Reklama

Bezpiecznie i taniej z kominkiem - zabezpiecz się przed zimą

Stale rosnące ceny prądu i gazu w Polsce to temat, który frapuje wiele osób, szczególnie przed zbliżającym się sezonem grzewczym. Na portalach internetowych oraz grupach na facebooku można znaleźć wiele wypowiedzi osób zaniepokojonych niepewną sytuacją odnośnie wzrostu kosztów ogrzewania i galopującymi cenami choćby gazu.
Bezpiecznie i taniej z kominkiem - zabezpiecz się przed zimą
Kominki: Invicta, Spartherm, piec kaflowy TermoKaust, piecyk La Nordica

Podobnie wygląda sytuacja w innych rejonach Europy. W Niemczech czy Holandii ceny gazu rosną a zainteresowanie drewnem do kominków rośnie. Nasi zachodni sąsiedzi stawiają na drewno i podkreślają, że warto pomyśleć o tradycyjnym kominku czy piecu jako urządzeniu, które nie tylko wspomoże główny system ogrzewania ( bo pamiętajmy, że kominek nie może być samodzielnym źródłem ciepła) i pomoże obniżyć koszty rachunków, ale też zabezpieczy energetycznie dom na wypadek przerw w dostawie gazu i prądu.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Obserwując sytuację energetyczną i braki surowcowe tym bardziej dziwią propozycje władz województwa mazowieckiego, które w ostatnio konsultowanym projekcie uchwały antysmogowej wprowadzili zapis w którym nowobudowane domy z dostępem do sieci nie będą mogły korzystać między innymi z urządzeń opalanych drewnem czy pelletem, czyli także z wspomagających system grzewczy czy używanych w okresach przejściowych dla chwilowego podniesienia temperatury w chłodniejszy wieczór kominków. Warto zaznaczyć, że w projekcie nie wyłączono z zakazu urządzeń spełniających wymagania Ekoprojektu - które wchodzą w całej Unii dopiero z początkiem 2022 roku.

Rosnące ceny energii - kominek zadba o bezpieczeństwo energetyczne. Dowiedz się więcej>>

Bezpieczeństwo energetyczne to bardzo ważna kwestia, dlatego warto pomyśleć o niej już teraz zanim zaczną się prawdziwe mrozy. Tym bardziej, że jak podaje portal www.businessinsider.com.pl/ zawirowania na rynku węgla dosięgnęły także polskie elektrownie, a do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęło właśnie sześć zgłoszeń od spółek energetycznych o braku odpowiedniej wysokości zapasów paliwa. To niepokojący sygnał tym bardziej, że szczyty zapotrzebowania na energię dopiero przed nami. W takiej sytuacji rosną obawy o bezpieczeństwo dostaw energii i ciepła przed zbliżającą się zimą.

Nie doceniamy kominków. Dowiedz się więcej>>

Dla wielu osób zaniepokojonych wzrostem cen energii lub wręcz jego brakiem idealnym rozwiązaniem, które pomogłoby obniżyć koszty i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne są niedoceniane aktualnie kominki i piece opalane odnawialnym źródłem energii jakim jest właśnie drewno. Przeglądając grupy dotyczące ogrzewania na facebooku można znaleźć opinie wielu osób, które uważają podobnie. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, niektóre dotyczą też zapisów Programu Czyste Powietrze, gdzie w zależności od regionu warunkiem skorzystania z dotacji jest odłączenie kominka : 

  • "Myślę, że w przyszłym roku producenci pieców nie będą narzekać na brak pracy, bo po zimie co drugi wywali piec gazowy. Kilku z moich znajomych już to zrobiło"
  • "Powiem tak, dają dotacje, a gaz 40% drożeje, prąd podobnie. Przemyśl i przeanalizuj jeszcze raz, nigdy nie bądź uzależniony..."
  • "Damy ci dotację, żebyś musiał kupować u nas gaz... teraz zrobimy podwyżkę 50%, żeby nam się ta dotacja zwróciła...".

Niepokojący artykuł o podwyżkach cen energii można przeczytać także na portalu www.shareinfo.pl, który przytacza sytuację czytelniczki, która dostała rachunek za gaz w kwocie 8400 zł czyli o 75% więcej niż jeszcze rok temu! Jak wyznała mieszkanka gminy Puck (woj. pomorskie) w rozmowie z portalem o2.pl:

  • "To jest porażka. Tak dużo rządzący mówili o ekologii, namawiali do wymiany pieców, po czym teraz mamy tyle płacić za gaz? Dobrze, że mam kominek. Wyłączyłam ogrzewanie i od kilku dni w nim palę, póki nie jest tak zimno. A gazem podgrzewam tylko wodę. Mamy kredyt, a teraz opłaty za gaz wynoszą tyle, co rata. Może za jakiś czas nie będzie nas stać na ten dom, jak opłaty będą nadal takie wysokie. Gdyby mój mąż nie pracował za granicą, to nie byłoby nas stać, by zapłacić te wszystkie rachunki” – dodaje pani Dorota.

Ogrzewanie drewnem a bezpieczeństwo energetyczne. Dowiedz się więcej>>

Dlaczego zatem zabraniać Polakom możliwości ogrzewania drewnem czy dogrzewania się kominkiem ciężko zrozumieć !!! Kominek może być ratunkiem na problemy z dostępnością energii jak i rosnącymi cenami gazu. Chociaż nie może być samodzielnym źródłem ogrzewania - jest idealnym rozwiązaniem wspomagającym, które pozwala dogrzać dom, zaoszczędzić pieniądze oraz zapewnia bezpieczeństwo energetyczne w przypadku awarii dostaw prądu czy gazu. Dodatkowo zwiększa komfort cieplny domowników i pozwala na przyjemny i relaksujący odpoczynek w blasku tańczących płomieni po cięzkim dniu w pracy czy szkole.       

 

Magdalena Balicka

sekretarz redakcji magazynu "Świat Kominków'


Oceń

Reklama
Reklama