Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło

Zielone ciepło

Wiedeń po raz dziesiąty z rzędu został okrzyknięty najlepszym miastem na świecie pod względem jakości i komfortu życia. Ocenie podlegały różne kryteria, a w nich także warunki przyrodnicze i środowiskowe. Jak to się ma do sytuacji urządzeń opalanych drewnem/peletem, gdzie od 2019 r. wprowadzono zakaz instalowania urządzeń na paliwa kopalne.
Naukowcy i eksperci o walorach biomasy drzewnej
Konferencja "Forum biomasy - OZE i więcej"
22-10-2020
15 października 2020 roku w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej w Tarnowie odbyła się bardzo ważna konferencja „Forum biomasy – OZE i więcej”. Organizatorom udało się zebrać w jednym miejscu specjalistów z dziedziny biomasy, ekologów oraz profesorów i naukowców z uznanych polskich uczelni i instytutów jak: Polska Akademia Nauk, Politechnika Śląska w Gliwicach, Politechnika Opolska, oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
Paliwa kopalne w tym gaz są źródłem emisji dwutlenku węgla. W czasach w których część krajów europejskich np. Holandia zabrania robienia przyłączy gazowych do nowych domów i całą UE czeka program dochodzenia do zeroemisyjności proponowaną przez rząd jest zamiana węgla na gaz - rozwiązanie, które jak ostrzegają naukowcy należy ograniczać. Co więcej nasze krajowe zasoby gazu wystarczyłyby teoretycznie zaledwie na 7 lat.
Co czwarty dom na amerykańskiej wsi ogrzewany drewnem
Urząd Informacji Energetycznej USA
09-10-2020
Według EIA (Urząd Informacji Energetycznej USA) roku 2015 25 % czyli co czwarty dom na amerykańskiej wsi używał drewna do podstawowego lub dodatkowego ogrzewania w porównaniu z 6% domów miejskich. W Nowej Anglii drewno jest najpopularniejsze i ogrzewa 21 % domów.
PAS posłużył się kolejnym nietrafionym stwierdzeniem, mówiącym o tym, że na polski rynek trafia olbrzymia ilość kominków i kóz, które nie spełniają ww. wymogów Ekoprojektu. W odpowiedzi na te zarzuty polscy i zagraniczni producenci wkładów kominkowych, którzy jako jedyni dysponują rzetelną wiedzą na temat sprzedawanych przez siebie urządzeń na biomasę wystosowali oficjalne pisma z prośbą o zaprzestanie wprowadzania opinii publicznej w błąd.
Lista palenisk o emisji niższej niż wymaga Ekoprojekt
7 październik - Dzień Efektywności Energetycznej
07-10-2020
Aktualnie sprzedawane kominki spełniają restrykcyjne normy, w tym Ekoprojekt, który zacznie obowiązywać w UE od 2022 roku. Potwierdza to tytuł Eco-kominek plus 2018 i Eco-kominek plus dla urządzeń o najniższych parametrach emisji pyłów PM, o co najmniej 25% niższej niż wymaga dyrektywa Ekoprojekt. Już w 2018 roku podczas Międzynarodowych Targów Kominkowych Kominki prezentowana była lista urządzeń wielu producentów o parametrach emisji pyłów dużo niższych niż Ekoprojekt.
Od października zmieniły się we Francji warunki instalacji palenisk na drewno. Wszystkie instalowane urządzenia grzewcze na drewno muszą spełniać wymogi FLAMME VERTE 7 gwiazdek.
Pierwszy sukces w walce z przekłamaniami na temat drewna i kominków
wyjaśnienia Polskiego Alarmu Smogowego
24-09-2020
Na stronach Polskiego Alarmu Smogowego ukazała się informacja - wyjaśnienie na temat zastosowanej przez nich manipulacji przy prezentowaniu wielkości emisji z kominków opalanych drewnem. To pierwszy malutki sukces, ale jednocześnie informujemy, że nie kupujemy tej nieudolnej próby rozmydlenia tematu nierzetelności PAS i nie wierzymy w ich szczere intencje. Branża kominkowa od pond 10 lat wprowadza ekologiczne rozwiązania powodujące, że zdecydowana większość kominków wyprzedza mającą wejść w 2022
Główną przeszkodą w rozpowszechnieniu ogrzewania na biomasę jest wysoka emisja cząstek stałych. Jednak ten problem można rozwiązać za pomocą nowoczesnych technologii, bo chociaż stare piecyki mogą emitować więcej niż dopuszcza norma to nowa generacja piecyków peletowych emituje poniżej 10 mg/m3.
Konieczność usunięcia niesprawiedliwych wskaźników odnośnie kominków
List otwarty do wicemarszałka woj. małopolskiego Tomasza Urynowicza
18-09-2020
Przedstawiamy list otwarty do wicemarszałka województwa małopolskiego Tomasza Urynowicza w sprawie konieczności usunięcia niesprawiedliwych wskaźników wypaczających rzetelne dane odnośnie emisji pyłów z nowoczesnych, ekologicznych kominków. List został wysłany przez Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych.
1  2    

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: