Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło

Zielone ciepło

Konkurs dla producentów kotłów ma już swoją tradycję – prowadzony był od 2016 do 2019 roku przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE) oraz Polską Izbę Ekologii (PIE) i w tym okresie obejmował kotły c.o. zasilane paliwem kopalnym oraz stałymi biopaliwami – pelletem drzewnym i polanami drewna.
Komisja Ochrony Środowiska rozmawiała w dniu 1 grudnia na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii, jakim jest drewno, w ogrzewaniu domów w związku z pracami nad uchwałą antysmogową. Głos w dyskusji zabrali przedstawiciele organizacji pozarządowych: Krzysztof Woźniak z Polskie Forum Klimatyczne, Krzysztof Motel z Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki i Piece" czy Dariusz Marciniak - wydawca magazynu "Świat Kominków" i portalu kominki.org.
Europa szykuje się na przerwy w dostawie prądu tej zimy. Austria przeprowadza ćwiczenia na wypadek utraty zasilania, Niemcy są instruowani, co robić w razie blackoutu, a eksperci mówią o napiętej sytuacji energetycznej. W Polsce sytuacja energetyczna jeszcze jest stabilna, ale lepiej zabezpieczyć się wcześniej, by czuć się bezpiecznie i spokojnie w razie ewentualnego blackutu. Blackout może wystąpić z powodu przerw w dostawie prądu i gazu, ale także lokalnie m.in. ze względu na warunki pogodowe.
Ceny pelletu szybują w górę od kilku miesięcy! W czym tkwią przyczyny podwyżek? Na to pytanie odpowiadają eksperci!
Stale rosnące ceny prądu i gazu w Polsce to temat, który frapuje wiele osób, szczególnie przed zbliżającym się sezonem grzewczym. Na portalach internetowych oraz grupach na facebooku można znaleźć wiele wypowiedzi osób zaniepokojonych niepewną sytuacją odnośnie wzrostu kosztów ogrzewania i galopującymi cenami choćby gazu. Nasi zachodni sąsiedzi stawiają na drewno i podkreślają, że warto pomyśleć o tradycyjnym kominku czy piecu jako urządzeniu, które nie tylko wspomoże główny system ogrzewania i
Bezpieczeństwo energetyczne gospodarstw domowych to bardzo ważna kwestia. Biorąc pod uwagę obecnie wyraźnie rosnące ceny gazu i prądu Niemcy i Holandia już szykują się do ewentualnych, nieplanowanych odłączeń od sieci energetycznych tej zimy. W takim przypadku warto pomyśleć o tradycyjnym kominku czy piecu jako urządzeniu, które zabezpieczy energetycznie dom na wypadek przerw w dostawie gazu i prądu.
Nowa propozycja kształtu uchwały antysmogowej dla woj. mazowieckiego dostępna jest od 11 października. Od tego terminu przez 3 tygodnie czyli do dnia 2 listopada 2021 roku zaplanowane zostały konsultacje i możliwość składania uwag. Według projektu zakaz palenia węglem w Warszawie miałby obowiązywać już od 1 października 2023 r., a od 1 stycznia 2028 r. także w podwarszawskich powiatach. W nowych przepisach przewidziano także wyłączenia.
W dniach 13-15 października 2021 roku w Rybniku odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja Kominiarska pod tytułem „Kominiarz a nowoczesne metody ogrzewania i zmiany organizacyjno-prawne”. Konferencję otworzył Prezes Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego Rafał Dydak.
W dniu 15 października odbyła się konferencja online „Wykorzystanie własnych zasobów surowców dla poprawy sytuacji klimatycznej i ekologicznej” zorganizowana przez Polskie Forum Klimatyczne. Podczas spotkania odbyły się prelekcje: „Meandry negocjacji klimatycznych” (Paweł Sałek - Doradca Prezydenta RP), „Wpływ zużycie surowców na zmiany klimatyczne” (Prof. dr hab. Wojciech Stankowski, „Polityka klimatyczna w Parlamencie Europejskim” (Dr Bogusław Rogalski).
W dniu 7 października b.r. odbyło się zdalne posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Mazowieckiego, w której uczestniczyli między innymi przedstawiciele branży kominkowej i przedstawiali argumenty pokazujące, że kominki zgodne z Ekoprojektem są przyjazne dla środowiska.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    11

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: