Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło

Zielone ciepło

Środek lata a głosowania nad przepisami antysmogowymi idą całą parą. Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego przegłosowali właśnie zapisy uchwały dla tego województwa. Jak większość tego typu dokumentów, zawiera ona harmonogram wymiany urządzeń grzewczych na mniej emisyjne. Najbliższy istotny termin to 1 lipca 2023 roku, kiedy kończy się możliwość użytkowania pozaklasowych kotłów i ogrzewaczy pomieszczeń.
Od dnia 1 lipca 2020 roku weszły w życie przepisy znacznie podwyższające stawkę podatku od towarów i usług (VAT) obowiązującą drewno opałowe. Można to wprost przetłumaczyć na podwyższenie ceny energii z biomasy leśnej. Z punktu widzenia ekologii i ochrony klimatu jest to informacja negatywna. Zgodnie z polityką klimatyczną Europy powinno się zwiększać udział takiego rodzaju ciepła w całkowitym miksie energetycznym, czyli promować. Wzrost podatku aż o 15% do działań promocyjnych nie należy.
Małopolscy rolnicy zamieścili na facebooku wpis skierowany do wicemarszałka województwa odpowiedzialnego za ochronę powietrza, zaczynający się od słów: „Panie Marszałku Urynowicz, Rolnicy wracają pod urząd marszałkowski z powodu zakazu stosowania paliw stałych...” Przypomnijmy, że Kraków jest pierwszym obszarem w Polsce objętym zakazem stosowania paliw stałych. Dotknął on również rolników posiadających mniejsze gospodarstwa, produkujących głównie warzywa – te polskie, zdrowe.

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: