgrzać.
Przy okazji budowy "kombajnu" ogrodowego, z funkcją wędzarni, grilla i pieca chlebowego, pokażę tym razem jak solidnie (profesjonalnie) wykonać kopułę tego ostatniego. Oczywiście sposobów jest bez liku, ale sporo tych konstrukcji bardzo szybko ulega destrukcji. Materiał przeze mnie preferowany to cegła szamotowa, wiec trudność spora, ale też trwałość gwarantowana. Piec nadaje się do użytku zawodowego. Wypiek w nim 100 – 200 pizz dziennie nie stanowi problemu.
Piec został zbudowany głównie z szamotu. Podstawowym budulcem była cegła 25 x 12,4 cm, gruba na 7,6 cm. Były też kafle i płytki szamotowe 40 x 20 cm, grubości 3 cm. Użyliśmy kilku dużych i grubych płyt, z których zrobione jest palenisko. W sumie prawie 3 tony ceramiki. Jako izolacja posłużyły nam płyty krzemianowo wapniowe, wermikulit, maty ceramiczne, bloczki izolacyjne, niewielka ilość tektury ogniotrwałej oraz płyty Promafour.
Zduństwo ma się nieźle mimo kłód rzucanych pod nogi, gorzej z wiedzą na jego temat. Tradycyjnie postanowiłem co nieco rozjaśnić, sprowokowany „reklamacją” na drugim końcu Wielkopolski. Kawał drogi, na szczęście blisko Rogalina, gdzie w pałacu montowaliśmy piec.
Sposób budowy piecokominka umożliwia przewietrzanie jego wnętrza. Oprócz zalet przedłużających trwałość takiego pieca (o czym pisałem w poprzednich odcinkach) i możliwości współpracy z systemem DGP, pozwala to manipulować bezwładnością nie tylko za pomocą wielkości wsadu.
Piecokominek można zbudować na wiele sposobów i z bardzo rożnych materiałów. Które lepsze trudno dociec. Często bowiem jest tak, że ktoś zaczyna robić z czegoś, przyzwyczaja się, a potem broni swego.
Dziś o piecokominku. Nie ma takiego słowa w słowniku języka polskiego. Nie wiadomo więc jak powinniśmy pisać. Może tak: pieco-kominek, lub tak: pieco kominek?
Komin systemowy z wkładem ceramicznym. Kilka uwag w kontekście kominka.
Gdzieś w necie „żyje sobie” taki oto wpis: Grawitacyjny układ dystrybucji ciepłego powietrza nie wymaga dużych nakładów finansowych, jest w pełni niezależny i niezawodny, nie pozwala jednak na ogrzewanie większych powierzchni niż...
Latem odwiedziłem znajomych, którzy dom ogrzewają kominkiem. Zdziwił mnie u nich brak drewna opałowego na podwórku. Na pytanie czym będą palić zimą, zareagowali zdziwieniem porównywalnym z moim.
1  2    

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: