Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło

Zielone ciepło

NFOŚiGW będzie zarządzał nowym strumieniem środków na rzecz modernizacji sektora energii w Polsce. Środki tzw. Funduszu Modernizacyjnego zostaną wykorzystane na finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii, poprawę efektywności energetycznej, magazynowanie energii, modernizację sieci energetycznych oraz wsparcie transformacji w regionach węglowych.
„Od 1 marca 2021 r. wchodzą w życie przepisy rozporządzeń delegowanych wprowadzające nowe etykiety energetyczne. Dzięki wprowadzonym zmianom konsumenci otrzymają bardziej zrozumiałe i spójne informacje, które ułatwią im rozpoznanie najbardziej efektywnych energetycznie produktów” – poinformował podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Od 1 lipca br. każdy właściciel lub zarządca budynku będzie składał w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw. W konferencji prasowej w Krakowie poświęconej temu istotnemu dla poprawy jakości powietrza tematowi wzięli udział: Dorota Cabańska p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz oraz wójt gminy Wielka Wieś Krzysztof Wołos.
Aby skutecznie promować postawy proekologiczne - najważniejsza jest współpraca. To założenie organizatorów wspólnej akcji - "Prewencji antysmogowej w Tarnowie". Funkcjonariusze Tarnowskiej Policji oraz członkowie Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy i Polskiego Forum Klimatycznego będą informować mieszkańców Tarnowa o tym, jak zadbać o wspólne dobro.
Prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy - Wiesław Zabawa w ramach akcji edukacyjnej odwiedza różne instytucje i przeprowadza rozmowy na temat bezpiecznego użytkowania przewodów kominowych i urządzeń grzewczych. Akcja na na celu skutecznie promowanie postaw proekologicznych. Pokazuje, że warto edukować, zamiast karać.
Wpływ jakości drewna na proces spalania oraz emisję
Nowoczesne kominki bardziej przyjazne dla środowiska
19-03-2021
Przeprowadzony we Francji projekt Qualicomb oceniał wpływ jakości drewna na proces spalania oraz na emisję z kominków. W ramach projektu przeprowadzono w sumie 38 eksperymentów wykorzystując 4 różne urządzenia i 4 różne laboratoria. Z badań jasno wynika, że zastosowanie suchego, kawałkowanego, pozbawionego kory drewna znacząco poprawia wydajność palenisk kominkowych niezależnie od ich wieku. Badanie pokazuje, że nowoczesne urządzenia są dużo bardziej przyjazne dla środowiska niż starego typu.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki i Piece" oraz Stowarzyszenie Kominy Polskie zwracają uwagę na konstruowanie wadliwie lub wręcz niezgodnie z przepisami ankiet inwentaryzujących źródła ciepła w gminach, które są następstwem obowiązującej od 2021 roku ustawy o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz przy okazji wdrażania programów dotacji do wymiany źródeł ciepła w gminach.
W uchwale nr 95/IV/2003 Rady Gminy w Kłodzku z dnia 30 grudnia 2003 roku w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Kłodzko we wsi Boguszyn znalazł się w §10 pkt.4 zapis w którym określono stosowanie ogrzewania opartego wyłącznie na gazie, oleju i energii elektrycznej. Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki i Piece" zwróciło się o dokonanie zmian, które nie będą eliminowały odnawialnej biomasy drzewnej: drewna kawałkowanego, brykietu i pelletu.
19 lutego 2021 roku Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową czyli dokument mający na celu poprawę jakości powietrza. Uchwała nie zakłada żadnych zakazów i ograniczeń odnośnie używania kominków i pieców. Wynika to z faktu, że od 01.01.2022 roku według Ekoprojektu będzie możliwa i tak tylko instalacja urządzeń, które spełniają wymagania dyrektywy.
Jak prawidłowo palić w kominku?
Drewno - Pozytywna Energia
08-02-2021
Prawidłowo rozpalony ogień pali się równomiernie i przy maksymalnej sprawności. Oznacza to mniej emisji, mniej zanieczyszczeń, mniej pyłów i mniejsze zużycie drewna przy takiej samej temperaturze. Dotyczy to każdego rodzaju pieca, niezależnie od tego, czy jest to kominek, czy piec kaflowy. Jak palić? Obejrzyj załączony film.
1  2  3  4  5  6  7    

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: