Reklama

Rosnące ceny energii - kominek zadba o bezpieczeństwo energetyczne!

Bezpieczeństwo energetyczne gospodarstw domowych to bardzo ważna kwestia.
Rosnące ceny energii - kominek zadba o bezpieczeństwo energetyczne!
Kominki: Hitze, Sommerhuber, Piecyki: Contura, La Nordica

Biorąc pod uwagę obecnie wyraźnie rosnące ceny gazu i prądu, Niemcy i Holandia już szykują się do ewentualnych, nieplanowanych odłączeń od sieci energetycznych tej zimy. W takim przypadku warto pomyśleć o tradycyjnym kominku czy piecu jako urządzeniu, które zabezpieczy energetycznie dom na wypadek przerw w dostawie gazu i prądu. 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Ogrzewanie drewnem a bezpieczeństwo energetyczne. Dowiedz się więcej>>

Jak można było przeczytać ostatnio w artykule, który pojawił się na portalu money.pl, rosnące ceny energii zwiększą ryzyko wyłączeń prądu w Europie podczas tej zimy, zwłaszcza jeśli będzie ostra. Zdaniem ekspertów banku Goldman Sachs zaczną się wtedy wyczerpywać zapasy gazu, a LNG skierowane do Europy nie wystarczy, aby temu zapobiec. A bez gazu w czasie zimowych miesięcy dla wielu jedyną opcją zostanie "dogrzewanie" elektryczne. 

Gdy wysiądzie prąd, zabraknie wody, bo nie będą działały pompy. Dlatego zbieraj ją we wszystkich dostępnych naczyniach. Nie działa ci ogrzewanie? Jeśli masz w domu kominek lub piec i wystarczającą ilość drewna, to idealnie! W przeciwnym razie zbierz koce, śpiwory i ciepłą odzież 

- radzi Obrona Cywilna Północnej Westfalii w poradniku wydanym niedawno dla obywateli. Kampanię uzupełniają też instruktażowe filmiki. (źródło: www.money.pl)

Nie doceniamy kominków. Dowiedz się więcej>>

Szalejące ceny gazu sprawiają, że również mieszkańcy Niderlandów szukają alternatywnych metod ogrzewania mieszkań. Wielu wybiera drewno opałowe.

Z powodu szalejących cen gazu mieszkańcy Holandii stawiają na kominki i piece i kupują coraz więcej drewna opałowego - podaje dziennik "Algemeen Dagblad". - Już wyprzedaliśmy większość zapasów, a zwykle ma to miejsce dopiero w lutym lub marcu - powiedział dziennikarzom przedstawiciel firmy, która sprzedaje drewno na opał (źródło: www.o2.pl).

Co roku zimą padają w Polsce rekordy zapotrzebowania na energię elektryczną. Dlatego warto wziąć przykład z naszych zachodnich sąsiadów i także zadbać o swoje bezpieczeństwo energetyczne. Kominki i piece opalane drewnem to urządzenia, które oszczędzają energię i zabezpieczą energetycznie dom na wypadek przerw w dostawie prądu i gazu. Dodatkowo palenie drewnem w kominkach i piecach nie zwiększa emisji CO2, bo drewno jest odnawialnym źródłem energii.

Na koniec ważne pytanie, które powinniśmy sobie zadać. Czy urzędnicy rzeczywiście biorą pod uwagę różne scenariusze i przy okazji walki o czyste powietrze celowo znacząco obniżają bezpieczeństwo energetyczne indywidualnych gospodarstw domowych? Wystarczy zderzyć ze sobą informacje docierające do nas z zachodnioeuropejskich krajów jeśli chodzi o dostępność energii, drożejący prąd i gaz z ostatnio udostępnionym do konsultacji społecznych projektem uchwały antysmogowej dla Mazowsza, który chce pozbawić możliwości posiadania kominka (spełniającego normy Ekoprojektu) nowobudowane domy z dostępem do sieci! Czy ma to sens? Dowiedz się więcej o projekcie uchwały dla Mazowsza i weź udział w konsultacjach, przejdź tutaj. 

Czy grozi nam tej zimy nagłe, nieplanowane odłączenie sieci energetycznej, ciężko jest przewidzieć. Jednak takie sytuacje również w naszym kraju mają lokalnie miejsce. Kominek na drewno zapewni ciepło w razie awarii i dodatkowo da trochę przyjemności z chwil spędzonych w blasku płomieni.

 

 

Magdalena Balicka

sekretarz redakcji magazynu Świat Kominków 


 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama