Reklama

Czy kominki na drewno uratują nas zimą?

Temat zabezpieczenia ciepła i dostępności paliw nie schodzi z czołówek codziennych TOP tematów. Węgiel jest drogi i może go brakować, podobnie gaz. Jesteśmy świadkami kryzysu energetycznego i wszystko wskazuje na to, że najbliższa zima nie będzie należeć do najłatwiejszych. Jednak jest urządzenie, które może pomóc przetrwać zimę. Prosty kominek na drewno lub koza opalana drewnem to sposób by zabezpieczyć swój dom. Powrót masowej popularności tradycyjnych kominków na drewno obserwujemy nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Lawinowo rośnie też zainteresowanie drewnem opałowym. Kominki i piece na drewno to obecnie towar pożądany a u niektórych producentów wręcz deficytowy, bo branża nie nadąża z realizacją zamówień.
Czy kominki na drewno uratują nas zimą?
Kominek na drewno Kratki

Zainteresowanie drewnem opałowym i kominkami na drewno nie tylko w Polsce

Burza jaką wywołał program „chrust plus” pokazuje, że zainteresowanie drewnem opałowym w tym sezonie jest większe, co potwierdzają też Lasy Państwowe. Co więcej to zainteresowanie jest nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach europejskich. W Niemczech zainteresowanie ogrzewaniem drewnem spowodowane jest nie tylko bezpieczeństwem energetycznym, ale też dofinansowaniem w wysokości 45% inwestycji dla inwestorów, którzy zmieniają ogrzewania z oleju opałowego na ogrzewanie biomasą – np. pelletem. 

Więcej ciekawych artykułów na tematy kominkowe i drewna opałowego znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG

W polskich mediach mówi się głównie o Niemczech, jednak zainteresowanie nie tylko drewnem opałowym, ale też kominkami i piecykami na drewno jest ogromne w całej Europie. Już podczas targów Progetto Fuoco 2022 (poświęconych urządzeniom opalanym drewnem i pelletami) na początku maja wielu producentów mówiło, że wysoki sezon cały czas trwa, a zamówień na wkłady kominkowe i piecyki wolno stojące opalane drewnem stale przybywa. Zazwyczaj był to okres mniejszego zainteresowania kominkami i piecami, tymczasem popyt już w maju był tak wysoki, że firmy zauważały, że terminy oczekiwania na urządzenia się wydłużają – nawet do kilku miesięcy. Szczególne zainteresowanie jest na piecyki wolno stojące i wkłady kominkowe na drewno, pelletowe piecyki nie miały aż takiej fali zainteresowania ze względu na wzrost cen pelletu.

Czy kominki i piece na drewno uratują nas przed zimą?

Według danych zebranych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) mamy w Polsce ponad milion kominków dodając do tego piece kaflowe i trzony kuchenne mamy niemal dwa miliony urządzeń, które są niezależnym zabezpieczeniem energetycznym polskich domów. To są urządzenia, które już są i które mogą wspomóc istniejące w każdym domu główne źródło ciepła. Co więcej porównując to do ilości kotłów na węgiel ( 2 770 836) – tych najbardziej popularnych widzimy, jak kominkowe rozwiązania są popularne w naszym kraju. 

Kolejne dane, które mówią, że na drewno kawałkowe mamy niemal 2 mln urządzeń i kolejne ponad 300 tysięcy na pellet pokazuje jak niesprawiedliwe są pomysły rządzących w których mieszkańcy ogrzewający swoje domy nieprzyjaznym dla środowiska, ale popularnym nadal w Polsce węglem mogą liczyć na dopłaty ze strony rządu natomiast Ci, którzy zdecydowali się ogrzewać domy drewnem, albo nowoczesnym i przyjaznym dla środowiska pelletem już nie! Czy to jest sprawiedliwe? Bo przecież drożeje nie tylko węgiel czy gaz, ale też znacząco pellet. Co do drewna to ceny rosną, ale te wzrosty nie są aż tak duże jak w przypadku węgla czy pelletu, choć w ostatnich dniach media donoszą o kolejnej panice zakupowej - tym razem dotyczącej drewna opałowego.

 Zobacz wyniki badań emisji z nowoczesnych kominków>>>> 


Co więcej kominki opalane drewnem o których w części mediów i od alarmów smogowych słyszymy, że nie są ekologiczne – co nie jest zgodne z prawdą, bo spełniają unijne normy emisji, a drewno przez Unię Europejską jest uznane za odnawialne źródło energii mają szansę po raz kolejny nas uratować. Bo to przecież dzięki wielu indywidualnym użytkownikom urządzeń na drewno zaoszczędziliśmy 8,5 mld złotych jako kraj, dlatego że 3% spalanego w indywidualnych gospodarstwach drewna kawałkowego spowodowało, że osiągnęliśmy wymagany przez Unię Europejską 15% udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. W nadchodzącej zimie kominki znów mogą nas „uratować” – pomóc obniżyć rachunki np. za gaz i dać zabezpieczenie w przypadku awarii czy braku innych mediów.  Pamiętajmy, że kominek jest doskonałym wspomagającym źródłem ciepła, wspomoże nie tylko ogrzewanie gazowe i pozwoli obniżyć rachunki, ale też kominek doskonale uzupełni ogrzewanie nowoczesną pompą ciepła, która przy niższych temperaturach potrzebuje do działania energii elektrycznej, której koszt także wzrósł. Zatem tej zimy kominek na drewno czy koza na drewno może uratować (– a raczej ogrzać) nasz przysłowiowy „ tyłek”. 

Pamiętajmy prosty wkład kominkowy na drewno daje bezpieczeństwo energetyczne w ekstremalnych sytuacjach, które niestety są coraz bardziej prawdopodobne.

Mamy drewno i nowoczesne kominki z Ekoprojektem 


Pamiętajmy że drewno opałowe to nasze rodzime, lokalnie dostępne i do tego odnawialne paliwo. Do tego mamy na rynku duży asortyment kominków na drewno i piecyków wolno stojących na drewno wysokiej klasy, spełniających ostre normy emisji i sprawności unijnej dyrektywy Ekoprojekt. Co więcej wiele z tych urządzeń jest made in Poland i pochodzi od rodzimych firm, które swoje produkty z powodzeniem sprzedają i są doceniane też w Europie. 

A na koniec uwaga – świadomi użytkownicy kominków, Ci którzy kominki, piece kaflowe czy wolno stojące piecyki opalane drewnem posiadają już od jakiegoś czasu na pewno już dawno mają zabezpieczone drewno kominkowe na kolejny sezon zimowy. Dlaczego? Bo w kominkach i piecach palimy drewnem sezonowanym – czyli drewnem zakupionym rok, czy dwa lata temu. Firmy kominkowe w Polsce nie tylko instruują swoich klientów w tym temacie, ale też często dokonują razem z nimi pierwszego rozpalenia, by nauczyć nowych użytkowników kominka prawidłowego palenia od góry. Zatem świadomi użytkownicy tego lata powinni zabezpieczać zapasy na sezon zimowy 2023/24….

  

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Reklama
Reklama