Reklama

Ile będzie kosztował pellet w sezonie grzewczym 2024/25? Ile będzie kosztowało ogrzewanie domu ?

Kończy się wiosna, można więc podsumować poprzedni sezon grzewczy i przygotować się na nadchodzący. Mimo zbliżających się wakacji wiele osób myśli już o zbliżającej się zimie, zadając sobie pytanie - jak i w jakiej cenie ogrzać dom? Pytanie to jest dziś jak najbardziej istotne bo wszędzie jest mowa o podwyżkach cen gazu i prądu. Jak duże będą te podwyżki? To się okaże. Jak duży będą miały one wpływ na cenę pelletu i na ogrzewanie domów na najbliższy sezon.
pellet drzewny
fot. Świat Kominków

Ze względu na zapowiedzi o podwyżkach cen, warto sobie zadać pytania - Kupić pellet teraz czy poczekać? Kupić zapas 3-5 ton pelletu na cały sezon, czy może kupować w miarę potrzeb? W poprzednim roku okazało się, że ceny były stabilne nawet z tendencją zniżkową, więc Ci co czekali skorzystali na tym ,  ale ten sezon może być inny i prawdopodobnie będzie , bo  jesteśmy  w innej sytuacji rynkowej. 

Więcej ciekawych artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale JAK OGRZAĆ DOM

Inne pytanie, które warto zadać,  gdy dopiero wybierany jest system grzewczy do nowo wybudowanego lub modernizowanego domu, to - jaki system i paliwo wybrać (mamy do wymiany ok. 4 mln przestarzałych węglowych instalacji)? Oczywiście nikt nie ma szklanej kuli, która dałaby jednoznaczną odpowiedzi na to ile będzie kosztował pellet czy też drewno kawałkowe w najbliższym sezonie a ile będzie kosztowało ogrzewanie pompą ciepła. Negatywny Hit ubiegłego sezonu  grzewczego to tzw. faktury grozy. 

Dobre informacje: Ceny pelletu są stabilne od roku  i kształtują się na poziomie 1000-1500zł za pellet certyfikowany, więc koszta związane z zakupem pelletu są najniższe od 2 lat. I to tyle z dobrych wiadomości. Teraz te złe: Większość producentów raportuje, że obecne ceny hurtowe pelletu są poniżej kosztów produkcji, co może skutkować wkrótce  wzrostem cen. Tym bardziej, że jak zostało wspomniane wyżej, ceny surowca do produkcji czy też innych składników tj. energia czy pensje będą rosły. Na ile może przełożyć się to na ewentualny wzrost cen? Nie wiadomo, bo będzie to indywidualna decyzja producentów. Jednak presja na wzrost cen jest moim zdaniem nieunikniona. Wzrost cen może ograniczyć import pellet z Ukrainy , chociaż i on podąży za  trendami rynkowymi. Warto tu dodac ,że pellet importowny z tego kierunku jest coraz lepszej jakości .

pellet
fot. Świat Kominków

Wielu polskich producentów z powodu niskiej opłacalności  produkcji, nie posiada w magazynach zapasów wytworzonego  gotowego produktu lub wystarczającej ilości trociny do jego produkcji, co w przypadku zwiększonych sezonowych zakupów może spowodować braki pelletu  na rynku i możliwy okresowy wzrost cen. Na szczęście mamy wielu producentów pelletu co sprawia, że bezpieczeństwo osób ogrzewających dom pelletem jest bardzo duże. Warto też pamiętać, że Polska jest trzecim producentem pelletu w UE i na chwilę obecną ma wystarczające moce, by zaspokoić rosnący popyt krajowy. Powstają też nowe inwestycje, zwiększają się  moce produkcyjne dotychczasowych wytwórców, chociaż ich tempo związane z spadkiem rentowności produkcji spada. Pomimo negatwego trendu , rynek rozwija się i w perspektywie czasu w mojej opinii nie ma zagrożenia stabilności produkcji i dostępności pelletu na rynku . 

Warto zauważyć, że ogrzewanie kotłami na pellet wróciło do łask i przebiło bardzo promowane ogrzewanie elektryczne - w tym pompami ciepła. Następuje to co ważne  w sposób zrównoważony a producenci pelletu deklarują  dalszy wzrost produkcji.

Reasumując, wybór ogrzewania domów pelletem na dzień dzisiejszy to dobry wybór. Czy zrobić już dziś  zapas pelletu na najbliższy sezon grzewczy? Jeżeli ktoś dysponuje takimi możliwościami - to tak. Raczej taniej już nie będzie, a ryzyko wzrostu cen jest spore. Jak duża może być podwyżka? Tego nie wiedzą nawet producenci ale  nie należy spodziewać się  powtórki z sytuacji z 2022 roku kiedy ceny gwałtownie wystrzeliły. Rynek jest już dojrzalszy i bardziej zrównoważony

 

Aktualne ceny pelletu

Według pellet4future, najniższa cena pelletu drzewnego o klasie ENplus A1 wynosi 1076,25zł za paletę ( 975kg) i jest to pellet drzewny Anpol. Zakup pellet drzewnego Gold ENplus A1 to koszt 1350zł. Pellet drzewny Dankros ENplus A1 kosztuje 1013,31zł za paletę (975kg) Zakup pelletu drzewnego Kremenergy ENplus A1 z darmową dostawą, to koszt 1208,99zł za paletę (975kg). Najwyższa cena pelletu drzewnego o klasie ENplus A1 wynosi 1765,16zł i mowa tu o pellecie drzewnym Muteki. 

Według popularnego portalu ogłoszeniowego średnia cena pelletu drzewnego o klasie ENplus A1 wynosi 1200zł.  Pellet mozna również znaleźć na grupach na portalu Facebook u lokalnych producentów, ale w tym przypadku należy zwracać uwagę na posiadane certyfikaty i jakość. Dla przykładu cena pelletu drzewnego "Let's pellet' za tonę wynosi 999zł z dowozem na terenie centralnej, wschodniej i południowej polski. Przy zamówieniach hurtowych cena pelletu drzewnego jest dużo mniejsza. 
 roczne koszty ogrzewania budynku 150m2

 

roczne koszty ogrzewania budynku 150m2

 

Dariusz Marciniak 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama