Reklama

1000 zł dopłaty do drewna, 3000 zł do pelletu - rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadzi jednorazowe dodatki pieniężne dla osób ogrzewających domy drewnem kawałkowym oraz pelletem. Jak pokazują dane z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w Polsce jest ponad 2 miliony domów ogrzewanych drewnem, najwięcej używa węgla - 2,8 mln, drugi w kolejności jest gaz z 2,5 mln domów. Te liczby pokazują skalę paliwowych problemów na nadchodzący sezon. Dlatego dobrze, że ogrzewający drewnem zostali zauważeni oraz Ci, którzy postanowili zmodernizować swoje ogrzewanie i przejść na ekologiczne kotły na pellet (według CEEB 300 tys. domów).
1000 zł dopłaty do drewna, 3000 zł do pelletu - rząd przyjął projekt ustawy

Na jaki dodatek mogą liczyć ogrzewający domy drewnem kawałkowym i pelletem?

  • 3000 złotych gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem lub biomasą
  • 1000 złotych gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza; trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym;

Oczywiście dodatek w formie jednorazowej dopłaty zostanie wypłacony tylko jednemu członkowi gospodarstwa domowego, warunkiem jest też odpowiedni wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

Póki co projekt ustawy wprowadzającej dopłaty do drewna opałowego i pelletu został przyjęty przez rząd, ale jeszcze musi przejść całą ścieżkę legislacyjną i zostać przyjęty przez Sejm, Senat i zostać podpisany przez Prezydenta RP.

Więcej artykułów o drewnie opałowym znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

Nie czekaj na dopłatę kup drewno i pellet już teraz!

Dopłatę do drewna i pelletu uzyska każdy kto spełnia warunki niezależnie czy drewno opałowe lub pellet już kupił czy nie. Nasza rada nie warto czekać, bo nic nie wskazuje na to by ceny spadły, a z czasem może zmniejszyć się dostępność paliwa, jak choćby sezonowanego - czyli nadającego się do użycia w najbliższym sezonie drewna kawałkowanego. Pamiętajmy, że mokre drewno nie nadaje się do palenia, a prawidłowa wilgotność drewna opałowego powinna wynosić około 20 %.   Przy kupnie zwróćmy uwagę nie tylko na to czy drewno jest sezonowane, ale też czy cena jest podana w metrach przestrzennych czy metrach sześciennych. Jeśli mamy dwie oferty sprzedaży drewna opałowego ale jedna jest podana w metrach przestrzennych a druga w sześciennych możemy skorzystać z przelicznika dla drewna opałowego podawanego przez Lasy Polskie 1metr przestrzenny drewna opałowego =0,65 metra sześciennego drewna opałowego. 

Ile kosztuje drewno opałowe? Jak kupić drewno opałowe?>>> 

 

Czy kominki na drewno uratują nas zimą?>>>

Ile drewna opałowego potrzeba do dogrzewania domu kominkiem?

Na kominek opalany drewnem, który nie jest głównym źródłem ciepła nie dostaniemy dopłaty od rządu, choć posiadanie kilku awaryjnych metrów drewna opałowego do domowego kominka z pewnością tej zimy jest delikatnie mówiąc wskazane.... Do dogrzewania przeciętny użytkownik potrzebuje od dwóch do pięciu metrów przestrzennych drewna opałowego. Wszystko zależy od intensywności używania kominka oraz od zimowej aury na którą przecież nie mamy wpływu. 

Miejmy nadzieję, że w najbliższym sezonie zimowym pogoda okaże się łaskawa i bądźmy przygotowani.

  Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków", prowadząca portal kominki.org

 

 


Krzysztof Woźniak

Sekretarz Rady Naukowej Polskiego Forum Klimatycznego

Komentarz do "Projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw”:

Będą rządowe dopłaty do ogrzewania na sezon 2022/23. Instytucja dopłat nie jest idealnym narzędziem do naturalnego wyboru przez mieszkańców najlepszego źródła ogrzewania. W obecnej sytuacji geopolitycznej mieści się jednak w akceptowalnych działaniach centralnych. 

Ten konkretny projekt posiada 3 pozytywne cechy pokazujące zmianę w myśleniu decydentów o ogrzewnictwie w Polsce.

1. Zaprzestano bezmyślnego promowania gazu ziemnego, zauważając od zawsze oczywiste fakty, jak to, że odbiorcy gazu i tak mają od lat olbrzymie dopłaty rządowe w formie subwencji służących utrzymaniu regulowanych, niższych niż rynkowe cen. Wcześniej wszelkie progazowe propozycje alarmów smogowych były realizowane bez odpowiedniej refleksji.

2. Skończono z hejtowaniem węgla, jak by nie było polskiego bogactwa naturalnego, co może mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Może też w końcu ktoś obliczy wpływ używania węgla vs. gazu ziemnego na klimat i zrozumie, że to węgiel a nie gaz powinien być w Polsce paliwem przejściowym w transformacji energetycznej.

3. Uznano drewno kawałkowe jako ważny składnik ogrzewania indywidualnego w Polsce. Pierwszą jaskółką było oszacowanie ilości takiego drewna używanego w sektorze komunalno-bytowym i zgłoszenie do Unii Europejskiej tej wartości, co podwyższyło udział energii z OZE o ok. 3% w ostatnich 3 latach, pozwoliło osiągnąć unijny cel i uchroniło nasz kraj przed karą w wysokości 8 mld. euro. Teraz jest otwarta droga do odblokowania wsparcia urządzeń na drewno kawałkowe (szczególnie ekoprojektowych kominków i pieców) w programach rządowych jak np. „Czyste Powietrze”. Jest to też jasna wskazówka dla samorządów do zmian uchwał antysmogowych i programów ochrony powietrza pod kątem zniesienia wszelkich ograniczeń dla wymienionych wyżej urządzeń.

 


Oceń

Reklama
Reklama