Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło

Zielone ciepło

Ekopatrol gdyńskiej straży miejskiej nagrał film instruktażowy, który pokazuje, jak rozpalić w piecu czy kominku, by nie tylko zaoszczędzić opał, ale o 30 proc. zmniejszyć zadymienie i zanieczyszczenie środowiska.
Kazus Krakowa, gdzie wprowadzono zakaz używania jako paliwa nie tylko węgla, ale i drewna zrobił wiele złego. Zasiał w świadomości ludzi, że drewno jest równie szkodliwe i niepożądane jak węgiel... Prawda jest zgoła odmienna. Naukowcy - Krystyna Kubica, ekspert Polskiej Izby Ekologii w Katowicach oraz Tomasz Mirowski z Instytutu Polityki Energetycznej w Rzeszowie alarmują, że Polska walka ze smogiem nie uwzględniająca biomasy drzewnej może być nieskuteczna.
Jak obniżyć emisję pyłów z domowych palenisk
sugestie VEUKO - zrzeszenia europejskich organizacji zduńskich
21-01-2021
Domowe kominki są bardzo popularne w całej Europie z powodu stwarzanego przez nie komfortu cieplnego. Kominki wnoszą też istotny wkład w redukcję emisji CO2 bo zastępują paliwa kopalne. Niestety, spalające drewno kominki są również przedmiotem kontrowersyjnych dyskusji w związku z jakością powietrza. W publicznej dyskusji podaje się, że emisja pyłów PM wciąż rośnie. Jednak nie jest to prawdą ponieważ pomiędzy rokiem 2000 a 2014 emisja PM 2,5 zmniejszyła się w Europie o 28%.
Co roku zimą padają w Polsce rekordy zapotrzebowania na energię elektryczną. W poniedziałek według danych operatora przesyłowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych padł rekord - zapotrzebowanie na moc przekroczyło 27 tysięcy MW. Niestety wielkość zużycia energii rośnie, i to nie tylko u nas, ale też np: w Austrii. W tym kontekście kominki są urządzeniami, które oszczędzają Państwu energię to jest m.in. powód dla którego w innych krajach poważnie podchodzi się do kominków i drewna
W zasadzie to nie nasza sprawa bo Wielka Brytania po brexicie nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Jednak 16% domów w Południowo-Wschodniej Anglii i 18% domów w Północnej Irlandii ogrzewa się drewnem a co roku sprzedaje się w Wielkiej Brytanii około 175.000 palenisk na drewno ( dane z 2016) no i drewno brytyjskie to wciąż drewno a proces spalania nie różni się. Więc może warto zobaczyć o czym pisze magazyn The Guardian.
W związku z ograniczeniami, zakazami i nakazami wprowadzanymi poprzez uchwały mające na celu poprawę jakości powietrza oraz niejasnościami, a wręcz wprowadzającymi w błąd informacjami pojawiającymi się na co dzień w mediach i Internecie wiele osób boryka się z niepewnością i dezinformacją odnośnie kominków i pieców opalanych drewnem. A prawda jest taka, że we wszystkich polskich lokalizacjach i miastach, poza Krakowem można palić w kominku na drewno !!!
Nowy POP dla Mazowsza szokiem dla wielu mieszkańców
Forum Polskiej Gospodarki
11-01-2021
W dniu 30 września wszedł w życie przyjęty przez urzędników z mazowieckiego urzędu marszałkowskiego Nowy Program Ochrony Powietrza dla Mazowsza. Jak pisze Robert w swoim tekście Azembski z Forum Polskiej Gospodarki opublikowanym na stronie fpg24.pl będzie to dla wielu mieszkańców Mazowsza szokiem.
W Internecie pojawiła się informacja, że Wawelski Smok przestał zionąć ogniem. Wszystko przez brak prądu spowodowany remontem co powoduje, że instalacja gazowa odpowiadająca za zianie smoka nie działa. Nie zawsze jednak brak prądu będzie pozbawiał "ognia" atrakcję turystyczną. W przypadku domów brak prądu może oznaczać nie tylko wieczór przy świecach, ale i w związku z niedziałającym choćby piecem gazowym marznące nie tylko stopy... Zaradzi temu obecność piecyka lub kominka na drewno.
"Rozprzestrzeniane są informacje, że opalanie drewnem jakoby niszczy lasy. Tymczasem od zakończenia II wojny światowej przybyło nam aż 2,5 mln ha lasów. W 1945 r. pokrywały one jedynie 21 proc. naszego kraju, obecnie jest to już 29 proc." - pisze Robert Azembski z Forum Polskiej Gospodarki.
Opracowanie wprawdzie nie odkrywa nic nowego, a jedynie potwierdza fakty doskonale znane również z innych źródeł. Są one podstawą poważnego traktowania w Europie drewna i pelletu jako paliwa w domach mieszkalnych. Z bliżej niezrozumiałych powodów nie ma to miejsca w Polsce, która bardzo potrzebuje konkretnych i wielokierunkowych działań poprawiających jakość powietrza.
1  2  3  4  5    

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: