Kominki.org   >   Kominki  >   Przepisy prawne  >   DBAMY O CZYSTE POWIETRZE: Przyjęte uchwały o poprawie jakości powietrza

Przepisy prawne

DBAMY O CZYSTE POWIETRZE: Przyjęte uchwały o poprawie jakości powietrza

14-11-2017
drukuj

Fot. Spartherm

W związku z działaniami mającymi na celu poprawę jakości powietrza, władze samorządowe województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego oraz małopolskiego już wprowadziły w życie zmiany w zakresie urządzeń grzewczych i paliw. Co należy wiedzieć o ustawach mających na celu poprawę jakości powietrza w poszczególnych województwach, gdy kominek już mamy, a co jeśli dopiero planujemy jego budowę przedstawiamy w przygotowanym przez nas materiale. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uchwała została przyjęta 30 listopada 2017 roku. 

 

Mam kominek:

- od 1 lipca 2018 roku urządzenia nie spełniające norm Ekoprojektu muszą zostać  wyposażenie w elektrofiltry ograniczające emisję pyłów.

- od 1 lipca 2018 roku nie będzie można używać paliw słabej jakości takich jak: węgiel brunatny, węgiel kamienny w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm, muły i flotokoncentraty węglowe oraz drewno o wilgotności powyżej 20%. 

- od roku 2028 we Wrocławiu i siedmiu uzdrowiskach dolnośląskich nie można będzie stosować paliw stałych, jednak możliwa będzie eksploatacja kominków pod warunkiem, że emisja nie będzie przekraczać 50 mg/m3 oraz że kominki nie będą stanowić podstawowego źródła ciepła w lokalu. W pozostałej części województwa i w czterech uzdrowiskach (Czerniawie-Zdrój, Świeradowie – Zdrój, Długopolu – Zdrój i Przerzeczynie – Zdrój) będzie możliwe stosowanie paliw wysokiej jakości w urządzeniach spełniających normy Ekoprojektu. 

 

Chcę kominek: 

- Kominki i piece można instalować bez ograniczeń do 1 lipca 2018 roku. Po tym terminie wszystkie nowo instalowane urządzenia tego typu będą musiały spełniać wymagania Ekoprojektu.

 

Zapoznaj się z uchwałą TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

 

 

Uchwała została przyjęta 24 czerwca 2019 roku.
 
Mam kominek:
- Kominki i piece zainstalowane przed 1 września 2019 roku, które nie spełniają norm emisyjnych trzeba będzie wyposażyć w filtry lub zdemontować do 1 stycznia 2024 roku.
- Od 1 września 2019 roku obowiązywać będzie zakaz spalania węgla brunatnego, flotokoncentratów i mułów oraz mieszanek z ich wykorzystaniem, biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.
 
Chcę kominek:
- Od 1 września 2019 roku nowo instalowane kominki i piece będą musiały spełniać wymagania Ekoprojektu. 
 
Zapoznaj się z uchwałą TUTAJ.
 
 
 
 
 
 
 
 
Uchwała została przyjęta 18 czerwca 2018 roku.
 
Mam kominek:
- Kominki i piece niespełniające wymagań Ekoprojektu trzeba będzie wyposażyć w filtry lub zdemontować do 1 stycznia 2027 roku, a w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze do 1 stycznia 2023.
 
Chcę kominek:
- Od 1 stycznia 2027, a w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze od 1 stycznia 2023 roku nowo instalowane kominki i piece będą musiały spełniać wymagania Ekoprojektu.  
- Uchwała nie mówi nic na temat rodzajów paliw dopuszczonych do użytkowania.
 
Zapoznaj się z uchwałą TUTAJ.
 

 

 

 

 

 

 

 

Uchwała została przyjęta 24 października 2017 roku.

 

Mam kominek:

Od 1 stycznia 2022 roku zainstalowane wcześniej kominki i piece, które nie spełniają norm emisyjnych trzeba będzie wyposażyć w filtry lub zdemontować do 1 stycznia 2025 roku.

- Od 1 maja 2018 roku nie będzie można używać paliw słabej jakości, takich jak miał węglowy, drewno o wilgotności powyżej 20% czy węgiel brunatny.

 

Chcę kominek:

- Kominki i piece można instalować bez ograniczeń do 1stycznia 2022 roku. Po tym terminie wszystkie nowo instalowane urządzenia tego typu będą musiały spełniać wymagania Ekoprojektu.
 
Zapoznaj się z uchwałą TUTAJ.
 

 

 

 

 

 

 

 

Uchwała została przyjęta 23 stycznia 2017 roku.

 

Mam kominek:

Dotychczas funkcjonujące kominki nie spełniające wymagań Ekoprojektu będą musiały zostać wymienione lub wyposażone w filtry redukujące emisję pyłów do 1 stycznia 2023 roku.

- Uchwała zakazuje stosowania paliw, takich jak muły, floty węglowe oraz drewno o wilgotności powyżej 20%.

 

Chcę kominek:

- Zgodnie z uchwałą, od 1 lipca 2017 roku nowo instalowane kominki będą musiały spełniać wymagania Ekoprojektu.
 
Dodatkowo dla miasta Krakowa uchwała antysmogowa wprowadza całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Od 1 września 2019 roku na obszarze Krakowa w instalacjach spalania paliw dopuszczone będzie stosowanie wyłącznie paliw gazowych lub lekkiego oleju opałowego.
 
Zapoznaj się z uchwała TUTAJ. 
 

 

 

 

 

 

 

 

Uchwała została przyjęta 24 października 2017 roku.

 

Mam kominek:

- Kominki nie spełniające wymagań Ekoprojektu do 1 stycznia 2023 roku będą musiały zostać wymienione lub wyposażone w urządzenia ograniczające emisję pyłów do wartości określonych w Ekoprojekcie.

- Od 1 lipca 2018 roku zabronione będzie stosowanie paliw najgorszej jakości, takich jak muły, węgiel brunatny, drobny węgiel kamienny oraz drewno przekraczające wilgotność powyżej 20%.

 

Chcę kominek:

- Uchwała wprowadza w życie obowiązek, zgodnie z którym nowo instalowane piece i kominki muszą spełniać wymagania Ekoprojektu.
 
Zapoznaj się z uchwałą TUTAJ. 
 

 

 

 

 

 

 

 

Uchwała została przyjęta 26 września 2017 roku.
 

Mam kominek:

- Uchwała zakazuje stosowania paliw, takich jak: węgiel brunatny, muły, drobny węgiel kamienny i drewno, którego wilgotność przekracza 20%.

 

Chcę kominek:

- Uchwała nie wprowadza zakazów odnośnie montowanych urządzeń na paliwa stałe.
 
Zapoznaj się z uchwałą TUTAJ.
 

 

 

 

 

 

 

 

Uchwała została przyjęta 23 kwietnia 2018 roku. 

 

Mam kominek:

- Kominki i piece, których eksploatacja rozpoczęłą się przed 1 czerwca 2018 roku niespełniające wymagań będą musiały zostać wynienione do roku 2023 lub wyposażone w filtry redukujące emisję pyłów do wartości określonych w Ekoprojekcie. 

- Uchwała zakazuje stosowania paliw najgorszej jakości i drewna, którego wilgoć przekracza 20%.

 

Chcę kominek:

- Każdy nowo instalowany kominek po 1 czerwca 2018 roku będzie musiał spełniać wymagania Ekoprojektu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uchwała została przyjęta 7 kwietnia 2017 roku.

 

Mam kominek:

- Kominki i piece, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 roku, będą musiały zostać wymienione do 1 stycznia 2023 roku lub wyposażone w filtry redukujące emisję pyłu do wartości określonych w Ekoprojekcie. 
- Zgodnie z uchwałą kominki i piece nie spełniające wymagań Ekoprojektu można eksploatować wyłącznie do końca roku 2022.
- Uchwała zakazuje stosowania paliw, takich jak: węgiel brunatny, muły, drobny węgiel kamienny i drewno, którego wilgotność przekracza 20%.

 

Chcę kominek:

- Każdy nowo zainstalowany po 1 września 2017 r. kominek musi spełniać wymagania Ekoprojektu. 
 
Zapoznaj się z uchwałą TUTAJ.
 
 
 
 
 
 
 
 
Uchwała została przyjęta 18 grudnia 2017 roku. 
 
Mam kominek:
- Kominki i piece, niespełniające norm emisyjnych, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 maja 2018 roku będą musiały zostać wymienione do 1 stycznia 2026 roku lub zostać wyposażone w filtry redukujące emisje pyłów do wartości określonych w Ekoprojekcie.
- Uchwała zakazuje stosowania paliw najgorszej jakości, takich jak: węgiel brunatny, muły, drobny węgiel kamienny i drewno, którego wilgotność przekracza 20%. 
- W Poznaniu w dniach, w których stężenie pyłu PM 10 w powietrzu przekroczy normy zakazane będzie stosowanie kominków w budynkach, w których jest możliwe stosowanie innych, bardziej ekologicznych rozwiązań. 
 
Chcę kominek:
- Każdy nowo zainstalowany kominek po 1 maja 2018 roku musi spełniać wymagania Ekoprojektu. 
 
Zapoznaj się z uchwałą TUTAJ.
 
 
 
 
 
 
 
 
Uchwała została przyjęta 14 listopada 2018 roku.
 
Mam kominek:
- Kominki i piece zainstalowane przed 14 listopada 2018 roku, które nie spełniają norm emisyjnych trzeba będzie wyposażyć w filtry lub zdemontować do 1 stycznia 2028 roku.
- Od 1 maja 2019 roku obowiązywać będzie zakaz spalania węgla brunatnego, flotokoncentratów i mułów oraz mieszanek z ich wykorzystaniem, biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.
 
Chcę kominek:
- Od 14 listopada 2018 roku nowo instalowane kominki i piece będą musiały spełniać wymagania Ekoprojektu. 
 
Zapoznaj się z uchwałą TUTAJ.
 
 
Magdalena Balicka

 

 

 

 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: