Reklama

O kominach i bezpieczeństwie energetycznym - Ogólnopolski Kongres Kominiarzy w Ryglicach

Myślę, że powinniśmy do rządzących kierować postulaty odnośnie wprowadzenia zachęt dla przedsiębiorców zajmujących się drewnem jak i mieszkańców, którzy chcieliby wyposażyć dom w awaryjne źródło ciepła typu kominek czy piecyk na drewno. Taka alternatywa jest bardzo potrzebna. - komentuje Roman Łucarz starosta tarnowski, uczestnik Ogólnopolskiego Kongresu Kominiarzy w Ryglicach. Kwestie bezpieczeństwa energetycznego, właściwego paliwa - drewna i pelletu, wentylacji i eksploatacji kominów i jej wpływu na czyste powietrze to kilka z ważnych tematów poruszonych podczas Kongresu Kominiarzy.
O kominach i bezpieczeństwie energetycznym - Ogólnopolski Kongres Kominiarzy w Ryglicach
Ogólnopolski Kongres Kominiarzy w Ryglicach

Dnia 2 maja 2022 roku odbył się w Ryglicach Ogólnopolski Kongres Kominiarzy. Zorganizowano go w formie konferencji składającej się z 3 paneli: Komin, Kocioł i Paliwo. Oprócz przedstawicieli Czarnej Braci z całego kraju imprezę zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz: pani poseł na Sejm RP – Anna Pieczarka, starosta tarnowski – Roman Łucarz oraz reprezentant ministra Michała Cieślaka. Obrady otworzyli organizatorzy Wiesław Zabawa  - prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy oraz Paweł Augustyn – burmistrz gminy Ryglice.

Jednym z celów konferencji było pokazanie w jaki sposób kominiarze starają się dbać o bezpieczeństwo mieszkańców Ryglic, Małopolski i całej Polski.

Komin dla bezpieczeństwa energetycznego

O tym, że chronią nie tylko kominy przed zapaleniem a domy przed pożarem, czyszczone kominy to czyste spalanie, mniej smogu i lepsze zdrowie. Kominiarze działają prewencyjnie i edukacyjnie. Wiesław Zabawa podkreślał, że wraz z Polskim Forum Klimatycznym przeprowadzają w całym kraju pokazy prawidłowego – bezdymnego spalania paliw stałych.

Ogólnopolski Kongres Kominiarzy w Ryglicach

Burmistrz Ryglic zwrócił uwagę na przedsiębiorczość mieszkańców tej gminy, którzy potrafią efektywnie wykorzystać naturalne odnawiające się miejscowe bogactwo jakim jest drewno.

W panelu Komin od Marka Biedronia z MCK dowiedzieliśmy się, że wentylacja mieszkań to podstawa zdrowego życia, ponieważ odpowiada ona za doprowadzanie świeżego powietrza do miejsca gdzie spędzamy większą część naszego życia. Dlatego musi być ona sprawna i o to dbają właśnie kominiarze.

O tym czy eksploatacja systemów kominowych ma wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy, czyli na nasze zdrowie wyjaśniał kolejny prelegent, członek Zarządu Głównego Korporacji Kominiarzy Polskich pan Piotr Czepiel. Dowiedzieliśmy się też co to są kominy dymowe, do których podłączone są urządzenia grzewcze. O ich działaniu i odpowiednim doborze opowiedział kominiarski specjalista z Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego – Wiceprezes Piotr Kłodowski. Ciekawostką jaką przekazał było zachowanie kawek. Robią one gniazda głęboko w kominie. Usunięcie gniazd jest bardzo uciążliwe a dodatkowo po 4 dniach kawki podejmują próbę odbudowania ich w kominie...

W panelu kocioł mówiono o urządzeniach grzewczych

Warto wiedzieć, że istnieją urządzenia na węgiel czy ekogroszek, które nie mają istotnego wpływu na jakość powietrza bo spełniają europejskie normy Ekoprojektu a za to dają pewną i tanią energię. Szczegóły usłyszeliśmy od przedstawiciela producenta takich kotłów, firmy SAS, kierownika zakładu pana Marcina Barańskiego.

Z kolei kotły na pellet to urządzenia wykorzystujące Odnawialne Źródło Energii. Działają automatycznie. Są bardzo oszczędne - potrafią same się wygaszać i rozpalać. O ich tajemnicach mówił przedstawiciel firmy DEFRO pan Adam Jęczmiński.

Tradycją jest fakt, że wszelkie imprezy organizowane przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy mają zacięcie ekologiczne. W stałej współpracy z Polskim Forum Klimatycznym. Dlatego 2 prelekcje wygłosił sekretarz Rady Naukowej tego stowarzyszenia. Czemu zasilane ręcznie drewnem kawałkowym kominki i piece są ciągle popularne? Czy dlatego, że właśnie drewno kawałkowe ma najmniejszy ślad węglowy wśród paliw odnawialnych? A może chodzi o bezpieczeństwo energetyczne lub po prostu domowe ciepło? Jak do tego ma się Ekoprojekt – Ecodesign? Te zagadnienia były przedmiotem pierwszej z nich.

Jak sprawdzić czy twój kominek spełnia Ekoprojekt? Przejdź do artykułu>>>>

Ostatnią częścią kongresu był panel Paliwo

Ogólnopolski Kongres Kominiarzy w Ryglicach

Mówiąc o ogrzewaniu nie można pominąć kwestii związanych ze źródłem energii.  W dobie walki ze smogiem spotykamy się z przepisami promującymi lub ograniczającymi używanie określonych rodzajów paliw. Czy zanieczyszczeniu powietrza winne są paliwa czy technologie? Czy można ograniczać używanie drewna jednocześnie promując gaz? Okazuje się, że palenie drewnem jest ściśle powiązane z produkcją wałków, łyżek i innych drewnianych narzędzi w Ryglicach – mieszczą się one w Gospodarce Obiegu Zamkniętego drewnem. O tym jak widzi to ekologia zrównoważonego rozwoju mówił Krzysztof Woźniak w prelekcji zamykającej I Kongres Kominiarzy w Ryglicach.

Krzysztof Woźniak, Polskie Forum Klimatyczne


Roman Łucarz, starosta tarnowski: 

Ogólnopolski Kongres Kominiarzy odbył się w Ryglicach po raz pierwszy . Tego typu wydarzenia są bardzo potrzebne. Podczas wydarzenia obecni byli nie tylko licznie kominiarze z całej Polski, ale także posłowie RP, co pokazuje jak ważną i potrzebną grupą zawodową, choć często niedocenianą, jest brać kominiarska. Dużo miejsca poświęcono bezpieczeństwu domów. To niezwykle istotny temat, nie raz, również na naszym terenie byliśmy świadkami ludzkich tragedii wynikających np. z pożaru sadzy w kominie. Obecnie sytuacja jest tym bardziej trudna, bo przecież w każdej chwili może zabraknąć gazu. My w starostwie będziemy zachęcali mieszkańców by oprócz gazu mieli też niezależne źródło ciepła – kominek lub kozę na drewno, pellet. Jest to źródło dużo bardziej przyjazne dla środowiska niż węgiel, odnawialne, a w obecnej sytuacji potrzebna jest dywersyfikacja energii. Prywatnie też oprócz gazu mam kominek. Co więcej w naszym regionie widzę dużą przyszłość dla wytwarzania paliw drzewnych. Mamy ponad 200 rzemieślników, którzy wykonują wyroby drewniane. Z tej działalności pozostaje dużo trocin, które można wykorzystać. Myślę, że powinniśmy do rządzących kierować postulaty odnośnie wprowadzenia zachęt dla przedsiębiorców zajmujących się drewnem jak i mieszkańców, którzy chcieliby wyposażyć dom w awaryjne źródło ciepła typu kominek czy piecyk. Taka alternatywa jest bardzo potrzebna. Przecież do niedawna to co jest rzeczywistością nawet nam się nie śniło. Mamy takie czasy, że na wszystko musimy być przygotowani. 

 


Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama